Skip to main content

Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunları Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluklarından olan ereksiyon sorunu neden olur, kimler risk altında? Erkeklerde sık görülen sertleşme sorunları nelerdir, tedavisi var mıdır? Bunlar gibi soruların cevapları özellikle ileri yaş grubundaki erkekler için oldukça önemlidir. Erektil disfonksiyon olarak da bilinen sertleşme problemleri çeşitli faktörlerin etkisiyle her yaş grubunda görülmekle birlikte özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde daha yaygındır. Yaşın yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar da erkeklerde cinsel işlev bozuklukları görülmesine neden olabilir. Cinsel işlev sorunları sadece erkekleri değil çiftlerin her ikisini de etkiler. Bu nedenle hem erkek sağlığı için hem de erkek ve kadın arasındaki ilişkinin sağlıklı olması için mutlaka önlem alınması ve tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Yapılan araştırmalara göre yetişkin her 10 erkekten birisi hayatının bir döneminde cinsel işlev bozuklukları ile karşılaşabilir. 1 Ancak cinsel işlev bozuklukları tedavi edilebilir sağlık sorunlarıdır. İktidarsızlık sorununda öncelikle sorunun nedeni tespit edilir ve nedene yönelik tedaviye başlanır. Basamak tedavilerden sonuç alınamadığı durumlarda kalıcı çözümler tercih edilir.

Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunları Nelerdir?

Ereksiyon sorunu her erkekte çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman zaman görülebilir. Nadir görülen iktidarsızlık sorunları genellikle ciddi değildir ve tedaviye gerek olmaz.1 Ancak uzun süreli olan sorunlarda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Sertleşme problemi erkeklerde ilişki için gereken ereksiyonun olmaması ya da kısa sürmesi olarak ifade edilir. Peki erkekler arasında yaygın olarak görülen ereksiyon sorunu neden olursertleşme sorunları nelerdir, iktidarsızlık problemine sebep başlıca olan faktörler nedir? Kalp hastalıklarından psikolojik hastalıklara kadar pek çok sağlık sorunu cinsellikte sertleşme nedenleri arasında sayılabilir. Bu nedenler şu şekildedir:

  • Kalp-Damar hastalıkları: Kalp-damar hastalıklarında penise giden kan akışı yavaşlayabilir ve bu durum cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.
  • Diyabet (şeker hastalığı): Şeker hastalığı penise giden sinirlerde tahribata neden olarak sertleşme sorununa yol açabilir.
  • Hormonal düzensizlikler: Testosteron gibi hormon seviyelerinin düşüklüğü erkeklerde cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.
  • Nörolojik hastalıklar: MS gibi nörolojik hastalıklar penise giden damarlarda hasara neden olabilir.
  • Psikolojik sorunlar: Depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlar da cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir? Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorunlarında kullanılan çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Öncelikle sorunun nedeninin iyi belirlenmesi gerekir. Sertleşme sorununun tedavisinde hormon ilaçlarından da sıklıkla faydalanılır. Bunlara ek olarak enjeksiyon tedavisi, vakum tedavisi ve şok tedavisi gibi tedavi yöntemleri erektil disfonksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. 3 Ancak her zaman bu tedaviler olumlu sonuç vermeyebilir. Olumlu sonuç alınamayan durumlarda halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılan implantlardan faydalanılır. Penil implantlar iktidarsızlık sorununun tedavisinde kalıcı çözüm sunar. Cerrahi operasyonla penise yerleştirilen implantların iki çeşidi vardır. İkisinin arasındaki temel fark; sertleşmenin ne zaman olacağına hastanın karar verebilmesidir. Penil implant çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı şişirilebilir protezler olmak üzere ikiye ayrılır. Bükülebilir özelliği olan ve hastanın el yardımıyla sertleşmeyi sağlayabildiği protezler tek parçalı penil protezleridir. Üç parçalı penil protezinde ise operasyon sırasında, peniste sertleşmeden sorumlu kısma şişirilebilir silindir, penise protezi kolayca şişirilmesini sağlayan bir pompa ve karın içerisine de protezin şişirilmesini sağlayan sıvı bulunan bir rezervuar yerleştirilir.

Bu arada bilinmelidir ki penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla iletişime geçebilir, sertleşme sorunları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10035-erectile-dysfunction
2 https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
3 https://www.uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu
4 https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2016/1115/p820.html
5 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunları Nelerdir?
Ereksiyon Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunları Nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 14 Ekim 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.