Skip to main content

Sertleşmesi için Ne Yapılmalı ve Sertleştirici Hap Nedir?

Sertleşme sorunu toplumda yaygın karşılaşılan bir problemdir. Bazı durumlarda sertleştirici hap kullanılırken, bazı durumlarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. Sizin de penis sertleşmesi için ne yapılmalı, sertleştirici hap nedir gibi sorularınız varsa, detaylara göz atabilirsiniz.

Sertleşmesi için Ne Yapılmalı ve Sertleştirici Hap Nedir?

Sertleşme sorunu halk arasından bilinen ismiyle iktidarsızlık penisin cinsel birleşmeyi sağlayacak ölçüde sertleşmemesi olarak tanımlanabilir. Bu durumla cinsel birleşme öncesinde veya cinsel birleşme sırasında karşılaşılabilir. Sertleşme sorunu yaşanırsa alanında uzman bir doktora başvurarak sertleşmemenin sebepleri araştırılabilir. Hastalıklar, bazı ilaçlar, enfeksiyon, stres ve depresyon gibi mental problemler cinsel organ neden sertleşmez sorusuna cevap olabilir. Bu sorunlar çözümlendiğinde sertleşme sorunu da çözülebilir. Bu bağlamda sertleştirici hap nedir, sertleşmesi için ne yapılmalı sorularına yanıt olarak sertleşme sorununa birkaç çeşit tedavi yöntemi sıralanabilir.

Bu tedavi çeşitleri şunlardır: ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu. Sertleştirici hap tedavisi, sildenafil sitrat, tadalafil ve vardenafil etken maddesi içeren ilaçların sertleşmeyi sağlaması ile karakterize bir tedavi çeşididir. Genellikle sertleşme sorunu olan kişilere ilk aşamada ilaç önerilebilir. Diğer tedavi çeşidi olan penil enjeksiyonda kişi sertleşmeye ihtiyaç duyduğunda penise bir enjeksiyon uygulayarak sertleşmeyi sağlayabilir. Ancak penil enjeksiyon tedavisi ve kullanımı konusunda mutlaka bir doktor önerisi olmalıdır. ESWT olarak bilinen şok tedavisinde ise penise çok düşük voltajda uygulanan şok peniste küçük bir hasara sebep olur. Bu hasarın vücudun kendisi tarafından yapılmasını sağlayarak penisin sertleşmesi teşvik edilir. Dördüncü seçenek olan vakum cihazlarının amacı penise geçirilen vakum cihazı ile penise kan akışı artırılarak sertleşme sağlanmasıdır. Son tedavi çeşidi penil protez yani mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğu sertleşme sorununun çözümünde kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir tedavi çeşididir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu, penisin içerisine sabit olarak yerleştirilen bir cihazdır. Bu cihaz ameliyatla yerleştirilir ve sertleşme sorununa doğala yakın ve kalıcı bir çözüm olabilir. Bu bağlamda sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından sıkça tercih edilir.

Mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır. İlki tek parçalı(malleable) mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğunun bu çeşidinde penisin içerisine penisin sürekli sertleşme halinde olduğu bir uygulama yapılır. Genellikle kişiler tarafından sürekli sertleşme durumunda olması endişe ile karşılanır ancak tek parçalı mutluluk çubuğu kıvrılabilir özellikte olduğundan kıvrılarak vücut içine saklanabilir. Diğer çeşidi olan iki parçalı mutluluk çubuğunda ise penise şişirilebilir bir parça ve testise şişirmeye yarayan pompa yerleştirilir. Sertleşme gerektiğinde pompa ile şişirilerek gerekli sertlik sağlanır. Üçüncü çeşit ise üç parçalı mutluluk çubuğudur. İki parçalıya ek olarak karın içine yerleştirilen sıvı rezervuarı vardır ve penis içindeki şişirilebilir çubuğun sıvı ile dolarak sertlik sağlanmasını amaçlar. Mutluluk çubuğu çeşitleri değerlendirildiğinde üç ve iki parçalının kullanımı tek parçalıya oranla daha komplex yapılar içerdiğinden zordur. Hasta uzman bir doktor tarafından değerlendirilerek kişinin kullanımına en uygun mutluluk çubuğu seçilerek uygulama yapılır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatları anestezi altında steril bir ortamda yapılır. Kişiye uygun mutluluk çubuğu belirlenerek gerekli uygulamalar operasyonla tamamlanır. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saattir. Uygulanan penil protezin çeşidine göre bu süre değişebilir. Ameliyat sonrası gerekli görülürse antibiyotik tedavisine başlanabilir. Kişiye mutluluk çubuğu kullanımına dair eğitim verilerek belli aralıklarla kontrole gelmesi istenir. Sertleştirici hap nedir, sertleşmesi için ne yapılmalı sorularını sorulan kişilere yanıt olarak mutluluk çubuğu operasyonları önerilebilir. Mutluluk çubuğu ameliyatlarının önemli bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve penil protez tedavileri hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 – https://www.researchgate.net/profile/Mustafa-Kadihasanoglu/publication/299355316_Clinical_Results_of_Penile_Prosthesis_Implantation_for_Treating_Organic_Erectile_Dysfunction/links/570fa6b308aec95f061586d1/Clinical-Results-of-Penile-Prosthesis-Implantation-for-Treating-Organic-Erectile-Dysfunction.pdf
2 – https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/196762


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmesi için Ne Yapılmalı ve Sertleştirici Hap Nedir?
Sertleşmesi için Ne Yapılmalı ve Sertleştirici Hap Nedir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Ekim 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.