Skip to main content

Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Cinsel sağlık da yaşam kalitesinin korunması için önemli bir husustur ve bunun için sertleşmeye iyi gelen ilaçlar vardır. Cinsel ilişki esnasında sertleşememek veya penisin sertliğinin korunamaması gibi problemlere erektil disfonksiyon yani sertleşme problemleri denir. Sertleşme problemleri kişinin özel hayatını, öz güvenini ve psikolojisini etkileyebilir. Özellikle erken dönemde sertleşme sorunlarının tedaviyle tamamen iyileşmesi mümkündür. Yaşam tarzı değişiklikleri, penil protez ve ilaç tedavisi gibi birçok yöntem kişinin cinsel sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilir.

Sertleşme Sorunları ve İlaçla Tedavi

Sertleşme sorunları genelde 40 yaş ve üzeri erkeklerde ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilir. Erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu rahatsızlıklar tip 2 diyabet gibi metabolik rahatsızlıklara bağlı olarak da gelişebilir. Kan dolaşımının bozulması sonucu genital bölgedeki kanlanmanın azalması penis ve diğer ürogenital sistem organlarının çalışma mekanizmalarını etkileyebilir. Bu noktada sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra ilaç tedavisi de başarılı sonuçlar alınan yöntemlerden ilkidir. İlaçla tedavi yönteminde kişinin genel sağlık durumuna ve hastalık öyküsüne en uygun doz ve miktarda ilaç kullanımı ile başlanır ve süreç kontrollerle devam eder.1

Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar: Fizyolojik Mekanizmalar

Erektil disfonksiyona bağlı şikayetlerin tedavisinde kullanılan birçok farklı ilaç mevcuttur. Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan ilaçların ortak özelliği sildenafil grubunda yer almalarıdır. Cinsel sorunların tedavisinde kullanılan bu ilaçların ortak özelliği ise fosfodiesteraz tip 5 inhibitörlerini aktive etmeleridir.Bu enzim grubu penisteki damarların düz kaslarınının gevşemesine neden olur. Böylece düzelen ve hızlanan kan dolaşımı ile sertleşme sorunu ortadan kalkar. Cinsel uyaran olmadan kullanılan ilaçlar etki göstermezler. Genellikle ilişkiden bir saat önce alınması önerilse de kişinin hastalık öyküsüne göre alım zamanı değişiklik gösterebilir.

Sertleşme Sorunları için Kullanılan İlaçların Çeşitleri

Cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunları yaşayan bireyler doğru ilaç kullanımı ile bu problemleri ortadan kaldırabilirler. PDE5İ grubu olarak adlandırılan bu ilaçlar hekim kontrolünde kullanılmalıdır.Sertleşme sorunu için kullanılan ilaçlar etken maddelerine göre farklılık gösterebilir. Bu ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sildenafil: En yaygın kullanılan PDE5İ grubudur. Tok karnına değil de özellikle mide boşken ve ilişkiden bir saat önce alınması uygundur. Kişinin cinsel sağlık öyküsüne bağlı olarak etkisi 4-5 saate kadar sürebilir. 25, 50 ve 100 mg olmak üzere üç farklı dozu vardır.
 • Tadalafil: İlişkiden 1-2 saat önce alınması uygundur. Tokken alınması emilim açısından bir problem yaratmaz. 36 saate kadar varan bir etki süresi mevcuttur. Kısa süreli için düşük dozlarda farklı formları satışa sunulmuştur. 5, 10 ve 20 mg olmak üzere 3 farklı formda kullanılabilir. En doğru kullanım şekli hekim önerisi ile belirlenebilir.
 • Vardenafil: Diğer PDE5İ grubu ilaçların aksine ilişkiden sonra kullanılır. Genellikle ilişkiden bir saat sonra kullanılması uygundur. Yiyeceklerle beraber veya tok karna kullanılması bir sorun teşkil etmez ancak yağlı besinlerle bir arada alınması emilimini azaltır. Eczanelerde 5, 10 ve 20 mg olmak üzere 3 farklı doz ve formu mevcuttur.
 • Avanafil: Cinsel ilişkiden yarım saat önce alınması önerilir. Etki süresi ortalama olarak 6 civarındadır. Aç veya tok olarak kullanılabilir. Avanafil türü ilaçların 50, 100 ve 200 mg 3 farklı formu mevcuttur, kullanım dozu yine kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Penil Protezler: İlaç Tedavisine Yanıt Vermeyen Sertleşme Sorunları için Bir Çözüm

