Skip to main content

Penil Protez ile Penis Boyu Arttırılabilir mi?

Sertleşme problemi olan erkeklerde diğer tedaviler yanıt vermediği zaman (İlaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları) penil protez tedavisi etkili bir yöntem olabilir. Cerrahi bir ile takılan penil protezlerin farklı çeşitleri vardır. Bunlar şişirilebilir ve tek parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. Peki erkeklerde sertleşmeme neden olur ve penil protez nedir?

Penil Protez Nedir?

Erkeklerin sertleşme sorunu yaşamalarının sebebi fiziksel veya psikolojik durumlardan kaynaklanabilir. Ancak bu durumu tedavi etmek için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.Penil implantlar cerrahi operasyonla penisin içine yerleştirilen ve penisin ereksiyonunu sağlayan cihazlardır. Penil protez implantasyonu sertleşme sorunu için uygulanan diğer tedavi yöntemleri yanıt vermediği zaman uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çünkü diğer tedavi yöntemlerinin aksine penil protez implantasyonu cerrahi bir işlem gerektirir ve geri döndürülemez. Mutluluk çubuğu implantasyonu genel olarak penisin ve skrotumun içine penisin erekte olmasını sağlayan bir cihaz yerleştirilmesiyle oluşur. Bu cihazlar sayesinde penis cinsel işlevini tekrar kazanabilir ve cinsel ilişkiye girecek kadar ereksiyon oluşturabilir. Penil protezler şişirilebilir implant ve tek parçalı implant olarak ikiye ayrılır. Şişirilebilir implantlarda penise silikon borular, skrotuma bir pompa ve karın duvarına su dolu bir kese yerleştirilir. Bir kişi pompayı sıkıştırıp serbest bıraktığında karın duvarında bulunan su dolu keseden penis içindeki borulara doğru sıvı akışı olur. Bu da penisin sıvı ile dolarak büyümesini ve sertleşmesini sağlayabilir. Bu implant doğal mekanizmaya benzediği için oldukça yaygın kullanılır. Tek parçalı implantlar prosedüründe ise iki esnek çubuk penisin içine yerleştirilir. Bireyler bu çubuklar ile penisi kolayca farklı pozisyonlara ayarlayarak penise cinsel işlev kazandırabilirler.

Mutluluk Çubuğu İmplantasyonu Nasıl Yapılır?

Doktor bireyin ereksiyon sorunu hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek için ve bireyin penil protez tedavisine uygun olup olmadığını öğrenmek için çeşitli testler yapabilir. Bununla beraber ameliyat sonrasında bireyde gelişebilecek komplikasyonları da tespit edebilir. Ayrıca bazı implant türleri el ile kullanım gerektirdiğinden dolayı doktor bireyin el becerisini de kontrol edebilir.Birey kendi isteği ve doktorun yönlendirmeleriyle kendisi için en uygun implant türünü seçebilir. Aynı zamanda birey bu işlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmek önemlidir. Penil protezler sertleşmeye kesin çözüm sağlayarak kalıcı bir tedavi yöntemi olabilir.  Penil protez ameliyatı sırasında ilk olarak mesaneye bir kateter yerleştirilerek idrarın toplanması sağlanır. Daha sonra cerrah takılacak implant türüne göre gerekli yerlere kesi atarak implantı yerleştirir. Bu İmplant türleri bireyin vücut ölçüleriyle uyumlu olacak şekilde üretilir. Takılacak implant türüne göre işlem süres değişebilir. Ancak genel olarak penil protez implantasyonu genel olarak 45 dakika sürebilir. İşlemler bittikten sonra cerrah kesileri diker. İşlem sonrasında doktor hastayı penil protez kullanımı ile ilgili bilgilendirir.1

Penil Protez ile Penis Boyu Artırılabilir mi?

Penil implantlar bireylerin vücut ölçülerine uygun şekilde üretilir. Enine ve boyuna uzayabilen implant türleri mevcuttur. Penil protez ameliyatı olan bireylerin penis boylarında bir değişiklik olup olmayacağı kaygısı gayet doğaldır. Ancak ereksiyon sorunu yaşayan bireylerin sertleşmelerini sağlamak için uygulanan penil protez implantasyonu penis boylarında herhangi bir değişiklik meydana getirmez. Hastanın penil protezi kullanılmasıyla birlikte penis boyu uzayıp kısalabilir. Ancak tamamen normal bir durum olarak karşılanır.

Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mutlulukcubugu.com/tek-parcali-penil-protez/
2 https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
3 https://web.archive.org/web/20200919155531/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/questions-diagnosing-ed-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez ile Penis Boyu Arttırılabilir mi?
Penil Protez ile Penis Boyu Arttırılabilir mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.