Skip to main content

Ürolog Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu İçin Doktora Ne Sorulur?

Bu yazıda ürolog randevunuzu nasıl alacağınızı ve muayene sırasında mutluluk çubuğu hakkında doktorunuza neler soracağınızı öğrenebilirsiniz. Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan çoğu hastanın merak ettiği penil protez ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için öncelikle üroloji polikliniğinden randevu alınmalıdır. İlk muayenenizde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları ve penil implantların sizin için uygun olup olmadığına hekiminiz detaylı bir fizik muayene ve yapılacak testlerden sonra karar verecektir. Randevunuz sırasında aklınıza takılan soruları çekinmeden sormanız faydalı olacaktır çünkü penil implant ameliyatı geri dönüşü olmayan kalıcı bir tedavi seçeneğidir. Her implant çeşidinin birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Randevu sırasında, kullanılacak implant çeşidine hekimle beraber karar verirken kişisel tercihinizi de göz önünde bulundurun. Ayrıca penil implant ameliyatından önce nelere dikkat etmeniz gerektiği, ameliyatın nasıl bir işlem olduğu, ameliyattan sonra dikkat etmeniz gereken şeyleri ve yapılacak işlemin komplikasyonlarını sormanız aklınızda herhangi bir soru kalmaması açısından önemlidir. Eğer bir işte çalışıyorsanız penil implant ameliyatından sonra işe ne zaman döneceğiniz hakkında hekiminizle süreci planlayabilirsiniz1.

Ürolog Randevu Nasıl Alınır?

Erektil disfonksiyon tedavisi üroloji polikliniklerinde yapılır ve üroloji alanında uzmanlaşmış hekimlere ürolog denilir. Ürolog randevu nasıl alınır diye düşünüyorsanız üroloji bölümünden randevu almanızın birkaç farklı yolu vardır. Ülkemizde merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) web sitesi (https://www.mhrs.gov.tr), MHRS mobil uygulaması ve ALO 182 çağrı merkezi vasıtasıyla randevu alabilirsiniz. Web sitesinden randevu almak için “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda daha önceden üyelik kaydınız yoksa “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik kaydınızı oluşturabilirsiniz. Önceden üyelik kaydınız varsa T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak istediğiniz hastane, hekim ve bölümü seçerek randevu alabilirsiniz. MHRS mobil uygulamasından randevu almak isterseniz akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirdikten sonra üyeliğiniz yoksa uygulamada üyelik oluşturabilir, varsa da T.C. ve şifrenizle giriş yaparak randevu alabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet ile giriş butonunu kullanarak yeni bir şifre gerekmeden web ve mobil üzerinden randevu alabilirsiniz. Alo 182 çağrı merkezini arayarak da doğrudan randevu alabilirsiniz.2 Özel Hastaneler, poliklinikler, muayenehaneler ve üniversite hastaneleri kendi sistemleriyle randevu verdikleri için gitmek istediğiniz kuruma başvurarak randevu alabilirsiniz.

Mutluluk Çubuğu Hakkında Doktora Ne Sorulur?

Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan erkekler ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları tedavi seçeneklerini deneyip sonuç alamazlarsa son ve kalıcı çare olan penil implant tedavisini denerler. Penil implantlar hakkında doktorunuzla konuşurken, neler sormanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Hekiminize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

  • Başka hastalıklar için kullandığınız bitkisel takviyeler, iltihap önleyici, kan sulandırıcı gibi ilaçlar penil implant ameliyatı için risk oluşturabilir. Bu ilaçları kullanıp kullanmayacağınızı doktorunuza sorun.
  • Penil implant ameliyatının nasıl bir işlem olduğunu merak ediyorsanız bu konu hakkında doktorunuza soru sorup bilgi alabilirsiniz.
  • Mutluluk çubuğunun diğer tedavilere göre nasıl avantajları olacağını doktorunuza sorabilirsiniz
  • Penil implantların fark edilip edilmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu durum kullanacağınız implant çeşidine göre değişeceği için, bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
  • Sorabileceğiniz bir diğer soru ameliyatın risk ve komplikasyonlarıdır.
  • Size en uygun implant türünü ve ne kadar süre dayanacağını, mekanik bir arıza olursa ne yapılması gerektiğini sorabilirsiniz
  • Normal aktivitelere ve cinsel yaşama ne zaman döneceğiniz sormanız gereken bir diğer önemli sorudur1.

Penil protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1.https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants

2. https://mhrs.gov.tr/sss.html

3.https://web.archive.org/web/20200618181307/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/diagnosing-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ürolog Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu İçin Doktora Ne Sorulur?
Ürolog Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu İçin Doktora Ne Sorulur?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Şubat 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.