Skip to main content

Diyabet Belirtileri Nelerdir ve Diyabet Cinselliği Etkiler mi?

Diyabet şüphesi olanlar, diyabet belirtileri nelerdir ve diyabet cinselliği etkiler mi sorusunun yanıtını merak eder. Diyabet hastalığı sonucu yükselen kan şekerinin damarlara ve sinirlere verdiği hasar, erektil disfonksiyonun en önemli sebepleri arasında yer alır. Kişinin diyabet hastası olduğu anlaşılana kadar geçen süreçte şeker yüksekliği vücutta pek çok doku ve organa hasar verebilir. Hastalığın teşhisinden sonra kişi beslenmesine dikkat etmediği ve tedavisini düzenli uygulamadığı takdirde yine vücutta hasarlar meydana gelir. Bu yüzden diyabet hastalarında erektil disfonksiyon sık görülen bir durumdur.

Diyabet Belirtileri Nelerdir

Diyabet hastalığının erken teşhis edilmesi ve vücutta oluşturduğu zararların azaltılması için diyabet belirtileri nelerdir bilmek gerekir. Diyabet belirtileri gözlendiğinde en kısa sürede muayene olarak teşhis konulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Diyabet hastalığı başta çok susama, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu gibi belirtiler ile kendini gösterir. Sonrasında köpüklü ve koyu renk idrar, ağız kokusu, ayakta yanma, bulanık görme gibi diyabet belirtileri ortaya çıkar. Diyabet hastalığında ilaç veya insülin uygulaması düzenli yapılmadığında ve kişi beslenmesine dikkat etmediğinde kan şekeri yükselir. Kan şekeri yüksekliği vücuda ciddi hasarlar vermeye başladığında ise gözlere, böbreklere, damarlara ve sinirlere hasar verir. Bu durum diyabet hastalarında görme bozuklukları, böbrek yetmezliği ve erektil disfonksiyon gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yani diyabet hastalığı ereksiyon sorunu oluşturduğu için cinselliği de etkiler.

Diyabet Hastaları için Cinsel Haplar Uygun Olur mu?

Penil ereksiyon sorununda diyabet hastaları için cinsel haplar kullanmak bir seçenektir. Cinsel performansı artıran hapların etkinliği şeker hastalarında yüzde 70’e kadar düşer, diyabet hastalığı ilerlemiş kişilerde ise bu oran 50-60’lara kadar düşer. (1) Cinsel gücü artıran ilaçlar diyabet hastaları için doğrudan bir engel oluşturmaz ama beraberinde başka rahatsızlıklara sebep oluyorsa durumu değerlendirmek gerekir. Şeker hastalığının sebep olduğu rahatsızlıklar arasında karaciğer hasarı ve böbrek yetmezliğine kadar varan hasarlar yer alır. Karaciğer hasarı ve böbrek yetmezliği olan kişilerde cinsel performansı artıran ilaçlar uygun olmaz. Ayrıca diyabet hastalığının yanı sıra kardiyovasküler sistem hastalıkları olan kişiler için de bu ilaçlar uygun olmaz. Bu durumda penil enjeksiyon ve vakum uygulaması gibi penise gelen kan akışını artıran yöntemler denenir. Bu yöntemler anlık olarak soruna çözüm sunabilen yöntemler de olsa kalıcı çözüm mutluluk çubuğu uygulamasıdır.

Diyabet Hastalarına Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diyabet hastaları için cinsel performans artıran hapların etkinliği düşük olduğundan daha başarılı sonuçlar veren ve kalıcı çözüm olan mutluluk çubuğu uygulaması tercih edilir. Diyabet hastasının fiziksel durumu değerlendirilerek uygulanacak penil protez çeşidine karar verilir. Genel anesteziyle gerçekleştirilen ameliyat, küçük cerrahi kesiler ile yapıldığından yara iyileşmesi sorunu olmaz. Tek parçalı penil protez ameliyatında penis altından küçük bir kesi ile corpus cavernosum kanallarına iki adet silindir yerleştirilir. 3 parçalı penil protez ameliyatlarında ise parçaların yerleştirileceği 3 farklı bölgeden küçük kesiler yapılır. 3 parçalı mutluluk çubuğu uygulamasında penis üzerine yapılan keside corpus cavernosum içerisine silindirler, testis torbasına yapılan kesi içerisine pompa, alt karındaki kesinin içerisine de rezervuar yerleştirilerek işlem tamamlanır. Protezlerde hidrofilik kaplamalı silindirler kullanıldığı için enfeksiyon riski oldukça düşük olduğundan diyabet hastaları için sorun oluşturmaz.

Penil protezler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan bir tedavi yöntemidir. SGK’nın ödeme şartları, protez çeşitleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sitemizin Bize Ulaşın kısmında bulunan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1-http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2005-20.Say%C4%B1.pdf#page=10


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Diyabet Belirtileri Nelerdir ve Diyabet Cinselliği Etkiler mi?
Diyabet Belirtileri Nelerdir ve Diyabet Cinselliği Etkiler mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Ağustos 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.