Skip to main content

Eczanelerde Satılan Sertleştiriciler Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?

Sertleşme sorunu olan birçok erkek eczanelerde satılan sertleştiriciler ile çözüm arayışındadır. Ancak bu ilaçları kullanmadan mutlaka hekimlere danışılmalıdır. İlaçların yaygın görülen yan etkileri ve bazı risk gruplarında kullanımının sakıncalı olması nedeniyle kontrol altında kullanılması önemlidir. Özellikle ileri yaştaki erkeklerde görülen veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak oluşabilen sertleşme sorunları, tıptaki adıyla erektil disfonksiyon, oldukça yaygın görülen bir durumdur. Kalp ve damar sistemini etkileyen çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabildiği gibi ciddi sonuçlara sebebiyet veren kalp damar tıkanıklıklarında ilk belirtilerden biri olabilir. Bu nedenle sertleşmede güçlük çeken veya sertleştiği hâlde sertleşmeyi yeterince sürdüremeyen kişilerin üroloji bölümlerine başvurarak muayene olmaları önemlidir. Erektil disfonksiyonda tanı amaçlı hekimin klinik değerlendirmesi ile birlikte doppler ultrasonografi denilen bir görüntüleme tekniği de kullanılır. Bu görüntüleme yönteminde ultrasonik ses dalgaları kullanılarak penis içindeki anatomik yapılar ve damarların durumu değerlendirilir. Tedavide ise bireylerin klinik durumlarına göre sertleştirici ilaç veya enjeksiyonlar, vakum etkisi olan cihazlar veya çubuk yöntemi kullanılır. 3

Eczanelerde Satılan Sertleştiriciler Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu Sayesinde Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar sertleşmenin gerçekleşmesi için penis içerisine olan kan akışını artıran etken maddeleri içerir. Sertleşme oluşturan, eczanede satılan cinsel gücü artıran ilaçlar belirli koşullarda kullanımı sakıncalıdır. Kan basıncında düşmeye yol açabilen bu ilaçların diğer ilaçlarla etkileşimi olabileceği için hekimlere danışılmadan kullanılmamaları gerekir. Sildena*fil, Avan*afil ya da Tada*lafil olarak adlandırılan etken maddelerden birini içeren eczanede satılan sertleştiriciler hipotansiyon, ciddi karaciğer yetmezliği, retinitis pigmentosa (gözdeki retinayı etkileyen nadir bir hastalık) hastalıkları olanlarda sakıncalıdır. Ayrıca yakın tarihte inme veya kalp krizi geçiren kişilerin de bu ilaçları kullanmaktan kaçınmaları önemlidir. Görme bozukluğu, bulanık görme, burun tıkanıklığı, yüzde kızarma, bulantı gibi yan etkileri yaygın görülmekle beraber kalp krizi ve ani kalp durması gibi ölümlere yol açabilecek ciddi yan etkileri de vardır. 1 Yan etkilerinden dolayı birçok kişi sertleşme sağlayan ilaçlar yerine protez tedavisini tercih eder. Protez tedavisi ayrıca erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm sunan bir yöntem olması nedeniyle sık tercih edilen tedavilerdendir.

Mutluluk Çubuğu Ne İşe Yarar ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisinde başarı oranlarının yüksek olması ve protezi kullanan kişilerin ve partnerlerinin tedaviden olumlu sonuç alması nedeniyle protezler mutluluk çubuğu olarak adlandırılır. Penis içerisine yerleştirildiği için dışarıdan fark edilemeyen bu protezler doğal yöntemlerle oluşmayan sertleşmenin gerçekleşmesine yardımcı olan tıbbi cihazlardır 2. Uzun yıllardır erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılan protezlerin günümüzde en yaygın kullanılan çeşitleri tek veya üç parçadan oluşur. Tek parçalı protezlerde gövde sert ve dayanıklı bir malzemeden üretilmiştir ve bükülebilir özelliktedir. Bu sayede cinsel ilişki öncesi elle dik konuma getirilerek kullanılabilir. Birçok erkeğin eczanelerde satılan sertleştiriciler yerine tercih ettiği bir diğer protez çeşidi de üç parçalı protezlerdir. Bu protezler çalışma mekanizması nedeniyle doğal görünen bir sertleşme oluşturur ve kullanılmadığında sürekli sertlik hissi oluşmaz. Bu sebeple birçok kişi tarafından istenen üç parçalı penil protez ameliyatı ortalama bir saat kadar sürer.

Tek parçalı protezlerde bu süre ortalama yarım saattir. Çoğunlukla genel anestezi yöntemiyle yapılan protez ameliyatları bazı durumlarda bel altı lokal anesteziyle de yapılabilir. Erektil disfonksiyon toplum arasında yaygın görülen bir durum olduğu için protez ameliyatları da sıklıkla uygulanır. Ülkemizde ise protez ameliyatlarında belirli şartlar oluştuktan sonra ameliyat masraflarının kayda değer önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) karşılanır. Bu şartları öğrenmek veya aklınızdaki soruları sormak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Mutluluk çubuğu ve eczanelerde satılan sertleştiriciler ile ilgili bilgi için ise sağlık kuruluşlarındaki üroloji bölümlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1- https://www.ilacrehberi.com/pdfs/via*gra-50-mg-film-kapli-tablet-9913/kub/

2- https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

3- https://uroweb.org/guidelines/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Eczanelerde Satılan Sertleştiriciler Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Eczanelerde Satılan Sertleştiriciler Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Ağustos 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.