Skip to main content

Sertleşme Sorununda Doktor Muayenesinde Hastaya Hangi Sorular Sorulur


Sertleşme Sorununda Doktor Muayenesinde Hastaya Hangi Sorular Sorulur

Doktor Muayenesi Aşağıdaki Soruları İçerebilir:

*Sertleşme bozukluğu şikayetine ilişkin sorular
*Sertleşme bozukluğuna neden olabilecek tıbbi faktörlerle ilgili sorular
*Sertleşme bozukluğuna katkıda bulunabilecek psiko-sosyal faktörlerle ilgili sorular
*Ön değerlendirme veya tedavi ile ilgili sorular

Hastaların ve eşlerinin tedavi seçeneklerini anlamalarına yardımcı olmak sadece ilk adımdır. Ayrıca ilişkileri hakkında düşünmeleri ve beklentileri hakkında açıkça konuşmaları gerekebilir. Sertleşme bozukluğunu tedavi etmek genellikle zaman, çaba, sabır ve anlayış gerektirir.

Ssertleşme Sorununa İlişkin Sorular:

1. Sertleşme bozukluğu belirtileri ne kadar zamandır var?
2. Sertleşme bozukluğu yavaş yavaş mı yoksa aniden mi başladı?
3. Sabah sertleşmesi yaşıyor musunuz? Bu soru doktorunuzun sorunun ciddiyetini veya nedenini belirlemesinde çok önemli bir tanıdır.
4. Cinsel birleşmeye yetecek kadar sertleşme sağlayabiliyor musunuz? Doktorunuz bu memnuniyetsizliğin kişiden kişiye değişebileceğini bildiği için sertleşme bozukluğunun ne kadar şiddetli olduğunu anlamalıdır.
5. Sertleşme bozukluğunuz farklı partnerler veya mastürbasyon gibi farklı zamanlarda ve durumlarda değişiyor mu?
6. Cinsel istek (libido), uyarılma, boşalma veya orgazm ile ilgili herhangi bir zorluk yaşıyor musunuz?
7.Sertleşme bozukluğu ile oluşan durumun, cinsel güveniniz veya ilişkiniz üzerinde ne gibi olumsuz etkisi var?
8. Sürekli ilaç kullanmanıza neden olacak bir rahatsızlığınız var mı?
(Sertleşme bozukluğu diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, vasküler hastalık, nörolojik durumlar, kronik karaciğer veya böbrek hastalığı gibi erkeklerde diğer bazı yaygın hastalıklarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır)
9. Şu anda hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
10. Arada bir aldığınız bir ilaç var mı? Ne kadar sıklıkta içiyorsunuz?
11. Alkol veya uyuşturucu kullanıyor musunuz?
12. Penisinizde Peyroni adı verilen bir eğrilik var mı? Eğer varsa, ağrı veriyor mu? Eğriliğin yeri ve şiddeti nedir? (Penisin içinde plak oluşturan ve eğilmesine veya bükülmesine neden olan Peyroni hastalığı da sertleşme bozukluğuna neden olabilir)
13. Özellikle pelvik bölge olarak adlandırılan karın bölgenizde geçirmiş olduğunuz bir ameliyat veya radyasyon tedavisi (radyoterapi) öyküsü var mı? (Örneğin, prostat ve mesane hastalığı tedavileri de erektil disfonksiyona yani sertleşme bozukluğuna neden olabilir)
14. Pelvik, genital veya omurilik travması öyküsü var mı?
Bu bölgelere kaza veya başka nedenlerle zarar verilmesi durumunda vücudun ereksiyonu sağlama ve sürdürme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir.
15. İdrar yollarınız ile ilgili bir problemleriniz var mı? (Acılı idrar yapımı, sık ve az miktarda idrar çıkış vb.)

Psiko-sosyal Sorular

1. Eşinizle veya partnerinizle olan ilişkiniz nasıl? Son zamanlarda bir şey değişti mi? (sertleşme sorunu evlilik veya ilişki sorunlarının bir yansıması olabilir)
2. Seks hayatınız nasıl? Son zamanlarda bir şey değişti mi? (Bazen cinsel ilişkilerinizin kalitesi ve sıklığı, sizden ve partnerinizden cinsel yönde beklentileriniz veya herhangi bir performans kaygısı gibi durumlar da sertleşme bozukluklarına yol açar)
3. Genel olarak, çok stres altında mısınız? Özellikle son zamanlarda sizi üzen bir şey oldu mu? (Özel hayatın herhangi bir yönünden aşırı stres, işle ilgili problemler, ilişki, finansal, vb.)
4. Herhangi bir psikolojik rahatsızlığınız var mı veya bir psikoloğa görünmeyi düşündünüz mü?

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm telefon görüşmeleri GDPR ve HIPAA kanunları gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.

Diğer Konu Başlıkları


Sertleşme Sorunu İle İlgili Diğer Başlıklar


Şu an buradasınız:

Konu Etiketleri:


Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.