Skip to main content

Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri sırayla nelerdir?

Sertleşme sorunu bulunan erkeklerde mutluluk çubuğu operasyonları ille kalıcı çözüm mümkündür. Sertleşme probleminde penil protez olarak da bilinen implantlar yaygın olarak kullanılır. Penil implantlar alanında uzman bir doktor tarafından ameliyatla penise yerleştirilir ve cinsel aktivite sırasında penisin sertleşmesini sağlamak için kullanılır. Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarının başında gelen sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyon çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında diyabet, yüksek tansiyon gibi fiziksel nedenler olabileceği gibi alkol ve sigara kullanımı gibi çevresel nedenler de bulunur. Sertleşme sorununun tedavisi için öncelikle soruna neden olan faktörün iyi belirlenmesi gerekir. Bu nedenle sertleşme sorunu bulunanların öncelikle alanında uzman bir üroloji doktoruna başvurması ve bütün kontrollerini yaptırması gerekir. Erektil disfonksiyon durumunda öncelikle ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, şok dalga tedavisi ve vakumlu sertleşme cihazları gibi farklı tedavi seçenekleri vardır. Basamak tedavilerden sonuç alınamadığı durumlarda penil implantlar kalıcı çözüm sunar. Bu nedenle öncelikle sertleşmeme sorununun nedeni belirlenir ve ona uygun bir tedavi planı hazırlanır.

Erkeklerde Sertleşmeme Sorunu Neden olur?

Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu kısaca cinsel aktivite için gerekli olan sertleşmenin elde edilememesi veya devam ettirilememesi olarak tanımlanabilir1. Cinsel işlev bozukluklarından bir tanesi olan erektil disfonksiyon dünya genelin 40 yaşın üzerindeki erkeklerde yaygın olarak rastlanan bir sağlık sorunudur. Fiziksel, psikolojik ve çevresel pek çok faktör sertleşme problemine neden olabilir. Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hormonal dengesizlikler, peyronie hastalığı gibi sağlık sorunları bulunur. Ayrıca obezite de sertleşme sorunlarına neden olan önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bunlarla birlikte stres, anksiyete, depresyon, geçmişte yaşanan olumsuz cinsel tecrübeler gibi psikolojik nedenlerle de erkeklerde sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca çevresel faktörler de erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. Erektil disfonksiyona neden olan çevresel faktörlerin başında sigara ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar gelir. Yetersiz ve sağlıksız beslenme de erkeklerde sertleşme sorunu görülmesine neden olabilir. Sertleşme probleminin nedenleri arasında ilaç kullanımı da sayılabilir. Yüksek tansiyon ilaçları ve kalp hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar erkeklerde sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme problemi her yaş grubunda görülmekle birlikte ilerleyen yaşla birlikte erkeklerde sertleşme sorunları görülme riski artar. Sertleşme sorunu hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle vakit kaybetmeden tedavi edilmesi önemlidir. Sertleşme probleminin tedavisinde basamak tedavilerin olumsuz sonuçlandığı durumlarda penise yerleştirilen implantlar ile tedavi mümkündür. Penil implantlar hasta genel anestezi etkisi altındayken alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından ameliyatla penise yerleştirilir. Günümüzde sertleşme sorununun tedavisinde mutluluk çubuğu yani penil implantlardan sıklıkla faydalanılır. Tek parçalı (malleable), 2 parçalı ve 3 parçalı şişirilebilir implantlar olmak üzere farklı çeşitleri bulunan implantlardan hangisinin kullanılacağına doktor ve hasta birlikte karar verir. Tek parçalı implantlar cinsel ilişkiden önce hastanın müdahalesiyle penisin sertleşmesini sağlar. Tek parçalı implantlarda bükülebilen bir silindir yer alır. Silindirin şişmesi için de bir pompa ve içi sıvı dolu rezervuardan oluşan mekanizma vardır. Tek parçalı penil implantlar peniste daima bir sertlik olmasını sağlar. Üç parçalı implatlarda ise penis doğal görünümüne daha yakın bir görünümdedir.

Erektil disfonksiyon tedavisinde başvurulan penil protez ameliyatlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi almak isterseniz sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



Referanslar
  1. https://androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
  3. http://www.rigicon.com/homepage/
  4. https://www.uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu 

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri sırayla nelerdir?
Erkeklerde sertleşmemenin nedenleri sırayla nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Şubat 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.