Skip to main content

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri

Ereksiyon sorunu yaşayan erkekler, penil enjeksiyonlar, vakum ve şok dalga tedavisi yanıt vermediğinde daha etkili bir çözüm için penil protez taktırabilir. Ancak penil protez işlemi, cerrahi ve kalıcı bir işlem olduğundan dolayı en son başvurulan yöntemlerden biridir.

Penil Protez Nedir?

Genellikle erkeklerdeki cinsel sorunlar ilaçlarla veya diğer geçici tedavilerle çözülebilir. Ancak bazı durumlarda uygulanan tedavi yöntemleri yanıt vermez ve ereksiyon oluşturmak için penil protez tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca erkeklerde meydana gelen peyronie hastalığı (penis eğriliği) tedavisinde de penil protezler etkili sonuçlar verebilir. Penil protez, erkeklerde ereksiyon oluşmasını sağlamak için penise takılan bir cihazdır. Penil protezler, cerrahi işlem ile penisin içine yerleştirilir. Hasta, doktorun yönlendirmeleriyle kendisi için en doğru implant türünü seçebilir. Penil protez ameliyatı olmadan önce oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar değerlendirilir. Bu sayede ameliyat öncesinde ve sonrasında oluşabilecek riskler en aza indirilir. Penil protezler genellikle erektil disfonksiyona sebep olan tıbbi bir durumun varlığında ve sorunun çözülmesi mümkün olmadığında kullanılır. Penil protez ameliyatı yaklaşık olarak 45 veya 60 dakika arasında sürebilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri

Penil protezler şişirilebilir ve tek parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki implantında kendine has özellikleri ve kullanış biçimleri vardır. Penil protez çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tek parçalı penil protezler (yarı sert): Yaygın olarak kullanılan ve diğer implant türüne göre daha kolay kullanım sağlayan tek parçalı penil protezler, penisin içine iki tane bükülebilir silikon konulmasıyla oluşur. Bu sayede birey penisi istediği pozisyona getirebilir. Bu implant türü takıldığında penis her zaman yarı sert bir halde kalır. Tek parçalı penil protezin her iki ucunda da bir yay vardır. Bu sayede kolay şekilde esneyip bükülebilir. Ereksiyonun sağlanması için penisi içindeki silikonların dik konuma ayarlanması yeterlidir.
  • Şişirilebilir penil protezler: Bir diğer implant türü olan ve doğal mekanizmaya daha çok benzeyen şişirilebilir implantlar, iki parçalı ve üç parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. İki parçalı şişirilebilir penil protezler, skrotuma yerleştirilen bir pompa ve penise yerleştirilen silikon tüplerden oluşur. İki parçalı implantta bu tuzlu su haznesi skrotuma bağlıdır. Ancak iki parçalı protezdeki tuzlu su haznesi, bazı erkeklerde ereksiyon sağlamak için yeterli değildir. Üç parçalı penil protezde ise bunlara ek olarak birde karın duvarına tuzlu su dolu bir hazne yerleştirilir. Hasta birey ereksiyon istediği zaman pompaya basarak tuzlu suyun penisteki silikon tüplere akmasını sağlar ve penis şişerek erekte olur. Gizlemesi daha kolay olan bu protez, yaygın olarak kullanılır.3

Mutluluk Çubuğu Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Penil protezin avantajlarından biri bireyin istediği zaman yeterince sağlam bir ereksiyon oluşturabilmesidir. Ayrıca penil protez ameliyatı uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen güvenli bir operasyondur. Gerekli tedbirler alındığında ve tavsiyelere uyulduğunda komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Penil protezler dayanıklı olduğundan dolayı uzun süre kullanım sağlayabilir. Bununla beraber mutluluk çubuğu ameliyatı ayakta tedavi prosedürüne uygundur. Penil protez ameliyatı genellikle 1 saat sürebilir ve çoğu hasta aynı gün evine gidebilir. Doktor ameliyattan sonra hastaya kullanma talimatlarını vererek hastayı bilgilendirir. Genellikle işlemden sonra hızlı bir iyileşme gerçekleşir ve sonrasında birey istediği gibi protezi kullanabilir. Penil protez ameliyatından 6-4 hafta sonra birey normal bir cinsel ilişki yaşayabilir.

Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’nın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200929171431/https:/www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

2 https://web.archive.org/web/20200618181307/https:/www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction

3 https://patients.uroweb.org/treatments/penile-implants/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri
Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.