Skip to main content

Ereksiyon İlaçları 2023 Yılı Tam Listesi

Erektil disfonksiyon tedavi edilebilir bir durumdur ve tedavi için ereksiyon ilaçları gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. Bu seçeneklerden biri de tedavinin ilk basamağını oluşturan ereksiyon ilaçlarıdır. Fakat bu hapların yarar sağlaması kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ereksiyon İlaçları Hakkında

Ereksiyon ilaçları ilk basamak tedaviyi oluştursa da sadece bir doktorun reçete etmesi ile alınabilir. Doktor tarafından erektil disfonksiyon teşhisi almak adına çeşitli testler yapılabilir. Eğer bu durum mevcutsa çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçların işleyişi penis kaslarını uyararak gerçekleşir. Penis kaslarını gevşetmek için vücutta salgılanan nitrik oksitin etkileri ilaç yoluyla artırılır. Bu sayede kan akışı artarak ereksiyon elde edilir. Fakat ereksiyon ilaçları Nitrogliserin, İsosorbit, Monohidrat ve İsosorbit dinitrat etken maddelerini içeren nitrat ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Aynı zamanda hipertansiyon ve hipotansiyon hastaları ile böbrek ve karaciğer hastalarında tercih edilmezler. Bazı durumlarda doktor uygun gördüğünde kişiye bağlı olarak reçete edebilir.1

Ereksiyon İlaçları Nelerdir?

Piyasada ereksiyon problemi için kullanılan reçete edilebilir pek çok ilaç mevcuttur. Ereksiyon ilaçları 2023 yılı tam listesi şu şekildedir:

  • Sildenafil: Cinsel ilişkiden 1 saat önce alınan bu ilaç aç karnına içildiğinde maksimum etki verir. Hızlı etkili ilaçlar kategorisindedir. Özellikle hipertansiyon gibi durumları olan hastalarda tercih edilebilir. Ciddi seyretmeyen erektil disfonksiyon tedavisinde 4-5 saat kadar etki sağlar. Sıcak basması, ateş, mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.
  • Vardenafil: Vardenafil etken maddeli ilaçlar aç ya da tok karnına kullanılabilir fakat yüksek yağ içeren yemekler ile kullanılmamalıdır. Etki için cinsel ilişkiden 1 saat kadar önce kullanılmalıdır. Hafif ve orta şiddetli erektil disfonksiyon tedavisinde 4-5 saat kadar etki sağlar. Sırt ve baş ağrısına neden olabilir. Aynı zamanda bazen yüzde kızarma gibi semptomlar oluşturabilir.
  • Tadalafil: Etken maddesi tadalafil olan ilaçlar aç ya da tok karna kullanılabilir. Cinsel ilişkiden 1-2 saat önce kullanıldıklarında 36 saate kadar etki ederler. Kullanım dozuna mutlaka bir doktorun karar verilmesi gerekir. Erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılan en uzun süreli etkiye sahip ilaç kabul edilir.Fakat sıcak basması, uzuvlarda ağrı, kas ve sırt ağrısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.
  • Avanafil: Bu ilacın cinsel ilişkiden ne kadar süre önce kullanılması gerektiği dozajını etkiler. Ortalama cinsel ilişkiden 30 dk kadar önce kullanıldığında 6 saate kadar etki sürdürebilir. Hızlı etkili bir ilaçtır, yaşlı ve genç yetişkinler için kullanımı uygun kabul edilir. Baş dönmesi, döküntü, sırt, kas ve baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

Ereksiyon İlaçlarına Alternatif Olarak Mutluluk Çubuğu

Mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil protezler ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları gibi, ereksiyon ihtiyacına bir çözüm olabilir. Şişirilebilir ve yarı esnek formaları bulunan bu medikal cihazlar kişinin ilaç kullanmadan kalıcı çözüme ulaşmasını sağlar. Çalışma şekli tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğunda kişinin cinsel ilişki için penisini kaldırması ile gerçekleşir. Fakat üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu karın boşluğunda bulunan bir pompa düğmesi bulunur. Bu düğmeye basıldığında testise yerleştirilen rezervuardan sıvı penisteki silindirlere ulaşır ve sertlik sağlar. Tek parçalı protezden farkı penisin tekrar yumuşatılabilmesidir. Her iki çeşit penil protez de cerrahi yol ile kişiye yerleştirilir fakat kalıcı bir çözüm sunar. Eğer kişinin erektil disfonksiyon problemi ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları gibi tedavilerin işe yaramadığı durumlarda mutluluk çubuğu kullanımı kalıcı bir seçenektir.

Penil protezler bazı durumlarda SGK kapsamında karşılanabilir uygulamalardır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/in-depth/erectile-dysfunction/art-20047821

https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-the-most-effective-pill-for-ed#alternatives


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ereksiyon İlaçları 2023 Yılı Tam Listesi
Ereksiyon İlaçları 2023 Yılı Tam Listesi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Mart 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.