Skip to main content

Penil Protez Ameliyatı Hangi Tedaviden Sonra Gelir?

Sertleşme problemi erkeklerin genelinde karşılaşılan bir problem olmakla beraber, penil protez gibi birtakım tedavi seçenekleriyle kalıcı olarak çözülebilir. Sertleşme sorunu nedir sorusunun cevabı olarak cinsel birliktelik öncesinde veya sırasında gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması şeklinde verilebilir. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Fiziksel olarak genellikle diyabet, kalp, damar veya metabolik hastalıklar sıralanırken psikolojik olarak aşırı stres ve depresyon gibi faktörler de sertleşmemeye sebep olabilir. Bunların yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri, enfeksiyonlar da sertleşme sorununun bir nedeni olabilir.

Penil Protez Tedavisi Nedir?

Sertleşme sorunu ya da genellikle bilinen ismiyle iktidarsızlık hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkileyebilir. Sıklıkla bu sorunun çözümü olarak cinsel performans artışı için ilk olarak cinsel gücü artırıcı macun gibi çeşitli yöntemler denenebilir. Fakat mutlaka bir doktor muayenesi ile bu sorunun altında yatan sebebin çözümlenmesi sağlanmalıdır. Sertleşme probleminin aşama aşama tedavi seçenekleri vardır. Bu tedaviler arasında penil protez hangi tedavilerden sonra gelir sorusunun cevabı olan diğer tedavi çeşitleri basamak olarak sayılabilir.1

Bunlardan ilki sildenafil etken maddesini içeren ilaçlarla yapılan tedavidir. Genellikle doktorlar ilk basamakta diğer tedavilere geçmeden önce ilaç tedavisi önerebilirler. İlaç tedavisi faydalı olmadığında bir sonraki tedavi çeşidi olarak penil enjeksiyon uzmanlar tarafından önerilebilir. Penil enjeksiyon sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda penise enjeksiyon uygulanarak kanlanma artırılır ve bu sayede sertlik sağlanabilir.  Bir diğer tedavi çeşidi ise ESWT terapisi olarak bilinen şok tedavisidir. Penise düşük seviyede bir şok dalgası uygulaması yapılır. Şok dalgası genellikle hissedilmeyecek ölçüde düşük seviyede olsa da bazı durumlarda çok hafif ağrı veya acı gözlemlenebilir. Uygulanan şok dalgası penisteki kanlanmanın artması konusunda dokuların ve damarların kendini onarmasını teşvik ettiği için sertleşme probleminde bir tedavi olarak tercih edilebilir. Vakum cihazları ise dördüncü basamak tedavi çeşididir. Penise uygulanan vakum şeklinde bir cihaz havayı vakumlayarak penise kan akışının artmasını sağlar. Böylece sertlik istendiği durumlarda vakumlama cihazları kullanılabilir. Son tedavi seçeneği ise son dönemlerde sıklıkla tercih edilen penil protez genellikle bu tedavilerden sonra tercih edilir. Çünkü penil protez operasyonla uygulama yapılır bu yüzden genellikle uzmanlar tarafından diğer tedaviler önce tercih edilir.

Penil Protezin Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez diğer bir ismiyle mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır:

  • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Tek parçalı mutluluk çubuğu penise yerleştirilen ve penisin sürekli sert halde kalmasını sağlayan bir parçadır. Genellikle kişiler tarafından penisin devamlı sertlik halinde olması sosyal hayatta endişe verici olsa da tek parçalı mutluluk çubuğu kıvrılabilir özelliğinden dolayı kıyafetlerle saklanarak normal günlük hayata devam edilebilir.
  • İki parçalı mutluluk çubuğu: Mutluluk çubuğunun bu çeşidinde vücuda yerleştirilen iki adet parça vardır. Bunlardan ilki penise yerleştirilebilen şişirilebilir silindir diğeri ise şişirmeye yarayan ve testis torbasına yerleştirilen bir pompadır.
  • Üç parçalı mutluluk çubuğu: Bu mutluluk çubuğu genellikle en doğal sertlik sağlayan çeşididir. İlki penise yerleştirilen şişirilebilir silindir, ikincisi şişirmeye yarayan ve testise yerleştirilen pompa üçüncüsü ise karın içine yerleştirilen sıvı rezervuarıdır. Sertliğe ihtiyaç duyulduğunda karın içindeki sıvı rezervuardan penise sıvı pompalanarak sertlik sağlanır. Böylece cinsel performans iyileştirilebilir.

Mutluluk çubuğu ameliyatları kişiye uygulanacak mutluluk çubuğu çeşidine göre ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında kişiye kullanıma dair eğitim verilerek kontroller ile yakın takibi sağlanır. Uzmanın gerekli gördüğü durumlarda antibiyotik tedavisi verilebilir. Mutluluk çubuğu kullanımı genellikle sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm olarak kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir tedavi çeşididir.

Sertleşme sorununda kullanılan penil protez tedavilerinin önemli bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 http://file.lookus.net/androlojibulteni/Mart-2007-28.Say%C4%B1.pdf#page=20
2 https://w.rigicon.com/Lhaho


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Ameliyatı Hangi Tedaviden Sonra Gelir?
Penil Protez Ameliyatı Hangi Tedaviden Sonra Gelir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 21 Ocak 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.