Skip to main content

Sertleşmeye Kesin Çözüm: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Erektil disfonksiyon daha bilinen ismiyle sertleşme probleminin farklı tedavi seçenekleri olmakla birlikte sertleşmeye kesin çözüm olanağı da vardır. Genel olarak sertleşme problemi cinsel ilişki için gereken penis sertliğinin sağlanamaması ya da sertliğin devam ettirilememesi olarak tanımlanabilir. Bu problemin hem çeşitli fizyolojik ve mental nedenleri hem de sonuçları vardır. Bu yazıda sertleşme sorunları, etkileri, yaygın nedenleri ile sertleşme problemine karşı kesin çözüm olan tedavi seçenekleri ile bilgiler bulabilirsiniz.

Sertleşme Sorunları ve Etkileri

Sertleşme sorunu cinsel sağlıkta yaşanan bir fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu durum kişilerin sadece cinsel hayatlarını etkilemez. Çünkü bu durumun kişiler üzerinde hem fizyolojik hem de mental olarak olumsuz etkileri vardır. Stres, depresyon ve özgüvenin düşmesi sertleşme sorunun en temel etkilerinden biridir. Bu yüzden bu sıkıntının çözümlenmesi kişilerin sağlığı için önemlidir.1

Sertleşme Sorunlarının Yaygın Nedenleri

Sertleşme probleminin çeşitli fizyolojik ve psikolojik nedenleri olabilir. Sertleşmeye sebep olarak ilk olarak kalp damar hastalıkları sayılabilir. Genellikle yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı gibi durumlar vücudun genel kanlanma ve dolaşım sağlığını etkileyebilir. Bu durum da dolaylı olarak penisin kanlanmasını etkileyerek sertleşme problemine sebep olabilir. Diğer yandan erkek üreme organlarında doğuştan veya sonradan oluşan bozukluklar da sertleşmeye engel olabilir. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ve buna bağlı gelişebilecek obezite de metabolizmayı etkileyen bir durum olduğundan dolayı penisin sağlıklı kanlanmasını olumsuz etkileyebilir. Bunlara ek olarak bazı enfeksiyon hastalıkları, bazı ilaçların yan etkileri, sigara ve alkol kullanımı ve mental olarak aşırı stres ile depresyon gibi durumlar da cinsel sağlığı negatif yönde etkileyebilir. Tüm bunların sebep olduğu sertleşme problemine karşı tedavi seçeneklerine geçilmeden önce temelinde yatan bir sorun çözümlenmelidir.

Sertleşmeye Kesin Çözüm: İlaç Tedavisi ve Cerrahi Seçenekler

Sertleşme problemine karşı çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu sorunun tedavisinde alanında uzman doktorların genellikle ilk tercihi ilaç tedavisidir. Sertleşme probleminin ilaç tedavilerinde genellikle sildenafil, tadalafil, vardenafil içeren ilaçlar tercih edebilir. Bu ilaçlar penise kan akışını destekleyerek penisin sertleşmesini sağlayabilir. Diğer bir alternatif tedavi yöntemi ise penil enjeksiyondur.. Penil enjeksiyon uygulaması sertliğe ihtiyaç duyulduğu durumda penise sertliği sağlayacak enjeksiyon uygulamasıdır. Penil enjeksiyon uygulamasından önce doktorun uygulama ile ilgili kişiye bilgi vermesi gereklidir. Penil enjeksiyonun da sertleşmeye karşı tedavide olumlu olmadığı durumda ESWT denilen şok terapisi uygulanır. Şok terapisinde penise düşük ölçüde bir şok dalgası uygulaması yapılarak penisteki dokuların ve damarların kendi kendinin onarılması teşvik edilir. Böylece dokular kendi kendini onararak sertleşmenin olması hedeflenir. Sertleşme problemindeki diğer bir alternatif tedavi ise ESWT terapisinden sonra vakum cihazlarıdır. Bu cihazlar vakum işlemiyle penisin kan akışı sağlayarak sertlik sağlar. Bu şekilde gerek duyulan penis sertliği sağlanabilir. Son alternatifi ise cerrahi bir tedavi olan penil protezlerdir.

Penil Protezler: Sertleşme Sorunlarına Kesin Çözüm

Penil protez daha bilinen ismiyle mutluluk çubuğu, sertleşme problemi yaşayan kişiler için ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları gibi tedavi seçeneklerinin olumlu sonuçlanmadığı durumlardan sonra tercih edilen bir tedavi çeşididir. Penil protezler anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyon ile penise yerleştirilir. Bu sayede sertleşme sertleşme problemine karşı kesin çözüm olarak kullanılan tedavi çeşitleri arasındadır denilebilir.

