Skip to main content

Penil Protez Teknolojisindeki Son Gelişmeler Nelerdir?

Yeni nesil teknolojilerle birlikte penil protez olarak da adlandırılan penil implant teknolojisinde de önemli gelişmeler olmuştur. Genellikle mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar 1930’lu yıllardan bu yana sertleşme problemi olan erkeklere kalıcı çözüm sunmayı başarır. 1 Cerrahi olarak penise yerleştirilen penil implant teknolojisinde özellikle son 50 yılda önemli değişiklikler görülür. 2 İlaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi gibi basamak tedavilerden sonuç alınamayan erektil disfonksiyon vakalarında penil implant teknolojisinde yaşanan gelişmeler sayesinde olumlu sonuç almak mümkündür. Günümüzde farklı çeşitleri bulunan implantlar kişinin günlük yaşam konforunu da olumsuz etkilemeyecek şekilde tasarlanır. Bir başka ifadeyle penil implantlar sertleşme problemine kalıcı çözüm sunarken aynı zamanda kişinin idrara çıkma veya diğer günlük aktivitelerini olumsuz etkilemeyecek şekilde geliştirilir. 2 İlk geliştirilen implantlara bakıldığında operasyon sonrasında peniste daha az sertlik ve daha fazla ağrı olduğu görülebilir. 1970’li yıllarda geliştirilen implantlar incelendiğinde ise silikon kauçuk teknolojisinin kullanılması ile birlikte peniste istenilen sertliğin elde edilebildiği ve operasyon sonunda daha az ağrı ve acı olduğu görülür. 2

Erektil Disfonksiyon Nedir?

En çok merak edilen sorulardan birisi olan erektil disfonksiyon nedir sorusunun cevabı kısaca şöyledir. Erektil disfonksiyon; çeşitli nedenlerle cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesinin sağlanamaması veya devam ettirilmemesi ile karakterize olan bir çeşit cinsel işlev bozukluğudur. 2 Erektil disfonksiyona neden olan pek çok faktör bulunur. Bu nedenle erektil disfonksiyon tanısı alan hastalarda öncelikle sorunun nedeninin iyi belirlenmesi ve o nedene yönelik tedaviye başlanması önemlidir. Erkeklerin büyük çoğunluğu hayatının bir döneminde sertleşme sorunu yaşayabilir. Sertleşme problemi kısa süreli olduğu ve sürekli tekrarlanmadığı zaman herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Ancak uzun süreli sertleşme sorunu erkeğin yaşam kalitesi önemli ölçüde etkileneceğinden bir uzman kontrolünde sorunun çözümü gereklidir. Peki erkeklerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen sertleşmeme nedenleri nelerdir? Erektil disfonksiyona neden olan başlıca faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Fiziksel nedenler: Kalp hastalığı, yüksek kolesterol, hipertansiyon, diyabet, obezite, Parkinson hastalığı, Multipl skleroz, hormon değerlerinde dengesizlik, Peyronie hastalığı gibi kronik hastalıklar erkeklerde sertleşme problemine neden olabilir.
  • Psikolojik nedenler: Depresyon, anksiyete, stres başta olmak üzere çeşitli psikolojik nedenler sertleşme sorununa yol açabilir.
  • Zararlı alışkanlıklar: Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı erkeklerde erektil disfonksiyona neden olabilir. 3

Mutluluk Çubuğu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme problemi ile sağlık kuruluşuna başvuran erkekler öncelikle detaylı bir muayeneden geçirilir. Bu muayene sırasında hastanın tıbbi öyküsü alınır. Hastanın diyabet, hipertansiyon gibi kronik bir rahatsızlığı varsa öncelikle o rahatsızlığa yönelik tedaviye başlanır. Kronik rahatsızlığın kontrol altına alınması çoğu zaman sertleşme probleminin çözümüne yardımcı olur. Bunun dışında hastanın ilaç kullanmaya engel teşkil eden bir sağlık sorununun bulunmaması halinde sertleşmeye yardımcı ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Hastanın ilaç kullanamadığı durumlarda veya ilaç tedavisinden olumlu sonuç alınamayan durumlarda ise enjeksiyon tedavisi, vakumlu sertleşme cihazı tedavisi veya şok dalga tedavisi sertleşme sorununun çözümüne yardımcı olabilir. Bütün bu tedavilerin başarısız olması ve hastada sertleşme sorununun kalıcı çözüme kavuşmaması halinde ise mutluluk çubuğu olarak bilinen implantlar soruna kalıcı çözüm sunar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki tip penil implant çeşidi vardır. Bunlar tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir penil implantlardır. Tek parçalı implantlar bükülebilir bir adet çubuktan meydana gelir. Bu implantlar cerrahi yöntemle penise yerleştirilir ve hasta eliyle istediği zaman sertleşmeyi sağlayabilir. Üç parçalı şişirilebilir implantlar ise bir adet silindir, pompa ve içinde sıvı olan rezervuardan oluşur. Hasta pompa yardımıyla istediğinde protezi şişirir. Tek parçalı implantlarda peniste her zaman sertlik söz konusu iken üç parçalı implantlarda ilişki sonunda penis doğal görünüme geri döner.

Erektil disfonksiyon bozukluklarında kalıcı bir tedavi için uygulanan penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu yardımıyla iletişime geçebilir, sertleşme sorunları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8519487/
2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4355428/
3 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Teknolojisindeki Son Gelişmeler Nelerdir?
Penil Protez Teknolojisindeki Son Gelişmeler Nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.