Skip to main content

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir ve Teknolojisindeki Gelişmeler

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarından bir tanesi olan sertleşme sorununun tedavisinde penil protez ameliyatları ile kalıcı çözüme kavuşmak mümkündür. Yeni nesil teknoloji ile birlikte mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan implantlarda da önemli gelişmeler dikkat çekmektedir.

Sertleşme Sorunu Nedir?

Son 50 yılda penil implant teknolojisindeki gelişmeler sayesinde günümüzde penil implantların daha konforlu olduğu ve doğal görünüme en yakın görünümü sağladığı görülür. 1 Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu toplumda yaygın olarak görülen cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir. Cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin mümkün olmadığı durumlar erektil disfonksiyon sorununa işaret edebilir. Ancak sertleşme sorununun uzun süre devam etmesi ve sürekli tekrarlanması durumunda vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktor ile görüşmek ve tedavi seçenekleri öğrenmek önemlidir. Erkeklerde sertleşme sorunu çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Çoğu zaman sorunun sebebinin tespit edilmesi doğru tedavi protokolünün belirlenmesine yardımcı olur. Sertleşme sorununun tedavisinde basamak tedavilerden olumlu sonuç alınamadığında penise yerleştirilen implantla kalıcı çözüme ulaşmak mümkündür.

Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde sertleşme sorunları; hormonal problemler, kronik rahatsızlıklar, yaşam tarzı alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunuyla sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların alanında uzman doktorlar tarafından öncelikle tıbbi öyküleri alınır. Ardından gerekli tetkikler yapılır. Sertleşme sorunu tedavisinde soruna neden olan faktörün belirlenmesi tedavinin başarı şansını olumlu yönde etkiler. Peki erkeklerde sertleşmemenin nedenleri nelerdir? Erektil disfonksiyonun başlıca nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İleri yaş erektil disfonksiyon nedenlerinin başında gelir. Özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde sertleşme problemlerine sık rastlanır.
  • Diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklar penise giden kan akışını yavaşlatarak yani penise daha az kan gitmesine sebep olarak sertleşme problemlerine yol açabilir.
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar erektil disfonksiyona neden olabilir.
  • Obezite, sertleşme problemine neden olan faktörlerden bir tanesidir.
  • Geçirilen bazı operasyonlar, travmalar ve/veya diyabet gibi sağlık sorunları neticesindeki penisteki sinirlerin zarar görmesine dolayısıyla sertleşme sorununa neden olabilir.
  • Daha öncesinde kanser tedavisi görmüş olmak ve tedavi sırasında radyasyona maruz kalmak sertleşme sorununa neden olabilir.
  • Bunlara ek olarak depresyon, anksiyete gibi bazı psikolojik sorunlar da erkeklerde sertleşme sorunlarına neden olabilir. 2

Mutluluk Çubuğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Erkeklerde erektil disfonksiyon tanısının akabinde öncelikle birinci basamak tedaviler tercih edilir. Hastanın ilaç kullanmaya engel olabilecek kalp hastalığı gibi bir sağlık sorunu yoksa öncelikle ilaç tedavisi ile tedaviye başlanır. İlaç tedavisinden başarılı sonuç alınamadığında enjeksiyon tedavisi, vakumlu sertleşme cihazı tedavisi, şok dalga tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Bazı durumlarda sertleşmeye en iyi ilaç olarak bilinen ilaçlar veya diğer basamak tedavilerin tümü başarısız sonuçlanabilir. Bu durumda penil implantlar sertleşme problemine kalıcı çözüm sunmayı başarır. Penil implantlar cerrahi olarak penise yerleştirilen cihazlardır.

Günümüzde farklı protez çeşitleri vardır. Protez çeşitlerinden bir tanesi tek parçalı (malleable) penil implantlarıdır. Tek parçalı implantlar bir adet bükülebilir çubuk bulunan implantlardır. Bu implantları hasta eliyle penisini kolaylıkla dik konuma getirebilir. Bir diğer implant çeşidi ise üç parçalı şişirilebilir implantlardır. Üç parçalı penil implantlar; bir adet silindir, bir adet pompa ve içerisinde sıvı bulunan bir adet rezervuardan oluşur. Hasta pompa yardımıyla protezi kolaylıkla şişirir, ilişki sonrasında sıvı rezervuara geri döner ve penis doğal görünümüne kavuşur. Üç parçalı protezler içerisinde %25’e kadar esneme özelliği olan protez çeşitleri de bulunur. 3, 4, 5

Erektil disfonksiyon bozukluklarında kalıcı bir tedavi için uygulanan penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu yardımıyla iletişime geçebilir, ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4355428/
2 https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
3 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
4 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/
5 https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Çeşitleri Nelerdir ve Teknolojisindeki Gelişmeler
Penil Protez Çeşitleri Nelerdir ve Teknolojisindeki Gelişmeler
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 4 Aralık 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.