Skip to main content

Penil Protez Yaş Sınırı Var mıdır? Kimler Penil Protezi Tercih Edebilir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaç, enjeksiyon ve terapi gibi yöntemler geçici çözüm sunduğu için penil protez gibi kalıcı çözümlere talep fazladır. Sertleşme sorununa başta yaş olmak üzere etki eden pek çok sebep bulunduğu için farklı yaş gruplarında mutluluk çubuğu ameliyatı yapılabilir. Kişinin içinde bulunduğu duruma ve fiziksel yapısına göre karar verilen farklı penil protez çeşitleri bulunduğu için hastanın ihtiyacına göre seçim yapılabilir. Zamanla penis protezi çeşitleri de geliştirilerek ideal formuna getirilmiştir. Geliştirilen hidrofil kaplı protezler, her çeşit operasyonda olduğu gibi protez ameliyatında da olan enfeksiyon riskini oldukça azaltmıştır. Mutluluk çubuğu uygulamasına olan ihtiyaç ve yaşın uygunluğu bir üroloji doktorun yapacağı muayene sonucu belirlenir.

Hangi Yaş Aralığında Penil Protez Kullanılabilir?

Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu, 40-70 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısında görülen yaygın bir sorundur1. Kalıcı sertleşmeye doğal çözüm sunmasının yanı sıra, yüksek başarı oranı ve hasta memnuniyetine sahip olması, mekanik olarak dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılabilmesi, protezin farklı yaş gruplarında tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Mutluluk çubuğu kullanımı genellikle bu ilerleyen yaş aralığında görülse de daha genç yaşlarda da ihtiyaç duyulabilir. Bir kaza sonucu oluşan travma kaynaklı veya ciddi hastalıklar ve ameliyatlar sonrası meydana gelen damar ve sinir hasarlarından kaynaklı, genç yaşta sertleşme sorunu meydana gelebilir. Bu sebeple penis protezi kullanımına, bir üroloji doktorunun muayenesi sonrasında hasta ile birlikte karar verilir. Gerekliliği ve artıları, eksileri değerlendirildiği zaman bir üst yaş sınırı olmaksızın protez uygulanabilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı için yaşta alt sınır ise pek çok operasyonda olduğu gibi 18 olur. Gerekli olduğu durumlarda bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamış 18 yaş üstü kişilere penil protez uygulanabilir. Yine de mutluluk çubuğu ameliyatı çoğunlukla 30-40 yaş sonrası uygulanan bir operasyondur. Kişinin fiziksel yapısına, beklentilerine ve kullanım kolaylığına göre uygun protez çeşidinin seçimi doktor tavsiyesi yardımıyla yapılır.

Kimler Penil Protez Kullanabilir?

Kolay kullanımı ve yüksek başarı oranı ile penil protez pek çok kişinin kullanmayı tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biri olur. Doktor kontrolü sonucunda kişinin isteğine ve fiziksel yapısına uygun mutluluk çubuğu çeşidi tercih edilir. Penil protez kullanımının tercih edildiği durumlar şöyle listelenebilir:

  • İlaç tedavisi ve eswt tedavisi gibi geçici çözümler yeterli görülmediğinde kullanılır.
  • Tip 2 diyabet hastalığı sonucu yıllar geçtikçe oluşan sertleşme sorunlarında tercih edilir.
  • Penil fibrozis rahatsızlığı sonucu penis eğriliği olan kişilerdeki sertleşme sorununda etkili bir çözüm olur.
  • Prostat ve bağırsak kanseri gibi hastalıklar için yapılan ameliyat ve müdahaleler sonucunda oluşan sinir ve damarlardaki hasarlardan kaynaklı gelişen sertleşme sorunlarında kullanılır.
  • Penise giden damarlarda ciddi sorunlar olduğu durumlarda ilaç tedavisi etkisiz kaldığı için penil protez tercih edilir.
  • Bir kaza sonrası veya alınan bir darbe sonucu travma oluştuğunda bölgedeki sinir ve damarlar hasar gördüğünde ihtiyaç duyulur.
  • En sık tercih edilme nedenlerinden biri de, pek çok kişinin yaşadığı durum olan, ilerleyen yaşa bağlı sertleşme sorunlarıdır.

Penil protez ameliyatları erkeklerde sertleşememe sorununa karşı kalıcı bir çözüm sunar. Mutluluk çubuğu çeşitlerin büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan ürünlerdir. SGK’nın ödeme kriterleri, mutluluk çubuğu çeşitleri ve operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://androloji.org.tr/androlojiDATA/tadYayinlari/Androlojide-Penil-Protez-Uygulama.pdf
2 https://jag.journalagent.com/scie/pdfs/KEAH-46338-RESEARCH_ARTICLE-SIMSEK.pdf
3 http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2005-20.Say%C4%B1.pdf#page=10


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Yaş Sınırı Var mıdır? Kimler Penil Protezi Tercih Edebilir?
Penil Protez Yaş Sınırı Var mıdır? Kimler Penil Protezi Tercih Edebilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.