Skip to main content

İktidarsızlığın Tedavisi ve Cinsel İktidarsızlık Ne Demek?

Cinsel sağlık fiziksel ve mental açıdan son derece önemlidir. Sıklıkla yaşanan cinsel iktidarsızlık ne demek sorusunun yanıtını ise birçok kişi merak eder. Halk arasında iktidarsızlık olarak adlandırılan sertleşme sorunu sertleşmenin sağlıklı ölçüde gerçekleştirilememesi olarak tanımlanabilir. Bu sorunun tıbbi olarak birçok tedavi seçeneği vardır. İktidarsızlık yaşanıyorsa alanında uzman bir doktorun önereceği bir tedavi ile bu problem kalıcı olarak çözülebilir.

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür? Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar

Cinsel iktidarsızlık, tıp literatüründe erektil disfonksiyon olarak geçer, penisin cinsel birleşme öncesinde veya sırasında sertleşmemesi yani sertleşme fonksiyonunu sağlayamamasıdır. Sertleşme sorununun diyabet, yüksek tansiyon, kalp sorunları gibi bazı hastalıklar, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, stres ve depresyon gibi nedenleri olabilir. Ereksiyon sorunu çözümsüz değildir ve cinsel iktidarsızlık ne demek, iktidarsızlığın tedavisi nedir gibi sorularına birkaç çeşit tedavi yöntemi ile cevap verilebilir. Bu tedavilerden ilki erektil disfonksiyon tedavisi ilaçları uzmanlar tarafından ilk tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Sertleşmeye iyi gelen bu ilaçlar genellikle sildenafil sitrat, tadalafil ve vardenafil etken maddesi içerirler. Bu etken maddeler sertleşmenin sağlıklı olmasında etkilidir. İkinci sırada tercih edilen tedavi seçeneği ise penil enjeksiyondur. Bu tedavi çeşidinde penise uygulanan enjeksiyon işlemi ile penise kan akışı sağlanır ve sertleşme görülür. Bir diğer tedavi seçeneği ise ESWT olarak adlandırılan şok tedavisinde penise çok düşük voltajda şok uygulanarak orada oluşan hasarın tamiri için oluşan kanlanma ile penisin sertleşmesi hedeflenir. Dördüncü tedavi seçeneği vakum cihazlarıdır. Bu cihazlar vakumlama özelliğine sahiptir, penise geçirilir ve vakumlama işlemi yapılır. Vakum ile peniste sertleşme sağlanır. Son ve en yaygın tedavi seçeneği ise penil protez olarak adlandırılan mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğu tedavileri sıklıkla tercih edilen ve memnuniyetin en yüksek olduğu tedavi çeşididir.1

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu, penise bir operasyonla yerleştirilen ve sertleşmeye kalıcı çözüm sağlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma kalıcı çözüm olması sebebiyle sertleşme sorunu olan kişiler tarafından sıkça tercih edilir. Mutluluk çubuğunun tek, iki ve üç parçalı olmak üzere 3 çeşidi vardır. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu penise yerleştirilen ve penisin sürekli sertleşme durumunda olduğu bir parçadır. Ancak bu parça kıvrılabilir özelliğinden dolayı sertleşme durumunda olan penis kıvrılarak vücut içine saklanabilir. İki parçalı mutluluk çubuğunda ise iki parça vardır. Birinci parça penise yerleştirilen şişirilebilir bir çubuk, ikincisi bu çubuğu şişirmeye yarayan pompadır. Bu pompa testis içine yerleştirilir. Üç parçalı mutluluk çubuğu ise iki parçalıya benzemekle beraber ek olarak karın içine yerleştirilen bir sıvı rezervuara sahiptir. Sertleşme istendiğinde sıvı penise pompalanır ve sertleşme sağlanır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorunu yaşayan kişi bir uzman doktora başvurur ve kişiye uygun olan tedavi protokolleri ve mutluluk çubuğu belirlenir. Sonrasında anestezi altında genellikle 1-2 saat süren bir operasyonla mutluluk çubuğu ameliyatı tamamlanır. Mutluluk çubuğunun tek, iki veya üç parçalı olmasına göre bu süre değişebilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra doktor gerekli görürse antibiyotik kullanılabilir. Kişiye gerekli eğitimler verildikten sonra kontrollerle sürece devam edilir.

Cinsel iktidarsızlık ne demek, iktidarsızlığın tedavisi nedir sorularına cevap olarak en çok tercih edilen tedavi yöntemi mutluluk çubuğu olmakla beraber penil protez ameliyatlarının önemli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. SGK’nın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1017674
2 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_18_67_212_216.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlığın Tedavisi ve Cinsel İktidarsızlık Ne Demek?
İktidarsızlığın Tedavisi ve Cinsel İktidarsızlık Ne Demek?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Ekim 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.