Skip to main content

Penil Protez Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sertleşme problemi yaşayan erkeklerde sıklıkla tercih edilen penil protez bir başka ifadeyle mutluluk çubuğuyla soruna kalıcı çözüm bulmak mümkündür. Erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan sertleşme sorunu tedavisinde uzmanlar mutluluk çubuğu operasyonu öncesinde ilaç tedavisi, vakum, şok ve enjeksiyon tedavisi gibi basamak tedavilerle çözüm ararlar. Erektil disfonksiyon durumunda öncelikle sorunun altında yatan muhtemel sebep belirlenir. Nörolojik, psikolojik, hormonal ve vasküler pek çok sebep sertleşme problemine neden olabilir. Bunun yanı sıra yaşın ilerlemesi ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik sağlık sorunları da erkeklerde cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.1 Bu nedenle öncelikle sorununun kaynağının iyi tespit edilmesi önemlidir. Örneğin; sertleşme probleminin kaynağı diyabet ise öncelikle diyabetin kontrol altına alınması, psikolojik problemler sertleşmeye engelse gerekirse çiftlerin birlikte değerlendirilmesi önemlidir. Sertleşme sorununun tedavisinde günümüzde yaygın olarak tercih edilen penil implantlar soruna kalıcı çözüm sunmayı başarır. Peki penil implant tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru Penil Protez Seçimi Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorununun tedavisinde öncelikle basamak tedavi yöntemleri olarak da bilinen tedavi yöntemlerinden sonuç alınması beklenir. Ancak her zaman basamak tedavilerden olumlu sonuç alınamayabilir. İlaç tedavisi sertleşme problemlerinin çözümünde ilk tercih edilen yöntemlerdendir. Kişinin sağlık durumunun uygun olması halinde bir süre ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisine rağmen problemin devam etmesi durumunda vakumlu sertleşme cihazı, şok dalga, enjeksiyon tedavisi gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Şiddetli erektil disfonksiyon durumunda ise penisin sertleşmeden sorumlu bölümüne mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil implant yerleştirilebilir. (2) Penil implant çeşitleri arasında bulunan tek parçalı penil implantlar cinsel ilişki sırasında hastanın eliyle kolaylıkla şişirebileceği cihazlardır. Üç parçalı implantlar ise karın içerisine yerleştirilen sıvı dolu bir rezervuardan, şişirilebilir silindirden ve hastanın implantı şişirmesini sağlayan bir adet pompadan oluşur. Her iki implant çeşidinin de çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Penil implantı tercihi yapılırken kişinin tercihi ve sağlık öyküsü önemlidir. Örneğin; üç parçalı implantlar doğal sertleşmeye en yakın görünümü sağlar. Cinsel ilişki sonrasında penis normal görünüme sahiptir. Tek parçalı implantlarda ise sertleşme hastanın eli yardımıyla sağlanır. Bu implantlarda peniste her zaman bir miktar sertlik vardır. Aynı zamanda üç parçalı implantlar daha fazla parça içerdiğinden maliyeti daha farklı olabilir. İmplant tercihi yaparken kişinin kendi durumuna en uygun olanı seçmesi önemlidir.

Mutluluk Çubuğu Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Erkeklerde sertleşme sorununa neden olan çeşitli faktörler vardır. Bunların içerisinde anatomik sebepler de yer alır. Örneğin; peniste eğrilik, ele gelen sertlik, cinsel ilişki sırasında ağrı veya ilişki sırasında penisin eğrilmesi gibi bulguların eşlik ettiği Peyronie hastalığı kaynaklı olsa da erkeklerde sertleşme problemleri yaşanabilir. Bu hastalığın tedavisinde öncelikle hastalığın evresi belirlenir. Herhangi bir ağrının veya ilişkiye engel olacak düzeyde bir eğriliğin olmadığı durumlarda bir tedaviye gerek olmayabilir. Ancak hastada ağrı olması halinde öncelikle ilaç tedavileri tercih edilebilir. Bunun haricinde mekanik germe cihazı veya dıştan uygulanan şok dalga tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemleri de hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Ancak penisteki eğriliğin fazla olması veya hastanın sertleşme problemi yaşaması halinde eğriliğin cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. (3) Aynı zamanda bu hastalarda mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar da kalıcı çözüm sağladığı için sıklıkla tercih edilir.

Erektil disfonksiyon bozukluklarında kalıcı bir tedavi için uygulanan Penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu yardımıyla iletişime geçebilir, sertleşme sorunları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.Referanslar

1 https://www.baus.org.uk/patients/conditions/3/erectile_dysfunction_impotence/
2 https://www.uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu
3 https://androloji.org.tr/androlojiDATA/Document/5112018154254-15B.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Penil Protez Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 13 Kasım 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.