Skip to main content

İktidarsızlık Nedenleri, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu

Sertleşme sorunları toplumda yaygındır ve iktidarsızlık nedenleri arasında birçok hastalık yer aldığı için erken dönemde sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Özellikle ölüme kadar yol açabilen ciddi kalp ve damar hastalıklarının ilk belirtisi, iktidarsızlık olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle mutlaka gerekli kontrolleri yaptırmak gereklidir. Bunların dışında diyabet, obezite, metabolik sendrom gibi sağlık sorunları ile beraber yüksek tansiyon veya kanda kolesterol düzeyinin yüksek olmasına bağlı olarak da iktidarsızlık oluşabilir. Bu durumda altta yatan risk faktörlerinin araştırılması ve gerekliyse tedaviye başlanması önemlidir. Sağlık kuruluşlarına iktidarsızlık şikayeti ile başvuran kişilerde yapılan test ve tetkikler ile erektil disfonksiyonun varlığı ile birlikte bu duruma yol açabilecek birçok hastalığın da taraması yapılır. Sigara, alkol, bazı antidepresan veya hipertansiyon ilaçlarının kullanımı iktidarsızlığa yol açabileceği için bazı kişilerde bu risk faktörlerinden uzak durulması tedaviye olumlu bir etkide bulunur. Tedavi amaçlı ise ilaç, enjeksiyon, vakum etkili cihazlar veya mutluluk çubuğu implantasyonu gibi çeşitli yöntemler uygulanabilir.1

İktidarsızlık Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

İktidarsızlık çeşitli sağlık sorunlarına bağlı ortaya çıkar. Bu nedenle iktidarsızlık neden olur anlamak için üroloji doktorlarına başvurmak gereklidir. Cinsel ilişki öncesinde sertleşmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için hormonal sistem ile birlikte sinir ve dolaşım sisteminin de düzgün bir şekilde işlevini yerine getirmesi gereklidir. Bu sistemlerde oluşabilecek herhangi bir sorun iktidarsızlık gibi çeşitli sertleşme sorunlarına neden olur. Hormonal sistemde oluşacak hormon düzeyinde dengesizlikler, iktidarsızlık nedenleri arasında yer alır. Multiple skleroz, Parkinson hastalığı, inme, omurilik travmaları gibi durumlar da sinir sistemini etkileyen iktidarsızlık sebeplerindendir. Kalp damarlarında tıkanıklık (koroner arter hastalığı), damar darlıkları veya sertleşmesi gibi dolaşım sistemi hastalıkları da iktidarsızlığa yol açan diğer durumlardır. İktidarsızlıkta altta yatan sebeplerden olan inme ya da bazı dolaşım sistemi hastalıklarında erektil disfonksiyonun tedavisi için ilaç veya enjeksiyon kullanılması sakıncalı olabilir. Bu nedenle vakum etkili cihazlar geçici sertleşme için kullanılır. Diğer tedavilerden fayda görmeyen ya da kalıcı bir çözüm isteyen kişilerde ise protez tedavisi tercih edilen yöntemdir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Protezler erektil disfonksiyonda yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerindendir. 40 yıldan uzun süredir ürologlar tarafından uygulanan protez ameliyatlarında tek veya üç parçalı penil protez çeşitleri sıklıkla tercih edilir. Şişirilebilen bir gövde yapısına sahip olan üç parçalı penil protez doğal sertleşme imkanı sunan ve sürekli sertlik varmış hissi oluşturmayan protez çeşididir. Dayanıklı bir gövdeyle gelen ve mekanik aksam içermediği için bozulma riski minimum olan tek parçalı protezlerde ise gövde bükülebilir yapıdadır. Bu sayede tek el hareketi ile sertleşme oluşması mümkündür. İki protezin de birbirine göre çeşitli avantajları bulunmakla beraber hidrofilik kaplama ile gelen çeşitleri de vardır. Çeşitli iktidarsızlık nedenleri sonucu oluşan erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan hidrofilik kaplamalı tek veya üç parçalı protezlerde tedavi sürecinde enfeksiyon riski daha azdır. Kaplamanın bakterilerin çoğalmasını engellemesi sayesinde protez yüzeyinde enfeksiyon oluşması önlenir. Ayrıca antibiyotik emebilen bu kaplama, protezin yüzeyinde bakteri üremesi olması hâlinde antibiyotik tedavisinin daha etkin olmasına yardımcı olur.

Türkiye’de erektil disfonksiyonda protez ameliyatları masraflarının kayda değer bir parçası belirli koşullarda Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanır. Ödeme koşulları ile ilgili kapsamlı bilgi için bizimle iletişim bilgilerimiz vasıtasıyla irtibata geçebilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Erektil disfonksiyon hakkında daha fazla bilgi almak ve iktidarsızlık nedenleri ile ilgili sorularınızı sormak için sağlık kuruluşlarının ilgili birimlerine başvurabilirsiniz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık Nedenleri, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık Nedenleri, Tedavisi ve Mutluluk Çubuğu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 29 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.