Skip to main content

Penil Protez Nasıl Kullanılır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir tıbbi sorundan kaynaklanan cerrahi olmayan tedavilere yanıt vermeyen hastalar için penil protez etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Mutluluk çubuğu erektil disfonksiyon sorununun kalıcı çözümü olarak tercih edilebilir. Peki penil protez nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Penil implant, bireyin ereksiyon istediği zaman cinsel ilişkiye girmesini sağlayacak sert bir ereksiyon sağlayabilir. Penis içindeki süngerimsi doku yerine cerrahi operasyonla sert, yarı sert veya şişirilebilir bir doku yerleştirilir. Penis implantı erkeklerde ereksiyonu sağlar ancak cinsel istekte veya hazda bir artış sağlamaz. Penil implantların çeşitleri ve kullanış şekilleri birbirinden farklı olarak ayrılır. Toplamda iki ana tip implant vardır:

  • Şişirilebilir implantlar
  • Üç parçalı şişme: En doğal ve en sert ereksiyonu sağlar. Söndüğünde gevşeklik sağlar. Doğal mekanizmaya çok benzer.
  • İki parçalı şişme: İstenildiği zaman şişirilen yarı sert bir protezdir. Ancak üç parçalı şişme implant kadar doğal görünmeyebilir.
  • Tek parçalı implantlar: Az sayıda parçası olduğu için arıza riski azdır. Sürekli ereksiyon halinde kalır.

Şişirilebilir implantlar ve tek parçalı implantlar arasındaki en önemli fark, şişirilebilir implantların boyutu ve sertliğininin ayarlanılabilir olmasıdır. Ayrıca şişirilebilir implantlar tek parçalı implantlara göre daha doğal bir görünüm sağlar.

Mutluluk Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Üç parçalı penil protezler üç ayrı kısımdan ve bu üç ayrı kısmı birbirine bağlayan bir tüpten oluşur. Herhangi cinsel sorunu olmayan bir bireyde penis içerisinde yer alan kavernöz adında bir bölge kan ile dolmaya başlayarak penisi sertleştirip büyümesini sağlar. Bu doğal işleyişi birebir taklit eden üç parçalı mutluluk çubuğutestis içerisinde yer alan aktifleştirici pompayı sıkarak ereksiyon olmasını sağlar. Karın içine yerleştirilen rezervlerden penisteki silindirlere doğru sıvı akarak penisin sertleşmesini ve büyümesini mümkün kılar. Üç parçalı protez kullanan bireyler istedikleri zaman testiste bulunan indirme tuşuna basarak implantın çalışma sürecini sonlandırıp penisin gevşek bir hal almasını sağlayabilir. Bu implantlar diğerlerine kıyasla daha fazla parça içerdiğinden dolayı daha karmaşık olsa da mantığı ve işleyişi itibarı ile doğal ereksiyon sürecine daha çok benzer.3

Penil Protez Tek Parçalı İmplant Özellikleri Nelerdir?

Tek parçalı protezler kullanım kolaylığı ile öne çıkar. Ereksiyon isteyen bir birey penis içerisinde bulunan esnek ve bükülebilir olan silindirleri eliyle istediği pozisyona getirebilir. Tek parçalı protezler operasyon sonrasında bireye sürekli bir ereksiyon hali sağlar. Birey ereksiyon halinden çıkmak istediği zaman protezi eliyle iç çamaşırdan fark edilmeyecek şekilde bükerek tekrar eski haline getirebilir. Pratik ve kolay kullanımı ile öne çıkan bu protez uzun süreli olarak kullanıma uygundur. Aynı zamanda bu protez çok fazla parça içermediği için uygulanması kolay olur hem de daha basit şekilde kullanılabilir. Doktorlar protez kullanımını ameliyattan 4 veya 6 hafta sonra önerirler ancak bu süreçten sonra kalıcı olarak kullanılabilir. Cinsel isteksizlik nedenleri genel olarak altta yatan psikolojik sorunlardan dolayı olabilir. Bu protezler bu sorunları ortadan kaldırmaz veya cinsel hazda bir artışa neden olmaz.

İktidarsızlık neden olur sorusuna verilen genel cevap damarların penisi yeterince şişirememesi ve sertleştirememesidir. Penil protezler sayesinde bu sorun kalıcı olarak ortadan kaldırılabilir ve verimli bir ereksiyon oluşabilir. Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mutlulukcubugu.com/tek-parcali-penil-protez/

2 https://www.mutlulukcubugu.com/penil-protez-nasil-calisir/

3 https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Nasıl Kullanılır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Penil Protez Nasıl Kullanılır ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.