Skip to main content

Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar yerine Mutluluk Çubuğu çare olur mu?

Sertleşme problemi, erkek bireylerde cinsel ilişki öncesinde veya sırasında penisin sertleşmemesi veya sertliğini sürdürememesi olarak tanımlanan bir durumdur. Bu problemin pek çok sebepleri olabilir. Bunlardan birkaçı fiziksel sağlık sorunlarından olan hormonal bozukluklar,  kalp ve damar hastalıkları, metabolik bozukluklar olabilir. Mental sorunlardan sayılabilecek aşırı stres, depresyon gibi durumlar da sertleşme sorununa sebep olabilir. Bunların yanında bazı ilaçlar veya ilaçların yan etkileri de bir sebep olarak sıralanabilir.

Sertleşme sıkıntısı yaşandığında ilk olarak bir uzmana başvurulmalıdır. Problemin çözümündeki ilk aşama sertleşme sorunun hastalık, ilaç yan etkisi veya stres gibi temelindeki problemin çözülmesidir. Bunların yanında çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Tedavi çeşitlerinden ilki halk arasında en çok bilinen ilaç tedavisidir. Sildenafil etken maddesi içeren bu ilaçlar genellikle ilk basamak tedavi olarak uzmanlar tarafından tercih edilir. Bir diğer tedavi çeşidi penil enjeksiyondur. Sertleşme problemi yaşayan kişiye penil enjeksiyon uygulaması öğretilir ve kişi sertleşmeye ihtiyaç duyduğunda penise enjeksiyon uygulaması yapar. Uygulanan enjeksiyon peniste kanlanmayı artırarak penisin sertleşmesini sağlar. Uzmanlar tarafından tercih edilen üçüncü basamak tedavi seçeneği ise ESWT terapisidir. ESWT terapisinde penise düşük seviyede bir şok dalgası uygulanır. Şok dalgası genellikle kişinin hissetmeyeceği kadar az seviyededir.Ancak bazı durumlarda hafif ağrı veya acıya sebep olabilir. ESWT terapisinde şok dalgaları penisin kanlanmasını teşvik etmek için damarların ve dokuların uyarılmasını sağlar. Diğer bir tedavi çeşidi ise vakum cihazlarıdır. Vakum cihazları, sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda penise vakum yapılarak kanlanmayı artırmayı hedefler. Bu sayede sertleşme gerçekleşir. En son basamak tedavi yöntemi ise mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezdir. Penil protez sertleşme probleminin çözümünde kalıcı bir çözüm sunması açısından sıklıkla tercih edilir.

Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar Yerine Mutluluk Çubuğu Çare Olur Mu?

En çok merak edilenlenlerden birisi olan sertleşmeye iyi gelen ilaçlar hakkında sizlere şunları özetleyebiliriz: Sertleşme probleminde sildenafil etken maddesi içeren ilaç tedavisinden olumlu sonuç alınan durumlar vardır. Ancak sertleşmenin sağlanması açısından sürekli ilaç kullanmayı kullanıcılar tercih etmeyebilir. Diğer yandan ilaç tedavisi geçici bir çözümdür. Ancak mutluluk çubuğu bir operasyonla penise yerleştirilir ve kalıcı çözüm sağlar.

Mutluluk çubuğu uygulamalarında bir kaç çeşit vardır. Bu çeşitlerinden hangisinin kişinin sağlığına en uygun olacağını uzman doktor belirleyebilir. Mutluluk çubuğu çeşitlerinden birincisi tek parçalı (malleable) olan mutluluk çubuğudur. Bu çeşidinde penise yerleştirilecek ve penisin sürekli sert durumda kalmasını sağlayan bir adet parçadır. Kullanım durumunda penis her zaman sert konumdadır ancak kıvrılabilir özelliğinden dolayı kıyafetlerle saklanabilir. İkinci mutluluk çubuğu çeşididir; iki parçalı mutluluk çubuğudur. Bu modelde ilk parça penise yerleştirilebilen şişirilebilir bir parça diğer parça ise şişirmeye yarayan pompadır. Bu pompa da testisin içerisine yerleştirilir. Üçüncü çeşit mutluluk çubuğunda ise üç adet parça bulunur. İlk iki parça iki parçalı mutluluk çubuğu ile aynıdır. Üçüncü parça karın içine yerleştirilen rezervuardır. Bu modelde penisin içerisinde sıvı pompalanır ve sertleşme bu şekilde sağlanır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı, anestezi altında steril bir ortamda yaklaşık 1-2 saat süren bir operasyonla yapılır. Kişi için uygun olan penil protez uygulaması ve parçaları vücuda yerleştirilir. Ameliyat sonrası doktor tarafından gerekli görülürse antibiyotik uygulaması yapılır. Taburcu edilmeden önce kişiye penil protez kullanımıyla ilgili eğitim verilir. Düzenli kontroller ile takibi sağlanır.

Penil protez maliyetlerinin bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır. Penil protez ameliyatları ve SGK nin ödeme şartları hakkında bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi isteme Formu” ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



Referanslar

1 http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2007-28.Say%C4%B1.pdf#page=20
2 https://www.psychiatry-psychopharmacology.com/Content/files/sayilar/96/11_2_5.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar yerine Mutluluk Çubuğu çare olur mu?
Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar yerine Mutluluk Çubuğu çare olur mu?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Şubat 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.