Skip to main content

Sertleşme Sorunu Nedir


Sertleşme Sorunu Nedir

Bu sayfada sizlere sertleşme sorunu nedir sorusunun cevapları detayları ile birlikte verilecektir. Sertleşme bozukluğu (Sertleşme Sorunu) denilen olgu, istek olduğu halde cinsel ilişkiyi sürdürmek için yeterli sertliği sağlayamama veya hiç sertleşememe, ya da cinsel ilişkiyi sürdürmeye yetmeyecek kadar sertleşmeyi koruyamama durumuna verilen genel addır. Sertleşme bozukluğu tatmin edici bir cinsel ilişki yaşamanıza engel olur ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Sertleşme bozukluğu rahatsızlığı olan kişiler;

* Cinsel ilişkiyi sonuçlandıracak sertliği uzun süre sürdüremez

* Cinsel ilişki için yetersiz ve kısmi bir sertlik oluşabilir ama ilişkiyi sağlayamaz

* Veya hiç ereksiyon (sertleşme) olmaz.

Sertleşme bozukluğu bazen iktidarsızlık olarak da adlandırılır, ancak tercih edilen terim genelde sertleşme bozukluğu veya erektil disfonksiyondur.

Kısaca özetlersek, erkeklerde istek olduğu halde tatmin edici bir cinsel ilişki için gerekli olan sertliği başlatma ya da devam ettirmede kalıcı yetersizlik durumlarına Sertleşme Bozukluğu denilmektedir. Bu belirtilerin 3 ay sürmesi çoğu otorite tarafından Sertleşme Bozukluğu tanısı konulması için yeterli kabul edilir. (Travma ve Cerrahi müdahaleler sonrası hariç)

Sertleşme Sorunu Nedir Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgiler

Uzun yıllardır sertleşme sorunu nedir ve neden oluşur sorusunun cevabı tıp bilimince araştırılmıştır. Bu sorunun neden oluştuğunu anlamadan önce sertleşmenin nasıl gerçekleştiğini anlamak gereklidir. Erkeklerde cinsel fonksiyonlar; damar, sinir, hormon sistemlerinin beraber etki etmesi sonucu çalışmaktadır. Bu sistemlerin yanında kişinin psikolojik durumu da sertleşmeye etki etmektedir. Penis içerisinde yer alan corpus cavernosum ismi verilen kanallara hormon ve sinir sisteminin yapmış olduğu uyarı sonrası kan dolumu gerçekleşmekte ve bu da sertleşmenin oluşmasını sağlamaktadır. Hormon ve sinir sisteminin uyarısı, görsel veya duyusal bir uyaran sonucu gerçekleşebildiği gibi zihinde oluşan hayallere bağlı da oluşabilmektedir. Hormonal sistemde özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, cinsel fonksiyonların çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır.¹ Sertleşme sorunu tıpta genellikle erektil disfonksiyon olarak adlandırılmaktadır. Erektil disfonksiyon bir hastalık değildir, ancak birçok hastalık veya durumun sonucunda ortaya çıkan bir şikayettir. Uzun yıllardır araştırılan bu konuda sertleşme sorunu ile ilgili şikayetlerin giderilmesi için birçok farklı yöntem de bulunmuştur.

Sertleşme Sorunu Nedir ve Neden Oluşur?

Sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyon, bireyin yeteri kadar sertleşememesi ya da sertleşmeyi gerekli süre boyunca sürdürememesi durumudur. Sertleşme sorunu yaşayan hastalar sertleşme sorunu nedir sorusunu üroloji hekimlerine sıkça sormaktadırlar. Hızlı başlangıçlı sertleşme sorununun sebepleri psikojenik ya da radikal prostatektomi (prostatın tamamının cerrahi olarak çıkarılması) gibi durumlardır. Sertleşmenin yeterince sürdürülememesi anksiyete (endişe hali) veya damar sisteminde oluşan problemlere bağlı olabilmektedir. Aynı zamanda depresyon ve bazı ilaçların da erektil disfonksiyona neden olduğu bilinmektedir.

Sertleşme sorunu açısından risk faktörü oluşturan bazı durumlar da mevcuttur. Bu durumlarda erektil disfonksiyonun önlenmesi ve tedavisi daha zor olmaktadır:

  • Sigara kullanımı
  • Obezite
  • Hipertansiyon
  • Dislipidemi (kandaki yağ değerlerinin bozulması)
  • Hareketsiz yaşam tarzı ve yetersiz fiziksel aktivite

Risk faktörleri yaşam tarzının değiştirilmesi ile düzelmektedir.² Diyabet, omurilik hastalıkları ya da yaralanmaları, multiple skleroz, Peyronie hastalığı (peniste şekil bozukluğu) gibi durumlarda da erektil disfonksiyon görülebilmektedir. Erektil disfonksiyonda öncelikle ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları gibi ameliyat dışı tedavi yöntemleri denenmektedir. Bu yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda mutluluk çubuğu olarak adlandırılan penil protezler yüksek başarı ve memnuniyet oranı ile kalıcı bir çözüm sunmaktadır.³

Sertleşme Sorunu Yaşayanlara Kalıcı Çözüm Sunan Penil Protez Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penil protezler sertleşmenin gerçekleşmesine yardımcı olan corpus cavernosum kanallarına yerleştirilen medikal cihazlardır. Bu cihazlar temelde tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki çeşittir. Tek parçalı protezler, sertleşme sorunu nedir ve kalıcı çözümü var mıdır merak edenlerin uzun süreli kullanabileceği protez çeşididir. Penis içerisindeki kanallara iki adet tek parçalı mutluluk çubuğu yerleştirilmektedir. Bu çubukların bükülebilir özelliği sayesinde elle dik konuma getirilir ve rahatlıkla kullanılabilir. Kullanılmadığında ise yüksek bükülme açısı sayesinde iç çamaşırı içerisine gizlenebilmektedir.⁴ Üç parçalı protezler, hidrolik prensibi ile çalışmaktadır. Testise yerleştirilen pompanın birkaç kez şişirilmesi sonucu karın içine yerleştirilen rezervuarın içindeki sıvı, kanallardaki silindir protez parçalarının içerisine doğru geçer. Tıpkı normal kan akımında olduğu gibi sıvı akışı ile çalıştığı için bu protezler doğal sertleşme görüntüsü sunmaktadırlar. Pompadaki indirme tuşu sayesinde sıvının tekrar rezervuara geçmesi mümkün olup sertleşme kolaylıkla sona erdirilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erektil disfonksiyon tedavisinin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. SGK ödeme şartları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve sertleşme sorunu nedir daha fazla bilgi almak isteyen kişiler alanında uzman üroloji hekimine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm telefon görüşmeleri GDPR ve HIPAA kanunları gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.

Referanslar

1 https://www.uptodate.com/contents/epidemiology-and-etiologies-of-male-sexual-dysfunction

2 https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-male-sexual-dysfunction

3 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

4 https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

5 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

Diğer Konu Başlıkları


Sertleşme Sorunu İle İlgili Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.