Skip to main content

Penil Protez Ameliyatı Kimler Olabilir?

Herhangi fizyolojik veya psikolojik sorundan kaynaklanan, cerrahi olmayan tedavilere yanıt vermeyen hastalar için penil protez etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Bu prosedür ile penis içindeki süngerimsi doku yerine cerrahi operasyonla sert, yarı sert veya şişirilebilir bir doku yerleştirilir.

Penil Protez Nedir?

Penil implant, sertleşme sorunu yaşayan bireylerde cinsel ilişkiye girilmesini sağlayacak kadar ereksiyon oluşmasını sağlayabilir. Genelde uygulanan diğer tedavi yöntemleri yanıt vermediği takdirde penil protez seçeneği düşünülür. Penil protezler cerrahi operasyon ile tamamen vücut içine gizlenebilen cihazlardır. Penil implantların çeşitleri ve kullanış şekilleri birbirinden farklı olarak ayrılır. Yarı sert ve şişirilebilir olmak üzere iki ana penil implant türü vardır. Kullanımı en basit penil protez türü, penisin içine yerleştirilen çift bükülebilir silikondan oluşur. Diğer bir penil protez türü olan üç parçalı şişirilebilir implant, bireyin istediği zaman ereksiyon olmasını sağlayan hidrolik bir sistem ile çalışır. Üç parçalı penil implantlar doğal mekanizmaya benzer nitelikte olduğundan en yaygın olarak kullanılan implant çeşididir.2

Kimler Penil Protez Ameliyatı için Uygundur?

Cinsel bozukluğa sahip bir bireyler çeşitli tedavilerden geçmesine rağmen hala yanıt alamıyorsa penil protez ameliyatı olabilir. Genel olarak penil protez ameliyatı cinsel yaşamı kalıcı olarak bozulmuş kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Bununla beraber prostat kanseri öyküsü olan bireylerde penil protez ameliyatı olabilirler. Ereksiyon sürdürememe nedenleri genel olarak kan dolaşımı veya psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Penil protez ameliyatı diğer uygulanan tedavilerin aksine bu sorunlara daha kalıcı bir çözüm sağlayabilir. Penil implant takılmadan önce birey hakkında çeşitli incelemeler yapılabilir. Bu incelemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Penis ve skrotumun boyutu
  • Daha önce geçirdiği operasyonlar
  • Böbrek nakli öyküsü
  • Sünnet olup olmadığı
  • Genel sağlık durumu

Bunlarla beraber akciğer enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, kalp damar hastalıkları ve dengeli yönetilemeyen diyabet gibi durumlara sahip bireylerin penil protez ameliyatı olması riskli olabilir.

Penil Protez Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Penil protez ameliyatından önce doktorunuz penil implant tedavisinin en iyi tedavi olduğundan emin olmak için kapsamlı bir muayene yapar ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirebilir. Ayrıca ameliyattan sonra bireyde gelişebilecek komplikasyonlarının olasılığını belirler. Bazı penil implant türleri el becerisi gerektirdiğinden, doktor bireyin implantı kullanıp kullanamayacağını da kontrol eder. Bu işlemler sayesinde penil protez taktırmanın birey için uygun olup olmadığını teyit edebilir. Fiziksel muayenede ürolojik sistemi baştan aşağı inceleyebilir. Cinsel organları ve idrar yollarını inceledikten sonra idrar testi de isteyebilir. Bu incelemeler sonucunda genel sağlık durumunuz ameliyat olup olamayacağınızı belirleyebilir.

Sertleşme problemi neden olur sorusunun genel olarak yanıtı altta yatan fiziksel veya psikolojik sorunlar olabilir. Penil protez ameliyatı yapılmadan önce diğer tüm tedavi yöntemleri kullanılarak bu sorunlar çözülmeye çalışılır. Ancak tedaviler istenen yanıtı vermediği takdirde birey uygun şartları altında penil protez ameliyatı olabilir. Hasta, penil implant işleminin boyutundan ve kendisi için en uygun implant türünü seçtiğine emin olmalıdır. Bununla beraber ameliyatın kalıcı ve geri döndürülemez olduğunun da bilincinde olmalıdır.

Mutluluk çubuğu sağlıklı ve istenen bir cinsel ilişki için doğal ereksiyonu taklit edebilir. Ancak penisin başının sertleşmesini, cinsel hazda bir artış olmasını sağlamazlar. Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mutlulukcubugu.com/tek-parcali-penil-protez/
2 https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
3 https://web.archive.org/web/20200919155531/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/questions-diagnosing-ed-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Ameliyatı Kimler Olabilir?
Penil Protez Ameliyatı Kimler Olabilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.