Skip to main content

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Hangi Penil Protez Tercih Edilir?

Erkeklerde yaygın olarak görülen sertleşme sorununun çözümünde diğer tedavilerin olumsuz sonuçlandığı durumlarda penil protez ile kalıcı çözüme ulaşmak mümkündür. İlk defa kullanıldığı yıllardan bu zamanda kadar olan implantlar incelendiğinde günümüzde implant bir diğer adıyla mutluluk çubuğu teknolojisinde pek çok önemli yenilik olduğu dikkat çeker. Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu dünya genelinde pek çok erkeği etkileyen cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir. Türk Androloji Derneği’ne göre 40 ve 70 yaş arasındaki erkeklerin önemli bir kısmında erektil disfonksiyon görülebilmektedir. Zararlı alışkanlıklar, diyabet, hipertansiyon gibi kronik sağlık sorunları, daha önceden geçirilen bazı operasyonlar gibi pek çok faktör erkeklerde sertleşme problemi görülmesine neden olabilir 1. Bu nedenle erken dönemde tanı ve tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.

Mutluluk Çubuğu Nedir? Nasıl Tercih Edilir?

Erektil disfonksiyon, cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin sağlanamaması ve/veya devam ettirilememesi olarak tanımlanabilir 2. Sertleşme problemi bulunan hastalarda penil implant sayesinde cinsel birliktelik için gerekli olan sertleşme sağlanabilir. Sertleşme probleminin tedavisinde hangi penil implantın tercih edilmesi gerektiğine alanında uzman bir üroloji doktoru ile hastanın birlikte karar vermesi gerekir. Modern penil implantların tarihi 1970’li yıllara kadar uzanır 3. Günümüzde tek parçalı malleable, iki parçalı ve üç parçalı şişirilebilir implantlar olmak üzere farklı implant çeşitleri vardır. Tek parçalı penil implant bir diğer adıyla mutluluk çubuğu operasyonlarında bir adet bükülebilir hidrofilik kaplı silindir penisin içerisine operasyonla yerleştirilir. Hasta istediğinde eli yardımıyla kolaylıkla penisi dik duruma getirebilir. Sonrasında ise yine eli yardımıyla penisi eski haline getirebilir. Bu implantlar 9 mm’den 14 mm’ye kadar 6 farklı ölçüde üretilir. Operasyondan önce üroloji doktoru tarafından penisin ölçüsü alınır ve hastaya en uygun olan implanta karar verilir. Bir diğer penil implant çeşidi ise iki parçalı implantlardır. Bu implantlar pompa ve silindirden oluşur. Bu implantlarda genişleme ve esneme özelliği yoktur. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen implantlar tek parçalı veya üç parçalı implantlardır. Üç parçalı implantlar; rezervuar, pompa ve silindirden meydana gelir. Üç parçalı implantlarda implantın kullanımı bittikten sonra sıvı rezervuara geri döner, bu sayede penis doğal görünümüne kavuşur. Penil implant tercihinde hastalara rahat kullanabilecekleri implantları tercih etmeleri önerilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisinde Üroloji Hangi Tahlilleri İster?

En çok merak edilen sorulardan birisi olan üroloji hangi tahlilleri ister sorusunda genelde sertleşme problemi ile sağlık kuruluşuna başvuran hastalar alanında uzman üroloji doktorları tarafından detaylı muayeneye alınır. Kronik bazı sağlık sorunları veya daha öncesinden geçirilen bazı operasyonlar erkeklerde sertleşme sorunu görülmesine neden olabilir. Bu nedenle üroloji doktorları öncelikle hastadan detaylı tıbbi öyküsünü ister. Bunun yanı sıra sertleşme sorununun sürekli devam edip etmediği hakkında da bilgi alır. Bunun nedeni nadiren görülen sertleşme sorunlarının altında psikolojik bir nedenin olma ihtimalidir. Muayene sırasında hastadan bazı tetkik ve tahlilleri yaptırması istenir. Bu tahliller içerisinde kan şekeri ölçümünü ve testesteron gibi hormon değerlerini de içeren kan tahlili, idrar tahlili, lipid profili gibi tahliller yapılır. Bu testlerin neticesinde kesin bir kanıya varılamadığı durumlarda başka laboratuvar tahlilleri de gerekli olabilir. Sertleşme sorunu yaşayan erkekler Türkiye’nin tüm bölgelerinde olduğu gibi Ankara üroloji doktorları için randevu alabilir ve gerekli tetkiklerini yaptırabilir. Sertleşme sorunu ile sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara uluslararası geçerliliği olan Uluslararası Erektil Fonksiyon Ölçeği IIEF gibi bazı testler de yapılabilir. 4 Tüm bu test ve tahlillerin sonunda uzman doktorlar hasta için en uygun olan tedaviye karar verir. Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle ilaç tedavisi, şok dalga, enjeksiyon veya vakumlu sertleşme cihazı tedavisi gibi basamak tedaviler değerlendirilir. Bu tedavilerin başarısız olduğu durumda implantlar sayesinde soruna kalıcı çözüm sağlanabilir.

Sertleşme sorunu bulunan hastalarda kalıcı bir tedavi için uygulanan penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından karşılanır. Konu hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda yer alan “Bilgi İsteme Formu” yardımıyla bizimle iletişime geçebilir, merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.Referanslar

1 https://androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari
2 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7108986/
4 https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Books/589/guncel-uroloji-2-baski.pdf sayfa. 221-222


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunu Tedavisi için Hangi Penil Protez Tercih Edilir?
Sertleşme Sorunu Tedavisi için Hangi Penil Protez Tercih Edilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Kasım 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.