Skip to main content

İktidarsızlık Neden Olur ve Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur

Sertleşme sorunu olan iktidarsızlık için pek çok tedavi çeşidi vardır. Uzman doktorlar tarafından sertleşme sorununa en uygun tedavi çeşidi belirlenebilir. Genellikle mutluluk çubuğu gibi kalıcı tedavi seçenekleri halk tarafından sıklıkla tercih edilir. Çünkü cinsellikte sertleşmeme başta cinsel sağlık olmak üzere hem fiziksel hem de mental sağlığı etkileyebilir.

Ereksiyon Sorunu Nasıl Çözülür ve Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar

Erkeklerde cinselliğin sağlıklı olması fiziksel olarak pek çok yararı beraberinde getirir. Sağlıklı cinsellik, bağışıklık sistemini desteklerken, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olabilir. Bunun yanında düzenli uyku, depresyon riskinin azalması gibi faydaları da vardır. Bu faydalara karşılık cinsel sağlıkta başlıca sorunlardan bir tanesi ereksiyon sorunu yani yaygın bilinen adıyla sertleşme sorunudur. Sertleşme sorunu cinsel birliktelik öncesinde veya sırasında penisin sertleşmemesi sıkıntısıdır. İktidarsızlık neden olur, erkeklerde sertleşmeme neden olur sorulara çeşitli cevaplar verilebilir. Yüksek tansiyon, diyabet gibi bazı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, enfeksiyonlar, kalp hastalıkları veya depresyon gibi durumlar sertleşmeyi olumsuz etkileyebilir.

Bu bağlamda sertleşme sorununun birkaç çeşit tedavisi vardır. Alanında uzman bir doktorun kişiye uygun olarak önerdiği sertleşmeye iyi gelen birtakım ilaçlar vardır. Sildena*fil sitrat, tadala*fil ve vardena*fil etken maddesi içeren bu ilaçlar sertleşmeye karşı tedavinin ilk aşamasıdır. Diğer tedavi seçeneği ise penil enjeksiyondur. Hastaya öğretilen penise enjeksiyon uygulama işlemiyle beraber uygulanan enjeksiyon penise kan akışı sağlayarak sertleşmeyi sağlayabilir. Üçüncü tedavi seçeneği ESWT denilen şok tedavisidir. ESWT işleminde penise düşük ayarda bir şok uygulaması yapılır ve orada oluşan küçük hasarın onarılmasındaki kanlanma işlemi ile sertleşme olayı tetiklenmiş olur. Bu sayede sertleşme problemi çözülebilir. Bir diğer tedavi çeşidi ise vakum cihazlarıdır. Bu cihazlar, direk penise geçirilir ve vakumlama yaparak penisin kanla dolmasını sağlar. Böylece sertlik elde edilmiş olur. En güncel ve en çok tercih edilen tedavi çeşidi ise penil protez yani mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğu bir operasyonla sertleşmeye kalıcı çözüm olabilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu, sertleşme sorunun çözümünde tercih edilen en güncel tedavi çeşitlerinden birisidir. Penise yerleştirilen kalıcı bir mekanizma ile sertleşme sorunu çözülebilir. Mutluluk çubuğunun birkaç çeşidi vardır. İlki tek parçalı mutluluk çubuğu olarak bilinir. Tek parçalı mutluluk çubuğunda penisin sürekli sertleşme halinde olacağı şekilde bir mekanizma yerleştirilir. Ancak kıvrılabilir özelliği sayesinde kolaylıkla saklanabilir. Diğer bir çeşidi iki parçalı mutluluk çubuğudur. İlk parça penise yerleştirilebilen şişirilebilir çubuk diğer parçası ise şişirmeye yarayan pompadır. Sertleşmeye gerek duyulmadığında basınç azaltılabilir. Tek parçalıya oranla daha doğal bir görünüm sağlar. Üç parçalı mutluluk çubuğunun yapısı diğer çeşitlerine göre daha karmaşıktır. Penise yerleştirilen şişirilebilir bir çubuk, testis içine pompa ve karın içine sıvı rezervuarı yerleştirilir. Gerektiğinde sıvı pompalanarak sertleşme sağlanır. Sertleşme sorunun tanısı alındıktan sonra iktidarsızlık neden olur, erkeklerde sertleşmeme neden olur sorularının cevaplarına göre temelde yatan bir problem var mı o araştırılmalı varsa o hastalıkların tedavisine öncelik verilmelidir. Kişinin değerlendirilmesi sonrasında ameliyata karar verildiyse sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm olarak mutluluk çubuğu ameliyatı önerilebilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı, steril ortamda anestezi altında yapılır. Genellikle çok uzun sürmeyen ameliyatın süresi kişinin tedavi şekline göre değişebilir. Hastaya en uygun olan mutluluk çubuğu uygulaması şekline göre tek parçalıda penise kıvrılabilir çubuk; iki parçalıda penise şişirilebilir çubuk ve pompa; üç parçalıda ise yine penise şişirilebilir çubuk, karın içine sıvı rezervuarı, testis içerisine de pompa gibi mekanizmalar yerleştirilir. Ameliyat sonrasında hastaya uygun görülürse antibiyotik tedavisi uygulanır ve kullanıma dair gerekli eğitimler verilir.

Mutluluk çubuğu ameliyatlarının bir kısmı SGK tarafından karşılanır. Mutluluk çubuğu ameliyatları ve SGK’nın ödeme şartları hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://jag.journalagent.com/scie/pdfs/KEAH-46338-RESEARCH_ARTICLE-SIMSEK.pdf
2 https://www.researchgate.net/profile/Samet-Senel/publication/340225108_EREKTIL_DISFONKSIYON_FIZYOPATOLOJISI/links/5e7db471a6fdcc139c08fa24/EREKTIL-DISFONKSIYON-FIZYOPATOLOJISI.pdf
3 http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2007-28.Say%C4%B1.pdf#page=20


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
İktidarsızlık Neden Olur ve Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur
İktidarsızlık Neden Olur ve Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 21 Ekim 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.