Skip to main content

Diyabet Hastaları Hangi Tip Penil Protez Tercih Etmelidir?

“Diyabet hastası erkeklerde sertleşmeme neden olur?” sorusunun cevabı erektil disfonksiyon ile açıklanabilir. Diyabetin bu konuda bir risk faktörü olduğu söylenebilir. Fakat diyabetli kişilerin artan enfeksiyon riskleri implant operasyonları için bir sorun olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmandan destek alarak uygun bir ürün seçilmesi gerekir.

Diyabet Hastalarında Penil Protez Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Penil implantları diyabet hastalarında tercih edilen bir erektil disfonksiyon çözümüdür. Mutluluk çubuğu üç farklı şekilde bulunur. Penil implantlar libidoyu etkilemezler ve aynı zamanda orgazm üzerine olumlu ya da olumsuz bir etkileri bulunmaz. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilirler. Bu çeşitler şunlardır:

  • Tek parçalı penil protez: Penis içine yerleştirilen bir çubuktan meydana gelir ve kişi tarafından hareket ettirilebilir.
  • İki parçalı penil protez: Penis içerisine yerleştirilen çubuklarda bir salin solüsyonu bulunur ve kişi tarafından hareket ile salin solüsyonu sertleşmeyi sağlar.
  • Üç parçalı penil protez: Penis içine yerleştirilen çubuklara bağlı testislere yerleştirilen bir pompa bulunur. Bu pompa sertleşme için sıkılarak sıvının çubuklara ilerlemesi sağlanır. Sertlik ortadan kaldırılmak istendiğinde pompa tekrar sıkılır.

Diyabet hastalarında ise kullanılabilen bazı protez türleri vardır. Eğer hasta sınırlı el becerisine sahipse pompa içeren bir penil protez kullanması zor olabilir. Diyabet ile birlikte kişide el becerisini etkileyen bir rahatsızlık varsa tek parçalı penil protez kullanımı doğru bir karar olacaktır. Fakat genel olarak üç parçalı penil protezler kişilerde tercih edilir. Çünkü daha kaliteli bir sertlik ve sertleşmeye kesin çözüm sağlar. Diyabetli kişilerin enfeksiyon riski de artış gösterdiği için ameliyatın daha dikkatli yapılması gerekir. Enfeksiyon riski ile kullanılacak protez arasında da bir bağlantı vardır. Ne kadar az kesi ve işlem uygulanırsa enfeksiyon riski o kadar azalacağı için tek parçalı implantlar doğru bir seçenek olabilir. Fakat yine de buna uzman bir doktor ile karar verilmelidir.1

Diyabet Hastalarında Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez takılan kişinin diyabetli olsun olmasın ameliyatı büyük bir titizlikle gerçekleştirilir. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle diyabetli hastalarda ekstra önlemler alınabilir. Ameliyat öncesi kişiye uygun bir implanta karar verilir. Sadece diyabet değil kişinin diğer hastalıkları da bu noktada göz önünde bulundurulur. İmplant çeşidine karar verildikten sonra penil protez ameliyatı öncesinde hastaya anestezi verilir. Anestezi altında kullanılacak proteze uygun olarak kişinin penis altına ve şişirilebilir bir implant kullanılıyorsa testislere de kesik atılır. Kesik içerisine gerekli malzemeler yerleştirilir. Kaliteli bir üründe malzemeler antimikrobiyal bir tabaka ile kaplıdır ve enfeksiyon riski azaltılması hedeflenir. Ürün yerleştirildikten sonra dikiş atılarak hastaya gerekli durumda bir dren açarlar. Dren ile içeriden oluşabilecek sıvılar dışarı alınmış olur. Ameliyat sonrası hafif bir ağrı oluşabileceği için bir ağrı kesici ve enfeksiyonun önlenmesi için uygun bir antibiyotik doktor tarafından reçete edilebilir. Ameliyat sonrası kişiler 3-4 hafta içerisinde iyileşme gösterirler ve normal cinsel hayatlarına dönebilirler. İyileşme sürecinde kişinin karın ve kasık kaslarını fazla kullanacağı fiziksel aktivitelerden kaçınması, ameliyatlı bölgeyi hijyenik tutması ve doktor önerilerine harfiyen uyması gerekir. Kaliteli bir implant ve doktor tavsiyeleri ile başarılı ve sorunsuz bir operasyon geçirilir.

Erektil disfonksiyon için risk altında olabilen diyabet hastalarının tedavisinde penil protezlere başvurulabilir. SGK kapsamında mutluluk çubuğu ameliyatlarının bir kısmı karşılanabilir. Siz de penil implantlar hakkında daha fazla bilgi almak için Bilgi İsteme Formu’nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.news-medical.net/health/Medical-Applications-of-Penile-Implants.aspx
2 http://diabetesindia.com/diabetes-causes-preventions/patients/erectile-dysfunction/penile-implants.html


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Diyabet Hastaları Hangi Tip Penil Protez Tercih Etmelidir?
Diyabet Hastaları Hangi Tip Penil Protez Tercih Etmelidir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.