Skip to main content

Üroloji Hangi Tahlilleri İster ve Üroloji Uzmanına Hangi Durumlarda Gidilir?

Bu sayfada en çok merak edilen üroloji uzmanına gittiğiniz de üroloji hangi tahlilleri ister sorusuna cevaplar  aşağıda yer verilmiştir. Ayrıca sertleşme sorunu yaşayanlar için tedavi seçeneklerinden olan penis protezi yani halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen protezin detayları da yer verilmiştir.

Üroloji Hangi Tahlilleri İster ve Üroloji Uzmanına Hangi Durumlarda Gidilir?

Üroloji kadın ve erkeklerde idrar yolları ile erkek üreme organlarını inceleyen üroloji hangi tahlilleri ister sorusunu detaylı yanıtlayan tedavi dalıdır. Kadın ve erkek boşaltım sistemlerini ve erkek üreme sistemini kapsayan bu alana ait rahatsızlıkların teşhisi ve her türlü tedavi yöntemini kapsamaktadır. Ürolog nedir sorusunu açıklayacak olursak yine tüm hastaların üriner sistemlerini ve erkek üreme sistemini inceleyen üroloji uzmanı hekimdir. Ürolojide hastalıkların teşhis ve tedavisi için birtakım test ve tahliller yapılması gerekir. Bu tahliller aşağıda şu şekilde sıralanmıştır:

  • İdrar tahlili: İdrar mikroskop altında incelenir ve idrar içinde kan, şeker, iltihap, bakteri, protein, kum ya da mantar benzeri mikropların olup olmadığına bakılan tahlildir.
  • İdrar kültür antiyogram: İdrardaki patojen (hastalık yapan) bakterilerin varlığını ve türünü belirlemek için yapılır.
  • Spermiogram: Menideki sperm sayısını, hareketlerini, şekillerini gösteren ve infertilite durumunda uygulanan bir testtir.

Üroloji doktoru muayenesinin gerektiği pek çok önemli rahatsızlık vardır. İdrar yolu enfeksiyonları, erkek infertilitesi, erektil disfonksiyon, penil protez operasyonu gibi hastalık ve tedaviler için ürolog muayenesi şarttır.(1)

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu, erektil disfonksiyon rahatsızlığı yaşayan bireylerin cinsel işlevlerini yeniden sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için kullandığı bir protezdir. Penil protez ismiyle de bilinen mutluluk çubuğu küçük bir operasyonla yerleştirilir. Mutluluk çubuğunun üç farklı çeşidi vardır. Üroloji doktoru hangi tahlilleri ister sorusunun ardından, mutluluk çubuğu çeşitleri nelerdir ve ameliyatı nasıl gerçekleştirilir detaylı olarak açıklayalım.

Mutluluk çubuğunun günümüzde kullanılan üç farklı çeşidi vardır. Bunlardan ilki tek parçalı (bükülebilir) penil protez olarak adlandırılır. Tek parçalı mutluluk çubukları diğer protez türlerine göre çok daha ekonomiktir. Tek parçalı mutluluk çubuğu takılan hastanın penisi sürekli olarak erekte haldedir. İlişki öncesinde ve sonrasında penise elle yön verilerek aşağı ve yukarı yön değiştirmesi sağlanır. İkinci penil protez çeşidi ise iki parçalı (şişirilebilir) protez çeşididir. Operasyon sırasında tek kesi ile yerleştirilebilen pratik uygulanan bir penil protezdir. Aynı zamanda tek parçalı protezden farklı olarak rezervuar da içermektedir. En çok tercih edilen penil protez türlerindendir. Üçüncü ve son mutluluk çubuğu türü ise üç parçalı şişirilebilir protezdir. Üç parçalı penil protez uygulanırken de sadece bir kesinin yapılması yeterlidir. Üç parçalı penil protez pompa özelliği nedeniyle hem enine hem de boyuna genişleyebilmektedir. Ürologlar ve hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir mutluluk çubuğudur.(2)

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı ürolog doktor onayı ve gözetimi altında yapılır. İşlemi yine üroloji cerrahisi uzmanı doktor gerçekleştirir. Penil protez yerleştirme operasyonu genel anestezi altında yapılır. Üroloji hangi tahlilleri ister ve penil protez operasyonunu nasıl gerçekleşir detayları aşağıda açıklanmıştır.

Ürolog muayenesinde hasta öyküsü alınır, penis anatomisi ve yapısı hakkında hastaya bilgi verilip en uygun protez seçimi belirlenir. Daha sonra hastaya genel anestezi altında penis boyutu, genişliği ve şekline göre özel olarak ayarlanan penil protez uygulanır. Penil protez ameliyatında hastaya kasık ve testis torbası altı olmak üzere en fazla iki küçük kesi uygulanır. Peniste doku kaybı, dikiş veya kanama gibi bir olaya sebep olacak bir işlem gerçekleştirilmez. Hasta aynı gün taburcu edilecekken eğer gerek görülürse bir gün daha gözlem altında tutulabilir. Penil protez ameliyatı sonrası üç dört hafta kadar peniste ve testislerde ağrı, morluk ve şişme gibi semptomlar meydana gelebilir zamanla azalacaktır. Penil protez operasyonu sonrası hastalar cinsel aktivitelerini olağan bir şekilde gerçekleştirebilir.

SGK‘nın kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutluluk çubuğu taktırmak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.”

Siz de sertleşme ve iktidarsızlık gibi cinsel problemler için ürolog kontrolünde tedavi olmak için geç kalmayın, mutluluğunuzu ertelemeyin.Referanslar

1:https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Books/589/guncel-uroloji-2-baski.pdf

2:https://www.androloji.org.tr/androlojiDATA/tadYayinlari/Androlojide-Penil-Protez-Uygulama.pdf

3:https://doi: 10.5798/diclemedj.0921.2016.02.0677


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Hangi Tahlilleri İster ve Üroloji Uzmanına Hangi Durumlarda Gidilir?
Üroloji Hangi Tahlilleri İster ve Üroloji Uzmanına Hangi Durumlarda Gidilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Ağustos 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.