Skip to main content

Üroloji Ne Demek ve Ürolog Nedir?

Üreme sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisi araştırılırken üroloji ne demek, ürolog nedir gibi soruların yanıtları en çok merak edilen konular arasında yer alır.

Üroloji Ne Demek ve Ürolog Nedir?

Tıp eğitiminin ardından üroloji alanında uzmanlığını tamamlayan hekimlere ürolog ünvanı verilir. Üroloji, cinsiyet ayrımı olmaksızın idrar yolu hastalıklarına bakar. Boşaltım sistemi organlarından olan böbrekler, mesane, üreter ve üretra ile ilgili hastalıklarla ilgilenir. Ayrıca erkek üreme sisteminde yer alan penis, testis, testis torbası ve sperm yolu hastalıklarıyla da üroloji ilgilenir. Erkek üreme sistemiyle ilgili birçok hastalığa bakan ürologlar aynı zamanda sertleşme sorunu nasıl giderilir gibi soruların cevabını almak için de tıp alanındaki en yetkili uzmanlardır. Sertleşme problemi yaşlılık, psikolojik rahatsızlıklar, diyabet, obezite, kullanılan bazı ilaçlar, hormon dengesizlikleri, alkol ve sigara kullanımı gibi birçok nedene bağlı oluşabilir. Bu tıbbi durumun çözümü için kalıcı tedavilerden olan mutluluk çubuğu sıklıkla kullanılır.1

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon (sertleşme) sorununun tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu bulunur. Tıbbi literatürde penil protez olarak geçen mutluluk çubuğu cerrahi bir işlem sonucunda erkek üreme sistemine yerleştirilir. Fonksiyonlarına göre 3 farklı penil protez tipi bulunur. Bunlar:

  • Tek Parçalı Bükülebilir (Malleable) Mutluluk Çubuğu: En basit penil protez türüdür. Diğer protez türlerine göre daha az fizyolojiktir. Protez pompa ve rezervuar olmak üzere iki bölümden oluşur. Popanın sıkılması ile rezervuar sıvı ile dolar ve böylece ereksiyon hali yaratılır.
  • İki Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu: Bu protez türünde pompa ve rezervuar birlikte bir sistemin içine yerleştirilir. “Şişirilebilir 3 Parçalı Mutluluk Çubuğu” kadar fizyolojik olma özelliğinde değildir.
  • Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu: Bu türün içerisindekiler 3 parçalı şişirilebilir hem enine hem boyuna genişleyebilen mutluluk çubuğu ve 3 parçalı şişirilebilir enine genişleyebilen mutluluk çubuğu olarak ikiye ayrılır. Silikon silindir, pompa ve rezervuardan oluşur. Şişirme ve söndürme işlemi tek bir pompa yardımıyla yapılabilir. Hasta ve eş memnuniyeti en yüksek protezlerdir.

Penil protez tedavisinde hangi tip protezin kullanılacağı sorusu hastanın beklentisi, tedaviye yaklaşım ve üroloğun muayenesi sonrasında belirlenir. Alanında uzman ürologlar kişinin mutluluk çubuğu için uygun olup olmadığını belirler ve tedaviyi en uygun şekilde planlar.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Penil protezi, erektil disfonksiyon (sertleşme) problemi yaşayan erkekleri için kalıcı bir tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Cinsel işlevin geri kazandırılması amaçlanır. Mutluluk çubuğu ameliyatları yüksek başarı ve hasta memnuniyeti sağlaması nedeniyle güvenli bir cerrahi tedavidir. Aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırır. Gerekli muayene sonrasında ürologlar tarafından belirlenen penil protez ameliyatı gerekli cerrahi adımlar izlenilerek yapılır.

Mutluluk çubuğu, sertleşme sorunu nasıl giderilir sorusunun cevabına yönelik kalıcı tedavi seçeneği sunar. Hastalar genellikle ameliyattan sonra çok kısa bir süre içerisinde toparlanır. Ameliyat sonrasında her ameliyatta olabileceği gibi ağrı, morluk veya şişlik görülebilir. Enjeksiyonlar ve medikal haplara bağlı kalmadan cinsel işlevler başarılı bir şekilde geri kazandırılmış olur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından önemli bir kısmı sigorta kapsamında olan penil protezi ameliyatı birçok hastanın tedavisinde tercih edilen yöntemler arasındadır. Mutluluk çubuğu yani penil protez tedavisi ve SGK’ın ödeme şartları hakkında daha detaylı bilgilendirilmek ve ayrıntıları öğrenmek için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 – https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-urologist
2 – https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/understanding-erectile-dysfunction-basics
3 – https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
4 – https://www.researchgate.net/publication/343306027_Guncel_Penil_Protez_Tipleri
5 – DOI: 10.1016/j.jsxm.2021.04.011
6 – DOI: 10.1016/j.jsxm.2016.01.017
7 – DOI: 10.1016/j.jsxm.2021.05.010
8 – https://www.androloji.org.tr/androlojiDATA/tadYayinlari/Androlojide-Penil-Protez-Uygulama.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Ne Demek ve Ürolog Nedir?
Üroloji Ne Demek ve Ürolog Nedir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Ekim 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.