Skip to main content

Penil Protez Ameliyatına Kim ve Nasıl Karar Verir?

Penil implant olarak da bilinen penil protez erkeklerde erektil disfonksiyonun ve sertleşme bozukluklarının tedavisi amacıyla kullanılan medikal cihazlardır. Protez ameliyatı oldukça basit bir tıbbi prosedürdür ve genellikle tamamlanması bir saatten kısa sürer. Erektil disfonksiyon için tedavi almak isteyen kişilerde ameliyat kararı verilmesi birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunların başında sertleşmenin sağlanması için kullanılan diğer tedavi prosedürlerinin istenilen faydaya ulaşamaması yer alır. Erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılan sertleştirici ilaçlar ve enjeksiyonlar ile vakum cihazları gibi yöntemler her kişide istenilen etkiyi göstermeyebilir. Bu tedavi yöntemleri sertleşme sorunlarında öncelikli olarak tercih edilseler de tedavide sadece geçici çözüm sunmaları en önemli dezavantajlarındandır. Bu nedenle kalıcı bir çözüm isteyen kişilerin üroloji hekimleri ile birlikte protez ameliyatı için karar vermeleri gerekir. Yapılan klinik değerlendirmelerde protez tedavisinin olası riskleri ve yararları düşünülerek karar verilir. Protez tedavisi başarılı sonuçlar verdiği için birçok kişi diğer geçici tedavi yöntemleri yerine mutluluk çubuğu implantasyonunu tercih eder.

Penil Protez Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat geçirmeye karar vermek hastalar için oldukça zorlu bir süreç olabilir. Bunun nedeni ameliyatın olası riskleri ve faydaları ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasıdır. Bu nedenle üroloji hekimleri ile yapılan görüşmelerde ameliyat hakkında endişe duyulan konuların paylaşılması önemlidir. Yapılan görüşmelerde sertleşmeme nedenleri de belirlenerek gerekli tedaviler uygulanır. Penil implant ameliyatı genellikle erektil disfonksiyon için diğer tedavi yöntemlerini deneyen ve başarıya ulaşamayan kişilerde tercih edilir.1 Ayrıca diğer tedavileri kullanmaya engel teşkil eden sağlık problemi olan kişilerde de penil protez ameliyatı uygulanır. Penil implantasyon ameliyatında başarı oranı oldukça yüksektir ve ameliyat uygulanan erkekler cinsel birliktelik sırasında gerekli sertliğe ulaşabilirler ve oluşan sertliği gerekli süre boyunca sürdürebilirler.3 Başarı oranı yüksek dahi olsa her ameliyatta olduğu gibi protezlerde de enfeksiyon ve kanama riski mevcuttur.2 Ancak son yıllarda ortaya çıkan hidrofilik kaplamaya sahip protezlerin bakteri önleyici kaplaması enfeksiyon riskini büyük oranda azaltır.4 Bu nedenle ameliyat kararı verilirken seçilecek protezin de büyük önemi vardır. Aynı zamanda ameliyatı yapacak olan cerrahın tecrübesi de dikkate alınmalıdır.2

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı yapılmadan önce bireylerin ameliyata uygunluğunun belirlenmesi için çeşitli test ve tetkikler yapılır. Uygun olan kişilerde ameliyat hazırlıklarına başlanır. Protezlerde ameliyat işlemi genellikle çok uzun sürmez. Protezin çeşidine göre ameliyat süresi değişse de tek parçalı implant ameliyatı ortalama yarım saat, üç parçalı implant ameliyatı ise ortalama bir saat içerisinde biter. Ameliyatlar tipik olarak genel anestezi altında yapılan, yani hastalar ilaç verilerek uyutulur ve herhangi bir şey hissetmez. Ameliyat sırasında penis altında küçük bir kesi yaparak cerrah protez parçalarını penis içerisinde bulunan boşluklara yerleştirir. Medikal cihazlar penis içerisine yerleştirildikten sonra yapılan kesi dikilerek kapatılır ve anestezi sonrası hastalar uyandırılmak için ayrı odaya alınır. Protez ameliyatı oldukça kısa sürse de ameliyat sonrası iyileşme döneminde belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Ayrıca ameliyat sonrasında hekim tarafından verilen reçetedeki ilaçların kullanılması enfeksiyon riskinin azalması ve tedavi sürecinin hızlanması için oldukça önemlidir.5 İyileşme dönemi sırasında mutluluk çubuğu ameliyatı olan kişilerin hekim tarafından belirlenen günlerde kontrollere gelmeleri gereklidir.

Protez ameliyatına karar vermek birçok kişi için oldukça zorlu bir süreç olabilir. Bu nedenle mutlaka üroloji hekimlerine danışılarak ortak karar verilmesi gereklidir. Ülkemizde yapılan penil protez ameliyatlarında Sosyal Güvenlik Kurumu bazı şartlar altında bu ameliyatları geri ödeme kapsamına almıştır. Bu şartlarla ilgili bilgi için Bilgi İsteme Formu’nu doldurabilir veya iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyon nedir sorusu hakkında daha fazla bilgi için detaylara göz atabilir veya üroloji hekimlerinden yardım alabilirsiniz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 https://doi.org/10.12703/r/10-73

3 https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2017.12.014

4 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

5 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Ameliyatına Kim ve Nasıl Karar Verir?
Penil Protez Ameliyatına Kim ve Nasıl Karar Verir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Ocak 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.