Skip to main content

Sertleşme Sorunu Hangi Sağlık Sorunları ile İlişkilidir?


Sertleşme Sorunu Hangi Sağlık Sorunları ile İlişkilidir?

En basit anlatımıyla penise gelen kan akışı bozukluğu sertleşme bozukluğunun en yaygın nedenidir. Diyabet, yüksek tansiyon ve damar sertleşmesi (ateroskleroz) gibi çeşitli hastalıklar da kan akışını kötü yönde etkileyebilir. Aslında, damar sertleşmesi 50 yaşından büyük erkeklerde sertleşme sorununun kabaca % 40’ına neden olur.

Sinir sistemini etkileyen hastalıklarda vücudun cinsel uyarım sinyallerini işleme yeteneğine müdahale ederek sertleşme bozukluğuna neden olabilir. İnme veya omurga yaralanmalarından kaynaklanan sinir hasarı ve multiplskleroz, Parkinson gibi diğer nörolojik hastalıklar, beynin cinsel uyarılmaya tepki verme yeteneğini önler ve cinsel işlev bozukluklarına neden olur.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hem damar hem de sinir sistemlerini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın tipine bakılmaksızın diyabetik hastaların yaklaşık % 50’sinde sertleşme sorunu görülür.

Ayrıca kaza sonucu sinirlerin veya damarların hasar görmesi ve bunun sonucunda penise kan akışını engelleyecek şekilde oluşan kırık veya ezikliklerden de kaynaklanabilir.

Benzer şekilde, prostat, mesane veya kolon kanseri tedavisinde yapılan ameliyatlar ve radyasyon terapileri de sertleşme bozukluklarına neden olabilir.

Düşük testosteron, tiroid veya hipofiz bezi sorunları gibi hormonal bozukluklar da sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Penis içinde sert plak oluşumuna sebep olan ve penisin normal olmayan şekillerde kıvrılmasına veya bükülmesine neden olan Peyroni hastalığı da sertleşme bozukluklarına neden olabilir.

Bazı kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar sertleşme bozukluğuna neden olmaktadır. Beta-blokerler, bazı kalp ilaçları, bazı peptik ülser ilaçları, uyku hapları ve antidepresanlarla yapılan tedaviler bu sınıflandırmaya girer.

Yoğun alkol ve sigara tüketimi, uyuşturucu kullanımı, sağlıksız tek tip beslenme gibi parametrelerin sonucu olarak tek tek veya birlikte sertleşme bozukluğuna neden olabilir.

Sertleşme sorunu ile ilişkili diğer kronik hastalıklar arasında kronik böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, Alzheimer hastalığı, uyku apnesi ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) sayılabilir.

Çoğu zaman, birkaç faktörün birlikte seyretmesi sertleşme bozukluğuna neden olur. Sonuç olarak risk faktörleri veya koşullarının sayısı arttıkça, erkeklerde sertleşme sorunu görülme oranı da buna bağlı olarak artar.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm telefon görüşmeleri GDPR ve HIPAA kanunları gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.

Diğer Konu Başlıkları


Sertleşme Sorunu İle İlgili Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.