Skip to main content

Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Tedavisi

Bu yazıda sertleşmeye evde çözüm yerine, tedavilerde son çare ve kalıcı çözüm olan mutluluk çubuğu tedavisini detaylı olarak öğreneceksiniz. Bazı bireyler çekindiklerinden dolayı hastanede tedavi olmak yerine evde alternatif çözüm arayışına girebilirler ancak kullanılan alternatif tıptaki ilaçların kanıtlanmış olumlu etkileri yoktur. Erektil disfonksiyon sorununun giderilmesi için ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları ile tedavi yapıldıktan sonra olumlu bir sonuç alınamazsa penil implant tedavisi uygulanabilir. Penil implantlar erektil disfonksiyon yaşayan erkeklerin ereksiyon elde etmeleri için penisin içine yerleştirilen cihazlardır ve ereksiyon sağlanması için en son kullanılan kalıcı bir tedavi yoludur. Ancak cinsel isteği ya da hissi artırmazlar. Yarı sert ve şişirilebilir olmak üzere iki penil implant çeşidi vardır. Bu penil implantların farklı avantaj ve dezavantajları vardır ve her hasta için uygun olmayabilir. Penil implantlar cerrahi operasyon ile penisin ve skrotumun içine yerleştirilir. Penil implantlar penisin içinde yara ve ağrılı ereksiyonlara neden olan peyronie hastalığını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ameliyat olmadan önce prosedürün içeriğini ve size en uygun penil implant çeşidini anladığınızdan emin olun. Yapılacak bu işlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu da unutmayın (1,2,4).

Penil Protez Ameliyatında Nelere Dikkat Edilir

Sağlık uzmanı öncelikle penil implantının hastalar için uygun olup olmadığını belirler. Akciğer ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar, diyabet ve kalp hastalıkları varlığında hekiminiz sizi ameliyatın riskleri hakkında uyarabilir. Hekiminiz öncelikle mevcut ve geçmiş tıbbi öykünüzü değerlendirir. Kullandığınız ilaçlar ve geçirmiş olduğunuz operasyonlar hakkında sizden bilgi alır. Hekiminiz erektil disfonksiyon varlığını kesin olarak tespit etmek, penil implantların sizin için en iyi seçenek olduğundan ve başka tedavinin mümkün olup olmayacağından emin olmak için detaylı bir fizik muayene yapacaktır. İlaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları değerlendirildikten sonra, Penil protez ameliyatında kullanılacak penil implantı seçerken, kişisel tercihinizi ve sağlık geçmişinizi göz önünde bulundurun. Ayrıca hekiminiz de yaşınıza, enfeksiyon riskine ve mevcut sağlık durumunuza, yaralanmalara ya da aldığınız tıbbi tedavilere göre sizlere bir tasarım türü önerisinde bulunabilir. İmplantların üstünde enfeksiyonları önleyen antibakteriyel katmanlı protez çeşitleri de vardır. İmplant türleri el ile kullanım gerektirebilir bu yüzden el becerisi de gerekli olabilir. Hekiminiz el becerinizi ve implantı kullanıp kullanamayacağınızı da dikkate alır(1,3).

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez ameliyatında kullanılan farklı avantaj ve yapılara sahip penil implant çeşitleri vardır. Bu implant çeşitleri şunlardır:

  • Şişirilebilir implantlar: En yaygın kullanılan penil implant türüdür. Ereksiyon olması istendiğinde şişirilir ve diğer zamanlarda söndürülebilir. Üç parçadan oluşan şişirilebilir implantlar, karın duvarının altına yerleştirilen sıvı dolu rezervuar, testis içine yerleştirilen pompa ve bir tahliye valfi, penisin içinde şişirilebilir iki silindirden oluşurlar. Ereksiyon oluşması için, tuzlu suyla dolu rezervuardan silindirlere pompalama yaparsınız. İstediğiniz zaman sıvıyı hazneye geri boşaltmak için testis içindeki valfi serbest bırakırsınız. İki parçalı şişirilebilir model de benzer şekilde çalışır. Her iki mutluluk çubuğu türünde de hazneye ameliyat sırasında tuzlu su konulur ve cihaz içinde kalır.
  • Yarı sert çubuklar: İki parçadan oluşan çok sağlam yapıdadırlar. Konumlandırılabilir bir penil implant, her iki ucunda bulunan bir yay ve bir arada tutulan merkezi bir dizi segmente sahip kısımlardan oluşan bir implant türüdür.
  • Malleable çubuklar: Tek parçalı devamlı ereksiyon halinde duran implant türüdür (1,3,4).

Yazıda belirtildiği gibi erektil disfonksiyon sorunu yaşıyorsanız, faydası kanıtlanmamış yöntemlerle çözüm aramak yerine bir sağlık uzmanından yardım alabilirsiniz. Penil protezlerin önemli bir kısmı sosyal güvenlik kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır.  SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “ Bilgi İşlem Formu “ vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz .Referanslar

1.https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
2.https://patients.uroweb.org/treatments/penile-implants/
3.https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants
4.https://web.archive.org/web/20160710115859/http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Tedavisi
Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.