Skip to main content

Penil Protez Nedir ve Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm arayan kişiler için penil protez ameliyatı ön plana çıkan tedavi yöntemlerinden biridir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan bu uygulama kalıcı bir çözüm sunar. Vücut içerisine yerleştirilen protezler ile sertleşmenin gerçekleşmesi sağlanır. Erektil disfonksiyon problemi yaşayan, ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları tedavilerine istenilen yanıtı vermeyen kişiler için önerilen bir yöntemdir. Farklı protez türleri bulunmakta olup hastanın beklentileri ve sağlık durumuna göre protez çeşidine karar verilir. Tedavi planlaması ardından ameliyat ile protezler vücuda yerleştirilir.

Penil Protez Amacı Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kişiler sertleşemeyebilir veya sertleşme süresi çok sınırlı olabilir. Her iki fonksiyon sorunu penil disfonskiyon olarak adlandırılır. “Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur?” sorusunun en temel cevaplarından biri bu fonksiyon bozukluklarıdır. Penil protezler, erektil disfonksiyon problemini tedavi etmek amacı ile kolayca vücuda yerleştirilebilen tıbbi cihazlardır.

Tek, çift veya üç parçalı olmak üzere farklı protez şekilleri bulunur. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu, güçlü gövdeleri ile ön plana çıkan protez çeşitleridir. Cinsel aktivite sırasında bükülebilir olmaları ile bilinirler. Gövdelerinin bükülebilir olmaları ameliyat sırasında da kolayca vücuda implante edilebilmelerini sağlar. Büyük bir kesi yapılması gerekmeden uygulanıyor olmaları tercih edilirliğini arttırır. Ancak tek parçalı implantların penisin her an yarı sert olmasına neden olduğu bilinmelidir. Çift ve üç parçalı protezler hidrolik sisteme dayanan bir çalışma prensibi ile çalışırlar. Üç parçalı protezler pompalı bir sisteme sahiptir. Elle şişirilebilen  bu pompalar ile protez içerisinde bulunan sıvının rezervuardan silindire taşınması sağlanır. Bu sayede istenilen zamanda sertleşme sağlanır. Pompada bulunan indirme tuşu sayesinde istenildiği zaman protez indirilebilir.

Mutluluk Çubuğu Kimlere Uygulanır?

Mutluluk çubuğu, sertleşme problemi yaşayan ve sırası ile uygulanmış erektil disfonksiyon tedavilerine yanıt vermeyen kişilere uygulanır. Tip 2 diyabet hastalarında sertleşme problemi görülme olasılığı daha yüksek olduğundan protez ameliyatları genellikle diyabet hastaları üzerinde uygulanır. Penis dokusunda sertleşmelere ve şekil bozuklukları oluşumu ile sonuçlanan Peyronie hastalığı (PH) bulunan kişilerde de protez tedavisine sıkça başvurulur. Prostat hastalığına sahip kişilerde de disfonksiyonların önüne geçilebilmesi üzerine protezler uygulanır. Kısırlık problemi yaşamayan ancak sertleşme problemi nedeni ile çocuk sahibi olamayan bireyler için de uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Penil Protez Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Sertleşme problemi yaşayan kişilerin ürolog hekimlere başvurması büyük önem taşır. Yapılan klinik değerlendirmeler ardından kişinin penil protez ameliyatı için uygunluğu değerlendirilir. Değerlendirme ardından ameliyat planlaması yapılarak protez çeşidi belirlenir. “Sertleşmesi için ne yapılmalı?” sorusunun etkili cevaplarından olan protezler, genel anestezi altında vücuda yerleştirilir. Ortalama yarım saat veya bir saatlik cerrahi müdahale ile penis üzerinde veya penis ile testis arasında küçük bir kesi açılır ve erektil odalara erişilir. Protez bu bölgeye implante edilerek erektil odaların kontrol edilebilmesi sağlanır. Silindirler rezervuar duvarının arkasına ve pompa kısmı ise testislerin arasına yerleştirilir. İmplant işlemleri ardından kesi açılan bölgelere dikiş atılır. Bazı hekimler ameliyat bitiminde penise diren yerleştirirken bazı hekimler ise protezin bir gün boyunca sert kalmasını sağlar. Ameliyat sonrasında bölgesel hijyene dikkat edilmesi ve belirli bir süre penil protez kullanılmaması gerekir. Ameliyat ardından doktorunuzun önerdiği süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Penil protez uygulamaları ile sertleşme probleminize kalıcı bir çözüm getirebilirsiniz. Ürolog hekimimiz ile yapacağınız ön görüşme sırasında problemlerinizi profesyonel bir yaklaşım ile değerlendirerek, günlük hayatınızı etkileyen sertleşme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.  Mutluluk çubuğu ameliyatlarının büyük bir kısmı SGK tarafından karşılanır. Tedavi yöntemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Bilgi İsteme Formu üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.Referanslar

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4355428/
2 https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
3 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
4 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/
5 https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Nedir ve Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır
Penil Protez Nedir ve Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 6 Aralık 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.