Skip to main content

Sertleştirici hap çare olmadığında Mutluluk Çubuğu tedavisi

Erektil disfonksiyon tedavisinde mutluluk çubuğu operasyonları tedavi seçeneklerinden bir tanesidir. Penil implant olarak da bilinen penil protez soruna kalıcı çözüm sunar. Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu her yaş grubunda görülmekle birlikte özellikle ileri yaş grubundaki erkekleri etkiler. Tedavi için ilaç, ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazı  uygulaması ve enjeksiyon işlemi gibi seçenekler değerlendirilir. Ancak her zaman sayılan tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alınmayabilir. Bu durumda, cerrahi olarak penise yerleştirilen ve sertleşmeyi sağlayan implantlardan faydalanılır. İlaç tedavisi çare olmadığında sertleşme sorunu penil implant ile tedavi edilebilir. Tedavi yönteminin belirlenebilmesi için hastanın detaylı tıbbi öyküsünün alınması gerekir. Bazı durumlarda erektil disfonksiyona neden olan faktörün ortadan kalkması ile sorun çözülebilir. Ancak erektil disfonksiyonun kalıcı olması durumunda, penil implant tedavisi önerilir. Bu cerrahi prosedür, alanında uzman üroloji doktorları tarafından yapılır ve penisin içine yerleştirilen bir protez ile sertleşmenin sağlanması amaçlanır. Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre penil implant operasyonları sonrasında hastaların büyük çoğunluğunda olumlu sonuçlar elde edilir.

Sertleştirici Hap ile Sertleşme Sorunu Tedavi Edilebilir mi?

Sertleşme sorunu cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin kısa sürmesi ya da hiç olmaması durumunu ifade eder. Sertleşme sorunu her yaş grubundaki erkekleri etkileyebilir. Ancak yapılan araştırmalar özellikle 40-70 yaş arasındaki erkekler arasında erektil disfonksiyon prevalansının daha yüksek olduğunu göstermektedir1. Sertleşme sorunu eğer çok sık olmuyorsa tedavi şart olmayabilir. Ancak sertleşme sorunu uzun süreli olduğunda alanında uzman bir doktorla görüşmek ve tedavi seçeneklerini değerlendirmek gerekebilir. Öncelikle hastalığın nedeni belirlenir ve buna uygun tedaviye başlanır. Diyabet, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları sertleşmemeye neden olabileceğinden bazı vakalarda altta yatan sağlık sorununun tedavi edilmesiyle sertleşme problemi çözülebilir. Bunun yanı sıra tedavide birinci basamakta sertleştirici hap olarak da bilinen PDE-5 inhibitörlerinden de faydalanılır. Bu ilaçlar, penise daha fazla kan akışını sağlayarak sağlayarak sertleşmeye yardımcı olabilir 2. Ancak, bu ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle ilaç kullanımı herkes için uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse son 6 ay içinde kalp krizi geçirmiş olan veya yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorunu bulunan kişilerde bu ilaçların kullanımı riskli olabilir2. Bu durumda enjeksiyon tedavisi, şok dalga tedavisi ve vakumlu sertleşme cihazı tedavisi gibi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu tedavilerden olumlu sonuç alınamazsa penil implantlar soruna kalıcı çözüm sunar.

Mutluluk Çubuğu ile Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sorunlardan bir tanesidir. Basamak tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda penil implant operasyonları sayesinde hastalar kalıcı çözüme kavuşabilir. Ayrıca bazı hastalar için ilaç tedavisi gibi birinci basamak tedaviler uygun olmayabilir. Bu durumda da mutluluk çubuğu operasyonları ile sorunun çözümü mümkündür. Penil implantlar hasta genel anestezi etkisi altındayken cerrahi olarak penise yerleştirilir. Günümüzde tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere farklı protez çeşitleri vardır. Tek parçalı implantlar bir adet bükülebilir silindirden oluşur. Hasta ilişki sırasında eli yardımıyla penisi kolaylıkla dik konuma getirebilir. Pompa, rezervuar ve silindirden oluşan üç parçalı penil implantlar ise pompa yardımıyla şişirilir ve dik konuma getirilir. Rezervuar içerisinde bulunan sıvı şişirme işlemi sırasında silindire gönderilir ve ilişki sonrasında tekrar rezervuarda toplanır. Bu sayede ilişki sonrasında penis doğala en yakın görünüme kavuşur.

Erektil disfonksiyon tedavisi için başvurulan penil protez operasyonları için ödenmesi gereken miktarın bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Siz de sertleşme sorunu tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/erectile-dysfunction
2 https://www.health.harvard.edu/mens-health/are-erectile-dysfunction-pills-safe-for-men-with-heart-disease


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleştirici hap çare olmadığında Mutluluk Çubuğu tedavisi
Sertleştirici hap çare olmadığında Mutluluk Çubuğu tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 8 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.