Skip to main content

Sertleşme İlaçları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?

Erkeklerin en çok karşılaştığı problemler arasında sertleşme sorunları yer alır, bu nedenle birçok insan tedavide sertleşme ilaçları kullanır. Bu ilaçların doktor kontrolü sonrası kullanılması gerekir ve ciddi yan etkilere sahip olduğu için kullanımı birçok kişide sakıncalıdır. Bu sebeple cinsel ilişki öncesi sertleşmede sorun yaşayan erkeklerin üroloji hekimlerine başvurmaları ve muayene olup gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra bu ilaçları kullanmaları gereklidir. İlaç kullanımının uygun olmadığı kişilerde sertleşme sorunu tedavisi için uygulanabilecek birkaç farklı yöntem daha vardır. Bu yöntemlerden birisi olan penil enjeksiyonlar cinsel ilişki öncesinde penis içine doğru ilacın enjekte edilmesi ile sertleşme oluşturur. Yine birçok kişide sakıncalı olabilen enjeksiyon tedavisinin yerine vakum etkisi oluşturarak sertleşme sağlayan cihazlar da kullanılabilir. Ancak bu tedavilerin hepsi sadece geçici olarak sertleşme oluşturduğu için birçok kişi günümüzde kalıcı çözüm sağlayan bir tedavi çeşidi olan mutluluk çubuğu tedavisini tercih eder. Bu tedavide ameliyatla penis içerisine protezler yerleştirilerek doğal olarak gerçekleştirilemeyen sertleşmenin protezler yardımıyla gerçekleştirilmesi sağlanır.

Sertleşme İlaçları İsimleri Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Olarak Mutluluk Çubuğu Kullanılabilir mi?

Sertleşme oluşturan ilaçlar farklı ticari isimler altında üretilse de Türkiye’de piyasada bulunan sertleştirici ilaçlar sildenafil, avanafil ya da tadalafil olarak adlandırılan etken maddelerinden birisini içerir. Bu ilaçların kullanımı öncesi cinsel bir uyaran gereklidir. Bu ilaçlar cinsel ilişki öncesi geçici sertleşme oluşturmak için kullanılır. İçinde bulunan etken maddeler sayesinde penis içerisindeki damarlara olan kan akımı hızlanır ve sertleşme oluşur. Ancak bu sertleşme ilaçları özellikle yakın tarihte inme ya da kalp krizi gibi ciddi damar tıkanıklığına bağlı oluşan hastalıklar geçiren kişilerde kullanılmamalıdır.1 Diğer birçok organda yan etki oluşturabilen sertleştirici ilaçlar özellikle göz ve kalpte ciddi sorunlara yol açabildiği için kullanmadan önce mutlaka hekimlere danışılmalıdır. İlaçların kullanımının uygun olmadığı kişilerde veya kalıcı çözüm arayanlarda kullanılan tedavi yöntemi ise penil protez ameliyatıdır. Protez ameliyatı olan kişilerde sertleşme istenilen anda sağlanabilir ve istenildiği zaman sonlandırılabilir. Bu nedenle uzun yıllardır sertleşme sorununda en sık tercih edilen yöntemlerdendir.

Mutluluk Çubuğunun Kaç Çeşidi Vardır ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez implantasyonunda kullanılan yardımcı tıbbi cihazların birkaç farklı çeşidi vardır. Tek, iki veya üç parçadan oluşabilen bu protezlerden genellikle tek parçalı veya üç parçalı olan çeşitleri tercih edilir. Birçok kişi tarafından sertleşme ilaçları yerine tercih edilen protez implantasyonu 40 seneden uzun süredir sertleşme sorunlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Protez ameliyatları çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Genellikle penis altında küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilen bu ameliyatlar tek parçalı protezlerde ortalama yarım saat kadar sürerken üç parçalı mutluluk çubuğu için ortalama bir saati bulabilir. Tek parçalı protezler gövde bükülebilme özelliğine sahip olduğu için ameliyatlar kısa sürer. Bu protezlerin kullanımı da oldukça kolaydır ve elle protez dik konuma getirildiğinde sertleşme oluşur. Üç parçalı protezlerde bulunan pompa ve rezervuar mekanizmaları sırasıyla testis ve karın içine yerleştirildiği için ameliyatları biraz daha uzun sürer. Bu protezler doğal sertleşmeye benzer şekilde hidrolik basınç etkisiyle sertleşme oluşturduğu için birçok kişinin tercih ettiği protez çeşididir.

Protez ameliyatları birçok sağlık kuruluşunda üroloji hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Ülkemizde yapılan mutluluk çubuğu ameliyatlarında masrafların önemli bir kısmı bazı şartlarla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenir. Bu şartları öğrenmek için iletişim bilgilerini ya da “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Penil protezler ve sertleşme ilaçları hakkında daha detaylı bilgi için üroloji uzmanınıza danışabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.ilacrehberi.com/pdfs/viagra-50-mg-film-kapli-tablet-9913/kt/

2- https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme İlaçları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Sertleşme İlaçları Nelerdir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 14 Ağustos 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.