Skip to main content

Sertleşme Sorunu Penil Protez ile Tedavi Edilir mi?

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarından olan sertleşme sorununun tedavisinde penil protez ameliyatları dahil olmak üzere pek çok tedavi seçeneği bulunur. Bu tedavi yöntemleri arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen implantlar soruna kalıcı çözüm sunar.

Sertleşme Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme problemleri her yaş grubunda görülmekle birlikte özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre erektil disfonksiyonun dünya genelinde yaklaşık olarak 30 milyon erkeği etkilediği düşünülmektedir. 1 Ancak erektil disfonksiyon; tedavisi olan bir sağlık problemidir. Erkeklerde sertleşme problemlerine farklı faktörler neden olabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunları erkeklerde sertleşme problemlerine neden olabilir. Bu nedenle sertleşmeme şikayeti ile sağlık kuruluşuna başvuran hastalar öncelikle detaylı bir muayeneden geçirilir. Erkeklerde sertleşme probleminin temelinde kronik bir rahatsızlık bulunması halinde öncelikle o rahatsızlığın kontrol altına alınması çoğu durumda sertleşme sorununun çözümüne yardımcı olabilir. Ancak bu durum her hasta için geçerli değildir. Sertleşme problemi devam eden hastalarda penil implantlar kalıcı çözüm sunar.

Sertleşme Sorununun Tedavisinde En İyi Üroloji Doktorları

Cinsel işlev bozuklukları kişilerin yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyebilir. Sertleşme problemi ile çoğu erkeğin zaman zaman karşılaşabileceği bir sorundur. Sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyon; bir erkekte tekrarlayan bir biçimde sertleşme sorunu olması veya sertleşmenin sürdürülememesi olarak açıklanabilir.2 Bu nedenle stres gibi faktörlerin etkisiyle nadiren görülen sertleşme problemlerinde genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmaz. Ancak cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin devamlı olarak sağlanamaması halinde alanında uzman bir doktordan yardım almak gerekebilir. Sertleşme problemi yaşayan erkekler sağlık kuruluşlarına başvurduklarında üroloji alanında uzman doktorlar tarafından detaylı olarak değerlendirilirler. Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan hastaların tanı ve tedavisinin en iyi üroloji doktorları tarafından sağlanması oldukça önemlidir. Erektil disfonksiyon bazı durumlarda multidisipliner bir yaklaşım gerektirebilir. Örneğin; hastada sertleşme probleminin diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklardan kaynaklandığı durumlarda hastanın bir dahiliye uzmanı ve/veya kardiyoloji uzmanı tarafından da takip edilmesi gerekebilir. Bu nedenle sertleşme probleminin tedavisi için üroloji doktoru araştıran hastaların başvurdukları kliniğin yeterli donanıma sahip olup olmadığına da dikkat etmeleri önemlidir.

Sertleşmeye Evde Çözüm Yorumları Yerine Penil İmplant Tercih Edilir mi?

Penil implantlar uzun yıllardan bu yana sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan tıbbi cihazlardır. Penil implantlar operasyonla penise yerleştirilir ve sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunmayı başarır. Sertleşme sorunları pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenle her tedavi her hasta için uygun olmayabilir. Sertleşme sorununun tedavisinde öncelikle oral yolla kullanılan ilaçlar tercih edilir. Ancak bu ilaçlar çeşitli yan etkilere neden olabilir, bu nedenle ilaç tedavisi her hasta için uygun olmayabilir. Bazı durumlarda hastalar sertleşmeye evde çözüm yorumları yapanları dikkate alarak sertleşme problemini çözebileceklerini düşünürler. Sertleşme problemi için evde uygulanabilecek bazı yöntemler olmakla birlikte bunlar kalıcı tedavi için yeterli değildir. Sertleşme sorununun tedavisinde kalıcı çözüm penil implantlar sayesinde mümkündür. Günümüzde tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki çeşidi bulunan penil implantlar cerrahi operasyonla penise yerleştirilir. Tek parçalı implantlar bükülebilir bir adet çubuktan meydana gelirken, üç parçalı implantlar bir adet silindir, pompa ve rezervuardan oluşur. 3

Sertleşme sorunu bulunan hastalarda kalıcı bir tedavi için uygulanan penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Konu hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilir, sertleşme sorunu ile ilgili merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)
2 https://www.uroturk.org.tr/urolojiData/Uploads/files/TUYK_SUNUM_14_kasim_sertifikasyon.pdf
3 https://www.rigicon.com/homepage/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunu Penil Protez ile Tedavi Edilir mi?
Sertleşme Sorunu Penil Protez ile Tedavi Edilir mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 20 Kasım 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.