Sertleşme sorunu yaşayan hastaların tedavisinde ilk basamak olan ilaç tedavisinin başarılı olamadığı hasta grubunda penil protez tedavisi uygulanır. Penil protez implantı ile hastalar erektil disfonksiyona bağlı rahatsızlıklarından kalıcı olarak kurtulabilirler. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen bu implantların üç farklı türü mevcuttur ve kısa süreli bir operasyonla uygulanabilir. Penil protezlerin çalışma mekanizması temel olarak penisin anatomik şeklini ve doğal yapısını korurken ilişki sırasında formunun bozulmamasını sağlamak olarak açıklanabilir. Penil protez türleri kısaca şu şekilde açıklanabilir:

 • Tek Parçalı Penil Protez: En basit yapıdaki penil protez çeşididir. Ekonomik açıdan uygun olmasına rağmen sadece cinsel ilişki sırasında değil günlük hayatta da sertleşmiş şekilde olması nedeniyle kullanımı zaman zaman konfor problemlerine neden olabilir.
 • İki Parçalı Penil Protez: Biraz daha gelişmiş yapıda bir penil protez olan iki parçalı penil protez sadece ilişki sırasında sertleşebilir. Bu yönden kullanım kolaylığı sağlar ve boyuna genişleme özelliği de mevcuttur.
 • Üç Parçalı Penil Protez: En gelişmiş yapıdaki penis protezidir. Hem enine hem boyuna genişleyebilme özelliği mevcuttur. Hastalar tarafından en çok tercih edilen mutluluk çubuğu türüdür.

Penil Protezlerin Sertleşme Sorunlarına Kullanımı: Avantajlar ve Dezavantajlar

Penis protezleri hastalar tarafından kalıcı bir çözüm olarak tercih edilmekte olup uzun süre kullanılabilirler. Ortalama olarak bir saatlik bir operasyonla uygulanabilir olmaları en önemli avantajları arasındadır. Kanama ve doku kaybı gibi cerrahi işlemler olmadan sadece implantın penise yerleşmesi ile uygulanır. Yaklaşık olarak bir ay sonra bireyler sorunsuz bir şekilde cinsel hayatlarına devam edebilirler. Dezavantaj olarak ise sadece operasyondan sonraki bir iki hafta ağrı, şişme ve morluk görülebilir. Genellikle ileri yaştaki hasta grubunda uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple genç gruptaki hastalar için dezavantaj olarak düşünülebilir.

Sertleşme Sorunlarına Doğru Tedavi Seçimi: Hangi Durumda Hangi İlaç veya Tedavi?

Erektil disfonksiyon sorunlarının tedavi yöntemi belirlenirken temel faktör cinsel fonksiyon sorunlarının nedenini bularak ilerlemek olarak tanımlanabilir. Farklı hasta gruplarındaki genel tedavi önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Genç ve kronik rahatsızlığı olan bireyler: Bu gruptaki hastalara ilk olarak yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Tip 2 diyabet, hipertansiyon veya obezite gibi bir sağlık sorununa bağlı olarak erektil disfonksiyon problemi yaşayan hastaların sağlıklı beslenmesi, egzersiz yapması gibi basit ama etkili öneriler olumlu sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda ilaç tedavisi de uygulanabilir.
 • İlerleyen yaş ve kronik rahatsızlığa sahip olanlar: Bu hastalarda da yine sağlıklı yaşama geçiş önerilirken erektil disfonksiyon ilaçları da ilk etapta tedaviye eklenir. Ancak sonuç alınamayan durumlarda elektroşok ve penil protez gibi yöntemler de uygulanır. Elektroşok yöntemi hücresel uyarımı ve yenilenmeyi sonuç olarak da cinsel performansı iyileştiren bir yöntemdir.
 • İlaç tedavisinden sonuç alamayan erkekler: Kalıcı bir sonuç almak isteyen ve ilaç tedavisinde başarılı olunmayan bireyler bu grupta yer alır. Penil protez tedavisi ile kalıcı ve uzun süreli sonuçlar elde edilebilir.

Sertleşme Sorunlarının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Cinsel işlev bozuklukları hastaların hem özel hem sosyal hayatını hem de psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Kişilerin başarısızlık ve olumsuzluk hissiyle dolması ruhsal problemlere yol açabilir. Bu sebeple erken teşhis ve uzman tedavisi oldukça önemlidir.

Sonuç: Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Sertleşme sorunu yaşayan hastalar için rahatsızlıkların nedeni bulunur ve buna göre bir yol haritası çizilebilir. Özellikle erken evrede ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Ancak ilerleyen vakalarda ise penis protezi tedavisi kalıcı bir çözüm olarak öne çıkabilir. Siz de sertleşme sorunları ve diğer cinsel disfonksiyon problemlerinin tedavisi hakkında bilgi almak için Bilgi İsteme Formu üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.researchgate.net/publication/337992846_EREKTIL_DISFONKSIYONA_YAKLASIM_KILAVUZU

https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Books/71/85-91.pdf

https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Haziran 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.