Skip to main content

Penil Proteze İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Sertleşme sorunu yaşayan kişilerce başvurulan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan penil protez erektil disfonksiyona kalıcı çözüm sunan etkili bir uygulamadır. Sertleşme problemi genellikle iktidarsızlık olarak bilinen cinsel birliktelik için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması veya sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir.

Sertleşememe Sorununa Kalıcı Bir Çözüm Var mı?

Sertleşme problemi için pek çok tedavi seçeneği vardır. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. Etken maddesi sildenafil olan ilaç tedavisi sertleşme sorununun çözümlerinden birisidir. Genellikle sertleşme sıkıntısı ile gelen kişilere bu sorunun çözümü olarak önerilen ilk basamak tedavi ilaç tedavisidir. Bir diğer tedavi seçeneği ise penil enjeksiyon tedavisidir. Penil enjeksiyon tedavisi ise penise enjeksiyon uygulaması yapılmasını ifade eder. Bu sayede gerekli olan sertlik sağlanabilir. Bunun için doktorun bu enjeksiyonu kişiye önermesi ve uygulamasını kişiye ayrıntılı olarak anlatması gereklidir. Üçüncü tedavi basamağı ise ESWT olarak geçen şok tedavisidir. Bu tedavi çeşidinde penise düşük seviyelerde şok dalga uygulaması yapılır. Şok uygulaması yapılan bölgedeki düşük seviyedeki hasarın onarılması için kanlanma artar ve bu sayede sertleşmenin gerçekleşmesi hedeflenir. Bir sonraki tedavi seçeneği vakum cihazlarıdır. Kişi vakum cihazına penisi yerleştirir. Vakum ile hava çekildiğinde peniste kanlanma artar böylece peniste sertlik elde edilir. Sertleşme sorununun en son ve en yaygın tedavi çeşidi ise tıp literatüründe penil protez yani mutluluk çubuğu olarak bilinir. Genellikle sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm olarak önerilebilir.

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme sorununda ereksiyonun sürdürememe nedenleri genellikle hastalıklardır. Endokrin hastalıklar, nörolojik ve metabolik hastalıklar ereksiyonu sürdürememe nedenleri arasındadır. Diğer yandan sertleşme problemi neden olur sorusuna cevap olarak; belirtilen hastalıklardan, ilaçların yan etkilerinden, enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklanabileceği gibi depresyon, stres gibi psikolojik temelli de olabilir. Bu gibi sıkıntılar sebebiyle sertleşme sorunu yaşanıyorsa ve diğer basamak tedaviler kalıcı bir çözüm olmadıysa penil proteze ihtiyaç duyulduğu anlaşılabilir. Sertleşme sorunu yaşayan kişi bir doktor muayenesinden sonra diğer basamak tedavilerin fayda sağlamadığı durumda mutluluk çubuğu tercih edebilir. Penil protez cinsel memnuniyet noktasında sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından en sık tercih edilen tedavi çeşididir. 1

Mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır. Bunlardan birincisi tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Bu çeşidinde yalnızca  tek bir parça vardır ve bu parça operasyonla penise yerleştirilir. Tek parçalı mutluluk çubuğu penisin sürekli sertleşme durumunda olmasını sağlar. Ancak kıvrılabilme özelliği sayesinde günlük hayatta vücut içine saklanabilir. İkinci çeşidi ise 2 parçalıdır. 2 parçalı mutluluk çubuğu; penise yerleştirilen bir çubuk ve bu çubuğu şişirmeye yarayan bir pompadan oluşur. Penis sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda şişirilerek sertlik sağlanır. Üçüncü çeşidi ise üç parçalı mutluluk çubuğudur. Bu, penisi şişirmeye yarayan bir çubuk, sıvıyı saklayan ve karın içine yerleştirilen bir rezervuar ve testislere yerleştiririlerek şişirmeye yarayan bir pompadan oluşur. İki ve üç parçalı mutluluk çubuğu sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda şişirilebilme özellikleri sayesinde şişirilerek sertleşme sağlanabilir. Bu mutluluk çubuğu çeşitlerinden hangisinin kişiye en uygun olacağını muayeneden sonra doktor belirleyebilir. Belirlenen tedavi protokollerine göre ameliyat uygulaması yapılabilir.

Penil Protez Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatları steril ortamda ameliyathane şartlarında yapılır. Uygulanacak tedavi çeşidine göre süre değişmekle birlikte ameliyat ortalama 1-2 saat arası sürmektedir. Tedaviye uygun olan mutluluk çubuğu çeşidine göre tek parçalıda sadece penise bir çubuk yerleştirilirken 2 parçalıda penise yerleştirilen şişirilebilir çubuğa ek testise şişirme için gerekli olan işlem yapılır. Üç parçalıda ise iki parçalı mutluluk çubuğu için ek olarak karın içine rezervuar yerleştirilir. Ameliyat sonrasında uygulama yapılan mutluluk çubuğu çeşidine göre kullanıma dair kişiye eğitim verilir. Doktor gerekli görürse antibiyotik uygulaması da yapabilir. Belli aralıklarla kontrole gidilerek sürecin ilerlemesi takip edilebilir.

Sertleşme sorununda kullanılan penil protez tedavisinin bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1018353
2 https://dx.doi.org/10.24898/tandro.2017.54771


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Proteze İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
Penil Proteze İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Ocak 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.