Skip to main content

Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Penil Protez mi?

Erkeklerde meydana gelen erektil disfonksiyon bozukluklarını tedavi etmek için birden fazla yöntem vardır. Bazı durumlarda sertleşmeye evde çözüm yorumları ile evde kontrol altına alınabilir. Ancak bu yöntem yanıt vermediğinde uzman bir doktora başvurması gerekebilir. Doktor hastanın durumunu genel olarak değerlendirerek hasta için en uygun tedavi yöntemine karar verebilir. Şok dalga tedavisi de uygulanan yöntemlerden biridir. Ancak uygulanan tedavi yöntemleri yanıt vermediği takdirde son çare olarak penil protez yöntemi uygulanabilir.1

Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erektil disfonksiyon sorununa sahip erkek bireyler, uygulanan tüm tedavi yöntemleri yanıt vermediğinde daha etkili bir çözüm için penil protez tedavisine başvurabilir. Penil protez, penisin iç dokusuna yerleştirilen cihazlardır. Birden fazla penil protez çeşidi mevcuttur. Genel olarak erkeklerin istedikleri zaman ereksiyon oluşturmalarına yardımcı olan bu cihazlar, cerrahi işlem ile penise yerleştirilir. İki farklı penil protez türü vardır:

  • Bunlardan biri şişirilebilir penil protezler diğeri ise tek parçalı penil protezlerdir. Şişirilebilir penil implantlar, doğal mekanizmaya daha çok benzediğinden dolayı yaygın şekilde kullanılır ancak çalışma prensibi daha komplekstir. Penisin içine iki bükülebilir silikon ve skrotuma bir pompa konmasını kapsar.
  • Tek parçalı penil implantlar ise daha kolay bir kullanıma sahiptir. Sadece penisin içine bükülebilir çubuklar konmasını içerir. Penil protezlerin türüne göre farklı kullanım şekilleri vardır. İşlem sonrasında doktor hastaya protezin nasıl kullanıldığını anlatarak bilgilendirir.

Penil protez ameliyatı geri döndürülemez bir işlem olduğundan dolayı hastalar diğer tedavi yöntemlerinden yanıt alamadığından emin olmalıdır.

Penil Protez Öncesinde Uygulanan Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Erektil disfonksiyon sorununu tedavi etmek için birden fazla yöntem mevcuttur. Şok dalgası tedavisi, kullanılan ilaçlar veya diğer tedavi yöntemleri yanıt vermediği takdirde kullanılır. Erektil disfonksiyona sahip bir birey genelde altta yatan kardiyovasküler veya diyabet gibi hastalıklara sahip olabilir. Bu gibi hastalıklar genelde penise giden kan akışını azaltır ve ereksiyon sorunlarına sebep olur. Bu tedavinin amacı genel olarak hücrelerin büyümesini ve dokuların onarılmasını sağlamaktır. Diğer sağlık sorunlarının tedavi etmek içinde kullanılan şok dalgası tedavisi, küçük bir iğne yardımıyla gerçekleştirilir. ESWT şok dalgası tedavisi esnasında penis dokusunu uyarmak ve kan akışını teşvik etmek için düşük şiddetli ses dalgaları kullanılır. Kullanılan düşük şiddetli ses dalgaları ereksiyon sorunlara sebep olabilen penisteki plakların çözülmesini sağlar ve erektil disfonksiyonun iyileşme sürecini hızlandırabilir. ESWT şok dalgası tedavisi, mutluluk çubuğu tedavisinin aksine invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir ve bir uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirilir. Acısız ve kısa sürede gerçekleştirilen bu işlem hızlı sonuç verir.

Şok Dalga Tedavisi mi Yoksa Penil Protez mi?

Uzman ürologlar, ereksiyon problemi yaşayan erkek bireylere öncelikli olarak cerrahi işlem gerektirmeyen tedavi yöntemlerini önerir. Bu tedavi yöntemleri sırasıyla ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları olarak sıralanabilir. Erektil disfonksiyon problemi olan hastalar bu tedavi yöntemlerinin hiçbirinden bir yanıt alamazsa şok dalga tedavisi kullanılabilir. Ancak şok dalga tedavisi ereksiyon bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan standart tedavi yöntemleri arasında değildir. Bundan dolayı daha etkili bir çözüm için penil protez ameliyatı daha çok tercih edilen yöntemlerdendir. Penil protez tedavisi diğer tedavilerden daha kalıcı ve daha uzun süreli bir tedavi sağlar. Ancak erektil disfonksiyon bozukluğu olan bireyler, en iyi üroloji doktorları ile görüşerek kendisi için en uygun tedavi yöntemine karar verebilir.

Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’nın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak mı?

https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

https://web.archive.org/web/20160710115859/http://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction/P2


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Penil Protez mi?
Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Penil Protez mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Ocak 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.