Skip to main content

İktidarsızlık neden olur ve kalıcı çözümü nelerdir?

İktidarsızlık, ereksiyon olmada veya sürdürmede yaşanan sorun olarak tanımlanır. Zaman zaman yaşanan ereksiyon sorunları normal bir durumdur ancak sürekli yaşanması kişinin hayatında bazı sorunlara yol açabilir. İktidarsızlık fiziksel, psikolojik veya her ikisi kaynaklı olabilir. Tedavi seçenekleri ilaç tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri veya bazı cerrahi operasyonları içerebilir. Ereksiyon problemleri için en kalıcı tedavi seçeneklerinden biri mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğu taktırmak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık kişiye ve karşı tarafa tatmin edici bir cinsel performans yaşanmasına izin vermeyen, yeterince sert bir ereksiyon elde edememe veya sürdürememe durumu olarak tanımlanır. Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak bilinir. İktidarsızlık yaşayan kişiler ilişkiye girmeden önce ereksiyonu kaybedebilir. Devamında kısmı ereksiyon yaşayabilir veya tamamen hiç ereksiyon olmayabilir. Erektil disfonksiyon diğer hastalıklarda olduğu gibi tanı konmak için ne kadar süredir yaşanıyor olması veya ne kadar süre devam etmesi gerektiğine dair belirli bir kritere sahip değildir. Bunu yanı sıra çoğu erkek bu durumdan haz etmediği için kendilerini açıkça belli etmemektedir. Bu nedenle iktidarsızlık sorununun ne kadar yaygın olduğunu saptamak zordur.

İktidarsızlık Neden Olur?

Kişinin ara sıra ereksiyon sorunu yaşaması normal ve endişe verici bir durum değildir. Ancak bu sorun sürekli olarak yaşandığında kişinin cinsel hayatı ve ilişkileri için bir problem oluşturmaya başlar. Bu problem devamında özgüven sorunu, stres gibi yaşam kalitesini düşürücü diğer bazı problemleri de beraberinde getirebilir. Ereksiyon problemleri çoğu zaman geçicidir ve kısa süreli tedavi içerir.

Erkeklerde cinsel uyarılma hormonlar, kaslar, sinirler ve kan damarları gibi birçok farklı etkeni içeren bir süreçtir. Bu süreçlerin herhangi birinde oluşan bir sorun sonucunda ereksiyon problemleri meydana gelebilir. Benzer şekilde kişinin mental sağlığını olumsuz etkileyen durumlar da ereksiyon problemlerine yol açabilir. Bazı durumlarda ise fiziksel bir neden sonucunda görülen hafif ereksiyon problemleri kişinin kaygılanmasına ve bu kaygı nedeniyle mevcut durumun kötüleşmesine yol açabilir. Erektil disfonksiyon bir kalp hastalığının erken habercisi olabilir. Bu nedenle iktidarsızlık yaşayan kişiler konunun sadece cinsel hayata dair bir problem olduğunu düşünmemeli ve beraberinde bir hastalık riski taşıyor olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır. konuyla ilgili endişelerini çekinmeden mutlaka bir doktor ile konuşmalıdır.

İktidarsızlık Tedavi Seçenekleri

İktidarsızlık için ilaç tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi müdahale gibi seçenekler mevcuttur. İlaç tedavilerinde ereksiyon sorunu için reçeteli ilaçlar kullanılırken yaşam tarzı değişikliğinde sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, düzenli fiziksel aktivite, romantik ilişkinizde destekleyici iletişim uygulamak gibi düzenlemelerde bulunabilirsiniz. Ereksiyon problemlerinde sırasıyla uygulanan tedavi seçenekleri genellikle şu şekildedir:

  • İlaç tedavisi
  • Penil enjeksiyon,
  • ESWT terapisi,
  • Vakum cihazları
  • Mutluluk çubuğu

Mutluluk Çubuğu Nedir?

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen ameliyat tıp dilinde penil protez olarak bilinir. Penil protez, İlaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazlar denendikten sonra ereksiyon sorunları için kalıcı bir tedavi seçeneğidir. Mutluluk çubuğu ereksiyon sorunu yaşayan kişilerin yanı sıra düzenli olarak seks yapmayan yaşlı erkekler için de uygun bir seçenektir. Tek parçalı veya üç parçalı olarak iki farklı türü bulunur. Tek parçalı olan protez sert yapıda ancak bükülebilir bir çubuk şeklindedir ve penisin içerisine yerleştirilir. Üç parçalı protezde ise doğal sertleşme görünümü protezin şişirilmesi ile elde edilir.1

Üroloji doktorlarına çok fazla sorulan iktidarsızlık neden olur?, mutluluk çubuğu nedir? gibi soruların daha detaylı cevapları ve SGK ‘nın kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.Referanslar

https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf
https://web.archive.org/web/20200919145902/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/overview-erectile-dysfunction
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/common-causes-impotence#treatment
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/sexual-and-reproductive/erectile-dysfunction-impotence#treating-erectile-dysfunction
https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/
https://www.mutlulukcubugu.com/penil-protez-nedir/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık neden olur ve kalıcı çözümü nelerdir?
İktidarsızlık neden olur ve kalıcı çözümü nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 15 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.