Mutluluk çubuğunun üç farklı çeşidi vardır. Bunlar şöyledir:

  1. İlk çeşidi tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Bu çeşidinde penise yerleştirilen silindir şeklinde bir çubuk vardır. Bu çubuk penisin sürekli sert konumda olmasını sağlar. Bu model kıvrılabilir özelliğe sahiptir. Bu sayede sürekli sert konumda olsa da kıvrılarak kıyafetler arasına saklanabilir
  2. Mutluluk çubuğunun bir diğeri ise iki parçalı olandır. Bu mutluluk çubuğunun penise yerleştirilen şişirilebilir silindirik çubuk ve testislere yerleştirilen, şişirmeye yarayan pompa olmak iki adet parçası vardır. Çubuk şişirildiğinde sertlik sağlanır.
  3. Son çeşidi ise üç parçalı mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğunun bu çeşidinde üç parça vardır. İlki penise yerleştirilen şişirilebilir silindirik çubuk, ikincisi testislere yerleştirilen pompa, üçüncüsü ise karın için yerleştirilen sıvı rezervuarı. Bu mekanizmada rezervuarda biriktirilen sıvı testislerdeki pompa sayesinde penisteki çubuğa iletilir bu sayede penis sertleşmiş olur. Bu penis protezi penise sıvı aktarımı ile hem boyuna hem enine sertleşme sağlandığından doğala en yakın penil protez uygulaması olarak değerlendirilebilir.

Penil protez bu üç çeşidi ile kişilere sertleşmeye karşı kullanılan bir tedavi çeşididir. Kişilerin tedavi süreçlerine göre alanında uzman doktor bu problemi yaşayan kişilere mutluluk çubuğu uygulaması önerebilir. Tedavide mutluluk çubuğuna karar verildikten sonra ortalama 1-2 saat süren bir operasyonla mutluluk çubuğu penise yerleştirilir. Ameliyat sonrasında kullanımı ile ilgili bilgiler ve eğitimler verildikten sonra taburcu edilebilir. Ameliyatı yapan doktor enfeksiyon gibi bir durum riskine karşı antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Bu süreçten sonra kontroller ihmal edilmemeli ve iyileşme gözlemlenmelidir.

Penil Protezlerin Sertleşme Sorunlarına Kullanımı: Avantajlar ve Dezavantajlar

Penil protezlerin sertleşme problemine karşı kullanılmasında çeşitli avantajları vardır. Penil protezler alanında uzman doktorlar tarafından genellikle kesin ve kalıcı çözüm olarak önerilebilir. Mutluluk çubuğu tedavisi alan kişilerin sertleşme probleminin sebep olduğu fiziksel ve mental problemlerin azalmasını sağlayabilir.

Penil protezlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. İlk olarak penil protez uygulaması anestezi altında cerrahi bir operasyonla gerçekleştirilir. Cerrahi operasyonun kendi özelinde ağrı, acı, enfeksiyon gibi riskleri vardır. Ancak bu durumlar ameliyattan bir süre sonra genellikle geçer.

Bun durumların yanında penil protez uygulaması herkese yapılmaz. Tedavi ile kontrol edilemeyen diyabet, böbrek, karaciğer gibi hastalıkları ve idrar yolları hastalıkları olan kişiler için penil protez uygulaması genellikle tercih edilmez. Aynı zamanda iki ve üç parçalı penis protezini kullanamayacak kişiler için bu protez uygulaması problem yaratabilir. Bu yüzden bu kişiler için penil protez uygulaması alanında uzman doktorlar tarafından genellikle tercih edilmez.

Sertleşme Sorunlarının Tedavisinin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Sertleşme problemi çeşitli sebepleri olan bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu alanda çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bu tedavi seçenekleri ile bu problemin çözülmesi hedeflenir. Sertleşme probleminin kalıcı çözümü kişinin yaşam kalitesinin yükselmesine hem fiziksel hem de mental olarak daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Aynı zamanda sertleşme probleminin çözümlenmesi erkeklerde özgüvenin yükselmesini destekleyebilir. Sertleşme probleminin tedavi edilmesi sağlığın sürdürülmesi için önemlidir.

Sertleşmeye Kesin Çözüm ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Sertleşme probleminin farklı tedavi alternatifleri vardır. Ancak penil protez uygulaması dışındaki diğer tedavi çeşitleri genellikle kalıcı bir çözüm olmayabilir. Cerrahi bir işlemle yerleştirilen penil protez uygulaması herhangi olumsuz bir komplikasyon olmadığı durumda genellikle kişilerin memnun olduğu bir tedavi çeşididir. Mutluluk çubuğu, kalıcı ve kesin çözüm olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu problemin kalıcı olarak çözümlenmesi ise kişilerin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Genellikle sertleşme problemine karşı kesin çözüm olarak bilinen penil protez tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve penil protez tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/620888

https://web.archive.org/web/20200924074226/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/health-problems-erectile-dysfunction

https://web.archive.org/web/20200929171431/https:/www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Kesin Çözüm: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Sertleşmeye Kesin Çözüm: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 12 Haziran 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.