Skip to main content

Tek Parçalı Penil Protez mi Üç Parçalı Penil Protez mi?

Penil protezler çeşitli şekillerde bulunan ve erkeklerde sertleşmemenin nedenleri ne olursa olsun erektil disfonksiyonun çözüme ulaşmasını hedefleyen implantlardır. Minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemler genelde kısa süren ve hızlı iyileşme gösteren işlemlerdir. Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan kişilerin ilaç ya da vakum tedavisi ile çözüm bulamadığı durumlarda kişinin eski cinsel aktivitesine dönmesini hedefler. Penil protezlerin kullanılan malzeme sayısına ve ve sertlik sağlama şekline göre birbirinden ayrılan çeşitleri bulunur. Tek parçalı penil protezler, iki parçalı penil protezler ve üç parçalı penil protezler olarak yaygın olarak bulunsa da kişinin ihtiyacına göre uzman bir doktor tarafından protez seçilir. Sıklıkla kullanılan tek parçalı penil protez ile üç parçalı penil protez arasında da bazı farklar bulunur.

Tek Parçalı Penil Protez

Bu mutluluk çubuğu çeşidinde basit ve az sayıda parça kullanılır. Esnek ya da yarı sert bir silindirden meydana gelen bu penil protez çeşidi cinsel ilişki için yeterli sertlik sağlarken kıyafetlerle saklanacak kadar da yumuşaktır. En büyük avantajları az sayıda mekanik parça bulundurmalarıdır. Bu sayede sorun çıkma ihtimali de minimuma inmiş olur. Özellikle el becerisi sorunu yaşayan kişiler için doğru bir seçenektir. Cerrahi işlem de üç parçalı penil implanta göre daha kısa ve basit bir prosedür içerir. Daha az parça kullanıldığı için fiyat olarak da daha ekonomiktir. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubukları kalıcı bir sertlik sağlarlar. Cinsel ilişki öncesi penisin istenen konuma getirilmesi yeterlidir. İlişki sonrası penis bükülerek giysilerden belli olmayacak şekilde gizlenmiş olur. Bu implantın asıl çalışma şekli önceden kan ile dolan kısımların implant ile doldurulmasına dayanır. Bu implantlar minimal invaziv bir cerrahi işlem ile kişiye yerleştirilir ve kısa bir sürede işlem son bulur. Hastalar genelde 2-6 hafta içerisinde cinsel yaşamlarına geri dönebilirler. Tek parçalı penil protezin avantajları şunlardır:

 • Daha kolay cerrahi
 • Daha az materyal
 • Minimum el becerisi
 • Konforlu kullanım

Üç Parçalı Penil Protez

Üç parçalı penil protezler en sık kullanılan protez çeşitlerindendir. Tek parçalı penil protezden farklı olarak peniste bulunan çift silindirden ve testis içerisine yerleştirilmiş bir pompa ile salin deposundan meydana gelir. Sertlik sağlamak için testisde bulunan pompa sıkılır ve silindir şişirilir. Bu sayede doğal hissedilen bir sertlik oluşturulur. Sertlik ortadan kaldırılmak istendiğinde pompa tekrar sıkılarak sertlik ortadan kaldırılır. Bu protezin avantajı mükemmel sertlik ve ereksiyon kontrolüdür. Özellikle prostat kanseri, diyabet, vasküler rahatsızlıkları bulunan erektil disfonksiyon hastaları için uygundur. Üç parçalı penil implantlar tek parçalı implantlardan daha doğal bir ereksiyon sağlasa da daha fazla el becerisine ihtiyaç vardır. El becerisi sınırlı olan kişilerin pompayı sıkması zor olacağı için üç parçalı mutluluk çubuğu ile verim alması zor olabilir. Aynı zamanda bu implantların cerrahisi daha ince detaylara sahiptir ve daha fazla dikkat gerektirir. Özellikle de istenmeyen sertleşmelerin önlenmesi için bir güvenlik valfi yerleştirilebilir.2

Üç parçalı penil protezin avantajları şunlardır:

 • Mükemmel gizlenme
 • Maksimum genişlik
 • Doğal sertlik
 • Kontrol edilebilirlik

Erektil disfonksiyon problemi yaşayan kişiler için sertleşmeye en iyi ilaç olan penil protezler kişiye özel olarak seçilmelidir. Fakat bu seçim yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesi, protezlerin çeşidi kadar önemlidir. SGK kapsamında mutluluk çubuğu ameliyatlarının bir kısmı karşılanır. Kalıcı bir çözüm sağlanması, yeterli sertlik ve kişiye bir sağlık problemi oluşturulmaması için en yeni teknolojiler ile üretilen penil protezler hakkında bilgi almak için Bilgi İsteme Formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://healthcare.utah.edu/menshealth/treatments/penile-implants/
2 https://www.health.harvard.edu/blog/treating-erectile-dysfunction-with-penile-implants-2009031132


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Penil Protez mi Üç Parçalı Penil Protez mi?
Tek Parçalı Penil Protez mi Üç Parçalı Penil Protez mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Ocak 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.