Skip to main content

Tek Parçalı Penil Protezim var Üç Parçalı Penil Protez Taktırabilir miyim?

Penil protezler kişilerin erektil disfonksiyon sorunlarına kalıcı bir çözüm olmak amacıyla Ankara üroloji doktorları tarafından uygulanabilen bir işlemdir. Bazı durumlarda kullanılan penil implantlar çıkarılabilir ya da değiştirilmek istenebilir. İmplantların tamamen çıkarılmalarının sebebi başarısız bir oparasyon ya da kalitesiz bir malzeme nedeniyle oluşan erozyon ya da enfeksiyondur. Fakat protezin değiştirilme nedeni genelde tek parçalı protezin sürekli sert kalması ya da şişirilebilir protezin şişirilmesi için yeterli el koordinasyonunun olmamasıdır. Her iki şekilde de yeni bir ameliyat yapılacaksa alanında uzman doktor ve kaliteli malzemeler ile bu işlemler gerçekleştirilebilir.

Penil Protez Nedir?

Penil protezler kişiye cerrahi olarak yerleştirilirler ve şişirilebilir ya da şişirilemez olarak ikiye ayrılırlar. Şişirilebilir implantlarda testis içerisine bir pompa yerleştirilir ve bu pompa sıkıldığında penis içerisine yerleştirilen çubuğa salin sıvısı salgılanarak sertlik sağlanır. Şişirilemeyen penil protezlerde ise sadece penise yerleştirilen yarı esnek bir çubuk bulunur ve bu çubuk kişi tarafından bükülebilir. Fakat mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protez kararı alınmadan doktor tarafından bazı tahliller istenir. Peki, üroloji hangi tahlilleri ister? Bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Bazı kesin tahliller olsa da hangi tahlillerin isteneceğine doktor tarafından karar verilir. Penil protezlere daha yakından bakılacak olursa şu çeşitler bulunur:

 • Tek parçalı penil protez: Penise atılan bir kesi yardımıyla yarı esnek bir çubuk yerleştirilir. Bu çubuk genelde el koordinasyonu güçlü olmayan kişiler için faydalıdır ve kolayca istenen zamanda bükülerek sertlik sağlanabilir. Giysilerden saklanmak istendiğinde ise çubuk aşağıya bükülerek görülmesi engellenmiş olur.
 • İki parçalı penil protez: Penis içerisine yerleştirilen çubuk içerisinde bir salin sıvısı bulunur ve testise yerleştirilen pompa yardımıyla bu sıvı hareket ettirilerek sertlik sağlanır. Pompaya tekrar basıldığında sıvı çekilir ve penis eski halini alır. Salin deposu testis içerisindeki pompada bulunur.
 • Üç parçalı penil protez: Üç parçalı penil protezlerde penise bir çubuk yerleştirilir ve testislere de bir pompa yerleştirilir. Fakat pompalanacak sıvı karın içerisine yerleştirilen rezervuar bulunur. Pompa sıkıldığında bu rezervuardan sıvı çubuklara iletilir ve tekrar sıkıldığında sıvı geri çekilir.

Neden 3 Parçalı Penil Protez?

Üç parçalı penil protez ereksiyon için gerekli silindirler, bir pompa ve bir rezervuardan meydana gelir. Tek parçalı penil protezler bükülebilirliği ile ön plana çıkarken üç parçalı penil protezler şişirilebilirdir. Üç parçalı penil protez seçmek için nedenler şunlar olabilir:

 • Tek parçalı penil protezler gibi sürekli sert kalmaz ve ihtiyaç olmadığında yumuşatılabilir.
 • Gizlenmesi kolaydır.
 • İşlevsel ve doğal bir ereksiyon sağlar.
 • Erektil disfonksiyon için kalıcı bir çözümdür.
 • Sert bir ereksiyon sağlar.

Mutluluk Çubuğunun Çıkarılması ve Değiştirilmesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tek parçalı penil protezler sürekli sert kaldığı için bazen kişiler tarafından konforlu bulunmaz ve değiştirilmek istenir. Bu gibi durumlarda adım adım gidilmelidir. İlk adım değiştirilmek istenen tek parçalı penil protezin çıkarılmasıdır. İkinci adımsa protez çıkartıldığı gibi yeni protezin yani üç parçalı penil protezin kişiye takılmasıdır. Bu noktada iki işlemin birlikte uygulanması daha doğru olabilse de karar alanında uzman doktor tarafından verilir. Penis içerisinden çıkan tek parçalı mutluluk çubuğu yerine üç parçalı penil protezin silindiri takılır ve testisler ile karın içerisine de kesik yarımıyla pompa ve rezervuar yerleştirilir. Fakat eğer kişide zamanında kalitesiz bir tek parçalı penil protez kullanıldıysa ve bir enfeksiyon geliştiyse ya da penis içerisinde bir aşınma oluştuysa iki işlem birlikte gerçekleştirilmez. Öncelikle tek parçalı protezin çıkarılması gerekir. Protez çıkarıldıktan sonra enfeksiyonun iyileşme durumuna göre yeni bir operasyon ile kaliteli bir üç parçalı penil protez yerleştirilir. Enfeksiyonun iyileşmesi 1-2 hafta sürebilir. Yeni protez takıldıktan sonra ise iyileşme süresi 3-4 hafta kadardır. Bu sürede pansuman uygulaması son bulana ve kesiler iyileşene kadar havuz ve denizde yüzmekten uzak durulmalı, doktorun söylediği süre de duşa girilmemelidir.2

SGK kapsamında da bulunan penil protez hakkında daha fazla bilgi almak için Bilgi İsteme Formu’nu doldurabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

https://aedit.com/procedure/3-piece-inflatable-penile-implant

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916#:~:text=There%20are%20two%20main%20types,has%20various%20pros%20and%20cons.


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Penil Protezim var Üç Parçalı Penil Protez Taktırabilir miyim?
Tek Parçalı Penil Protezim var Üç Parçalı Penil Protez Taktırabilir miyim?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Ocak 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.